امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۱۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50816
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج،حضرت آیت الله جوادی آملی در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام، ضمن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج،حضرت آیت الله جوادی آملی در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام، ضمن درخواست قبولی حج و استجابت ادعیه آنان، نکاتی مهم را یادآور شده اند.

ایشان راز تأسیس بیت توحید را، دوراندازی مایه کثرت و دریافت دُرّ وحدت دانستند و با بیان این که قلب انسان، عنصر اصلی در اندیشه ناب و انگیزهٴ خالص الهی است، تاکید فرمودند: «در هر موردی که قلب به انحراف گرائید و دل به اختلاف گرایش پیدا کرد، حتماً مسبوق به نیّت‌های آلوده و تصمیم‌های ناصواب بوده است».

ایشان در بخش‌های دیگری از پیام خود حج را بسترساز اصلاح امور دانستند و اختلاف و دشمنی را نشانه‌ای از عذاب الهی قلمداد و تاکید فرمودند که فراموشی عهد الهی و رها نمودن تعهد دینی، زمینه جدایی ملت از یکدیگر و فاصله‌گیری امت از همدیگر را سبب خواهد شد.

ایشان حاجیان و معتمران را به رفتار برادرانه، دوری از کینه توزی و پرهیز از لغو و گناه دعوت فرمودند و با بیان اوصاف بهشت و بهشتیان فرمودند: «در بهشت، کار لغو و گناه نیست».

آیت الله جوادی آملی جریان حج را همانند دوره کوتاه‌مدت آزمون و آموزش الهی تعبیر و تاکید فرمودند فرصت طلایی زمین حرم مغتنم شمرده شود تا منافع ملکوتی این دوره کوتاه برای حل مُعضل دوران سال در هر جای جهان سودمند باشد.

ایشان، تلبیه حج و عمره را بسان لبیک گفتن به جمیع قواعد حج و قوانین عمره و از جمله لبیک گفتن به معارف نبوی (ص) دانستند و افزودند: «مکه بدون مدینه نخواهد بود، چنانکه قرآن جدای از عترت نمی‌شود؛ … بنابراین مفاد تلبیه، پاسخ مثبت به جریان نبوت و ولایت و امامت و عصمت و حجیّت اهل بیت وحی و الهام خواهد بود».

آیت الله جوادی آملی افراط و تفریط، تنگ‌نظری در اندیشه و کم‌حوصلگی در انگیزه، خودمحوری و هوامداری و مانند آن را، زمینه ساز جدایی از پیکر جامعه دانستند.

ایشان با اشاره برنامه فراگیر دین جهان‌شمول اسلام، بر رعایت قانون و ادب بین‌المللی، حفظ کرامت انسانی، پرهیز از اهانت به مقدسات پیروان نحله‌های گوناگون اسلامی تاکید نمودند و توهین و تحقیر ظالمانه نسبت به باورهای آنان را حرام دانستند.

ایشان با یادآوری این که اخلاص نخستین شرط تعبد است، تاکید فرمودند که ضیوف‌الرحمن مطابق معرفت و نیّت خالصانه در انجام مناسک، مورد بشارت الهی خواهند بود.

 آیت الله جوادی آملی در پایان با یادآوری قداست سرزمین وحی، چنین سفارش کرده اند: «… از یاد غیر حق جدّاً جدا شوید که در این معهد از آدم تا خاتم انبیا(ص) و از حضرت ختمی نبوت(ص) تا حضرت ختمی امامت مهدی موجود موعود(عج) حضور داشته و دارند و در این مهبط قدم زده و می‌زنند و شما هم‌اکنون به مقدم آنان قدم می‌نهید و در ممشای آن ذوات قدسی مشی می‌کنید و در فضایی که تلبیه آنها طنین انداخت و می‌اندازد، لبیک می‌گویید»
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها