امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50830
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 224
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجلس نمایندگان آمریکا که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت را در دست دارند، روز جمعه لایحه بودجه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجلس نمایندگان آمریکا که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت را در دست دارند، روز جمعه لایحه بودجه موقتی را به تصویب رساندند که می‌تواند از تعطیل شدن فعالیت‌های دولت فدرال جلوگیری‌ کند.

عدم تصویب بودجه تا روز 30 سپتامبر (حدود یک هفته دیگر) می‌توانست به تعطیلی دولت فدرال منجر شود. اما تصویب این لایحه بودجه از یک جهت موجب خشم «باراک اوباما» رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا شده است. این لایحه، ردیف بودجه‌ای طرح «خدمات درمانی» پیشنهادی اوباما را حذف کرده است.

روزنامه «واشنگتن‌پست» این اقدام جمهوری‌خواهان را «تهاجمی تمام عیار» علیه «اصلی‌ترین دستاورد رئیس‌جمهور اوباما در عرصه قانونگذاری» توصیف است.

مجلس نمایندگان این لایحه را با 230 رأی موافق در برابر 189 رأی مخالف به تصویب رسانده است. این لایحه برای تائید نهایی به مجلس سنا ارسال شده است.

«جان بینر» رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در این مورد گفته است: ما امروز شاهد یک پیروزی برای مردم آمریکا بودیم. صراحتا باید بگویم که امروز عقل سلیم هم به پیروزی رسید.

این در حالی که «باراک اوباما» به شدت از این اقدام جمهوری‌خواهان انتقاد کرده و گفته است جمهوری‌خواهان منافع طبقه متوسط را به گروگان گرفته‌اند. وی روز گذشته اندکی پس از تصویب این لایحه، در جمع گروهی از کارکنان صنعت خودروسازی این کشور گفت: آن‌ها (جمهوری‌خواهان) فقط به فکر مجادله با من هستند. آن‌ها به فکر شما نیستند.

البته به هیچ وجه به نظر نمی‌رسد که مجلس سنا که دست بالا را در تصویب لوایح قانونی دارد و اکنون اکثریتی دموکرات دارد، این بودجه موقت را به تصویب برساند. ضمن آنکه اوباما نیز می‌تواند آن را وتو کرده و از تبدیل آن به قانون جلوگیری کند.

اما از سوی دیگر، برخی نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان هم تهدید کرده‌اند که اگر بودجه طرح خدمات درمانی پیشنهادی اوباما حذف نشود، با افزایش سقف بدهی‌های دولت موافقت نمی‌کنند. در صورتی که سقف بدهی‌های دولت افزایش نیابد، دولت مرکزی امکان دریافت وام برای اجرای لوایح و طرح‌ها را نخواه داشت.

اوباما می‌گوید عدم افزایش سقف بدهی‌ها، فعالیت‌های دولت را محدود می‌کند و می‌تواند ایالات متحده را به یک «جمهوری موز» (دولتی با وضعیت بی‌ثبات اقتصادی و وابسته به صادرات تنها یک نوع یا تنوع محدودی از محصولات) تبدیل کند.

سال مالی آمریکا روز 30 سپتامبر به پایان می‌رسد. جمهوری‌خواهان و دولت تا آن زمان یا باید بر سر بودجه جدید به توافق برسند، و یا اینکه دولت فدرال در آستانه تعطیلی قرار می‌گیرد.

کاخ سفید و جمهوری‌خواهان کنگره احتمالا در مورد افزایش سقف بدهی‌ها نیز با بن‌بست مواجه شوند. در حال حاضر سقف بدهی‌های دولت 16.7 تریلیون دلار است. وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید اگر تا ماه اکتبر این سقف افزایش نیابد، دولت امکان اجرای تعهداتش را از دست می‌دهد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها