امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۵:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50874
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، پس از جریان انتخاب اعضای جدید هیئت مدیره برای خانه مطبوعات گلستان که طی فرآیند ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، پس از جریان انتخاب اعضای جدید هیئت مدیره برای خانه مطبوعات گلستان که طی فرآیند قانونی و با حضور شماری از خبرنگاران استان انجام شد، گرفتن کلید خانه مطبوعات از اعضای قبلی به گره‎ای کور تبدیل شده بود که حال نمی‎دانیم این دعواهای سیاسی برای خدمت به خبرنگاران بود یا نردبانی برای صعود برخی‎ها، هر چه بود بعد از گذشت یک سال از عمر فعالیت خانه مطبوعات جدید، اعضای خانه موفق شدند تا «کلید قدرت یا کلید خدمت» را به دست بگیرند تا این بار ببنیم کشتی متلاطم خبرنگاران گلستان بر کدام ساحل، پهلو خواهد گرفت.

در این راستا خبرنگار فارس در گفت‎وگویی تفضیلی با علی منصوری‎رضی رئیس خانه مطبوعات گلستان پیگیر آخرین وضعیت فعالیت این خانه شد که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید.
 
فارس: بالاخره بعد از یک سال کشمکش خانه مطبوعات گلستان توانست حق قانونی خود و خبرنگاران را در گرفتن مکان تصاحب کند در طول این مدت چه اتفاقاتی خوشایندی در این خانه افتاد؟

منصوری‎رضی: خانه مطبوعات گلستان بر اساس موازین قانونی تشکیل شد و نه تنها گلستان بلکه 27 استان دیگر نیز در جلسه تشکیل خانه مطبوعات ایران شرکت داشتند و همه آنها طبق اساسنامه جدید، انتخابات انجام دادند که در این زمینه حدود سه الی چهار استان در خصوص تشکیل خانه مطبوعات طبق اساسنامه جدید اختلاف‎نظر داشت که یکی از آنها استان گلستان بود در حالیکه 90 درصد خانه مطبوعات در استان‎های کشور از طریق اساسنامه جدید شکل گرفته است.

ما از دوستان خانه مطبوعات که به صورت غیرقانونی و بدون مجوز در استان فعالیت می‎کردند تقاضا کردیم تا در انتخابات شرکت کنند و همچون گذشته خانه مطبوعات را از خودشان بدانند و در این راستا همکاری نزدیکی داشته باشند چراکه خانه مطبوعات به معنای اعم و اخص متعلق به همه خبرنگاران با نگاه‎های مختلف سیاسی است.

به دلیل اینکه اعضای فعلی خانه مطبوعات همزمان با آغاز فعالیت‎شان نتوانسته بودند مکان مناسبی فراهم کنند از طریق نامه‎نگاری‎‎های مکرر با استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری گرگان بالاخره بعد از یک‎سال خانه مطبوعات در اختیار اعضای جدید قرار گرفت.

البته جای تعجب دارد که ثمره مکاتبات منتخبین خبرنگاران گلستان در خانه مطبوعات به برخی از نهادهای مردمی از جمله اعضای سومین دوره شورای شهر گرگان ‎علیرغم یک‎سال مکاتبه و نامه‎نگاری برای واگذاری خانه، خیلی دیر به بار نشست اما خانه مطبوعات سابق که به صورت غیرقانونی فعالیت داشت در کمتر از یک هفته توانست از شورای شهر سابق مجوز اجاره «شورای روزنامه‎نگاران گلستان» را اخذ کند و بر اساس مصوبه‎ای که در شورا مطرح شد ماهانه مبلغی نیز برای پرداخت اجاره دریافت کند که این عمل نشان داد رویکرد شورای سابق به منتخبین قانونی خبرنگاران گلستان در خانه مطبوعات صرفا یک نگاه سیاسی بوده و رویکرد عدالت‎محورانه وجود نداشته است.
 
فارس: به نظر شما دلیل اینکه خانه مطبوعات سابق با منتخبین جدید خبرنگاران گلستان همکاری نمی‎کنند چیست؟

منصوری‎رضی: صرفا یک نگاه سیاسی است آنها اساسنامه خانه مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را قبول ندارند لذا در استان نیز به آن تمکین نکردند و با منتخبین خانه مطبوعات گلستان همکاری ندارند.

اما خانه مطبوعات فعلی؛ همیشه یک نگاه صنفی به خانه و اعضای آن دارد بنابراین نگاه یک جریان فکری و سیاسی مطرح نیست لذا در تمامی فعالیت‎های خانه مطبوعات می‎بینیم که از همه خبرنگاران با همه سلایق سیاسی دعوت می‎شود تا در برنامه‎های مختلف شرکت کنند چنانچه در برگزاری تجلیل از خبرنگاران در روز 17 مرداد حدود 400 خبرنگار در سطح استان دعوت شدند یعنی همان کسانی که خانه مطبوعات گلستان را قبول نداشتند برای گرفتن هدایای این روز، اسامی خبرنگاران خود را اعلام کردند و دیدیم که از همه خبرنگاران تجلیل شد.

علاوه بر این در گفت‎وگوی تریبونی از خبرنگاران جریان اصلاح‎طلب نیز دعوت به عمل آمد تا مطالب خود را در روز خبرنگار مطرح کنند که در اینجا یک تناقض کاملا آشکار دیده می‎شود اینکه دوستان از یک طرف اساس خانه مطبوعات را قبول ندارند و از طرف دیگر برای گرفتن هدایا و شرکت در کلاس‎های آموزشی و دیگر مسائل پیش‎قدم می‎شوند که البته خوشحال می‎شویم به دعوتِ خانه مطبوعات لبیک می‎گویند.
 
فارس: شما به عنوان رئیس خانه مطبوعات گلستان فعالیت اعضای سابق را با تابلوی «شورای روزنامه‎نگاران گلستان» قبول دارید؟

منصوری‎رضی: خیر این اقدام غیرقانونی است.
 
فارس: آیا تا به حال مانع این فعالیت غیرقانونی شده‎اید؟

منصوری‎رضی: کسی در این راستا همکاری نمی‎کند.
 
فارس: از این مسائل گذشته؛ اواخر سال 1391 بود که قول دادید سال جدید روزهای پرخبری در انتظار خبرنگاران گلستان باشد اینک پس از گذشت حدود نیمی از سال چه فعالیت‎هایی برای خبرنگاران استان انجام شده است؟

منصوری‎رضی: خانه مطبوعات در بخش آموزش با همه تنگناهای مالی که وجود دارد فعالیت خوبی را آغاز کرده و در آینده‎ای نزدیک اردوی خبرنگاران استان را نیز خواهیم داشت.

خانه مطبوعات در زمینه ساماندهی خبرنگاران این آمادگی را دارد تا از همه خبرنگاران فعال در عرصه رسانه حمایت کند و آنان را به عضویت این خانه درآورد.

ما تلاش داریم ساماندهی دقیقی از خبرنگاران حقیقی در استان گلستان شکل بگیرد و این طور نباشد که هر موقع مراسم تجلیل به میان آید بیش از 400 نفر اعلام موجودیت کنند اما هنگام کار و فعالیت‎های رسانه‎‎ای تقریبا حدود 70 یا 80 خبرنگار پای کار باشند.

در بخش مسکن‎مهر هم مشکلی وجود ندارد بر اساس قانون منعی برای کسانی که متاهل باشند و فیش پرداختی را واریز کنند وجود ندارد.

در بحث بیمه نیز تعداد 85 نفر از خبرنگاران استان ساماندهی شدند و فرم عضویت پر کردند لذا تمام تلاش خود را بکار خواهیم گرفت تا از کسانی که فعال رسانه‎ای هستند از خدمات و حمایت‎های لازم برخوردار کنیم.

یکی از اقدامات خوب دیگری که قرار است اتفاق بیفتد تاسیس نمایندگی خانه مطبوعات در شرق گلستان «گنبدکاووس» است که فرمانداری گنبدکاووس قول مساعد دادند که نسبت به این موضوع همکاری لازم را داشته باشند.
 
فارس: با توجه به اینکه اعلام کردید خانه مطبوعات حمایت مالی نمی‎شود بنابراین اجرای برنامه‎ها را چگونه پیش می‎برید؟

منصوری‎رضی: خانه مطبوعات استان تلاش داشته تا از ظرفیت دستگاه‎های اجرایی در راستای برنامه‎های آموزشی، اردویی  و رفاهی استفاده کند تا مشکلات مالی، موضوعی برای توقف فعالیت‎ها نباشد.
 
فارس: استقبال خبرنگاران را از فعالیت‎های خانه مطبوعات چگونه ارزیابی می‎کنید؟

منصوری‎رضی: استقبال خبرنگاران استان عالی است  ولی اگر این فعالیت‎ها در چارچوب ساماندهی دقیق انجام شود و همه خبرنگاران با پر کردن فرم عضویت زیر چتر این خانه قرار بگیرند شاهد اتفاقات بهتری در این حوزه خواهیم بود.
 
فارس: خانه مطبوعات برای عضویت خبرنگاران مبلغ 17 هزار تومان از آنها دریافت می‎کند این منابع در کجا هزینه شده و یا هزینه خواهد شد؟

منصوری‎رضی: هزینه‎های دریافتی برای برنامه‎ها و فعالیت‎های مربوط به خبرنگاری مثل صدور کارت، برنامه‎های اردویی و تفریحی و گردهمایی به مناسبت‎های مختلف صرف خواهد شد.

گرچه هزینه‎ای که خانه مطبوعات با همکاری سایر ارگان‎ها برای خبرنگاران صرف می‎کند اصلا قابل مقایسه با مبلغ دریافتی نیست.

در روز خبرنگار با همکاری استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات استان بالغ بر 70 میلیون تومان به خبرنگاران استان در روز خبرنگار اهدا شد در حالیکه تنها 200 نفر از 400 نفری که هدیه گرفتند حق عضویت خود را پرداخت کرده بودند و این حق عضویت چیزی حدود 3 میلیون و 400 هزار تومان بود که مبلغ ناچیزی است.

خانه مطبوعات برای برگزاری اردوی خبرنگاران بیش از 5 میلیون تومان از ارگان‎های اداری کمک می‎گیرد و اگر در این راستا مبلغی از خبرنگاران دریافت شده یقین بدانید برای خودشان صرف شده است.
 
فارس: خانه مطبوعات چه برنامه‎های جدیدی برای خبرنگاران استان پیش‎بینی کرده است؟

منصوری‎رضی: بنا داریم تا یک گردهمایی برای خبرنگاران استان ترتیب دهیم که این اقدام با دو هدف پیگیری می‎شود در وهله نخست سعی داریم تا از خبرنگاران نظرسنجی کنیم تا برنامه‎ها متناسب با نیازهای آنها ترتیب داده شود و علاوه بر این گردهمایی جنبه آموزشی نیز خواهد داشت.

در گام دوم سعی داریم تا راهکارهای حل مشکلات خبرنگاران را از طریق تشکیل اتاق فکر بررسی کنیم و در این اتاق یقینا کمک فکری خبرنگاران را در راستای پیگیری مشکلات‎شان به صورت مستقیم انجام خواهیم داد تا شاهد اتفاقات خوشایندی در این حوزه باشیم.
================
مصاحبه زهره رجبی
================
انتهای پیام/83001/ی40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها