امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۱:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 50957
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۱
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی نیروی هوایی ارتش، امیر خلبان عزیز نصیرزاده معاون هماهنگ کننده نهاجا طی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی نیروی هوایی ارتش، امیر خلبان عزیز نصیرزاده معاون هماهنگ کننده نهاجا طی سخنانی در جمع فرماندهان و مسئولان ارشد این نیرو به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس که در صبحگاه روز شنبه در ستاد این نیرو انجام شد، با اشاره به تجاوزهای ارتش عراق و دیگر کشورهای منطقه پیش از آغاز رسمی جنگ در 31 شهریور سال 1359 اعلام کرد: در واقع، جنگ برای نیروی هوایی از سال 58 شروع شد.

وی با بیان این مطلب که عراق تجاوز به حریم هوایی ما را از نیمه آبان 58 به طور مرتب آغاز کرد، ادامه داد: به همین دلیل سطح آمادگی و هشدار در پایگاه‌های تبریز، همدان، دزفول و بوشهر افزایش یافت.

نصیرزاده با اشاره به درگیری نیروی هوایی ارتش در یک سال پیش از آغاز جنگ خاطرنشان کرد: در همین دوره بود که  نهاجا دو خلبان خود را از  دست داد؛ سرلشکر شهید حسین لشکری که در 26 شهریور 59 در داخل خاک ایران به اسارت نیروهای رژیم بعثی عراق درآمد و همچنین یک خلبان دیگر نیز به شهادت رسید.

وی با عنوان این مطلب که نیروی هوایی عراق با هدف کاهش تاثیرگذاری عملیات‌های هوایی ایران سعی در پراکنده کردن و تضعیف توان دفاعی این نیرو برآمد، تصریح کرد: نیروی هوایی عراق در روزهای آغازین جنگ به هواپیماهای غیرنظامی و شناورهای ایرانی از جمله نفت کش‌ها در خلیج فارس حمله می‌کرد تا نیروی هوایی ما را خسته کند.

معاون هماهنگ کننده نهاجا افزود: به دلیل اینکه این حملات با هواپیما صورت می‌گرفت، بنابراین تنها راه پاسخ به آن نیز پرواز جنگنده‌ها بود.  

وی با تاکید بر مسئولیت سنگین نیروی هوایی در جلوگیری از پیشروی نیروهای عراقی و تضعیف شدید اقتصادی ماشین جنگی این کشور به بیان آمار و ارقام پرداخت و گفت: تنها در شش ماه آغاز جنگ تحمیلی نیروی هوایی ارتش با اصابت قرار دادن بیشتر پالایشگاه‌های نفتی عراق باعث شد تا تولید روزانه نفت خام این کشور از چهار میلیون بشکه به 250 هزار کاهش شدید پیدا کند.

نصیرزاده همچنین با اشاره به حملات پی در پی نیروی هوایی ارتش به پایگاه‌های شرق عراق در آغاز دفاع مقدس بیان کرد: در آن زمان عراق دیگر احساس امنیت نمی‌کرد و  هواپیماهای خود را به دورترین نقطه (در نزدیکی مرز اردن) انتقال داد تا از گزند حملات پرنده های شکاری ایرانی در امان بماند.

نصیرزاده افزود: اما این اقدامات نیز نیروی هوایی عراق را مصون نگه نداشت، چراکه در عملیات بسیار پیچیده و حساس حمله به پایگاه‌های الولید معروف به اچ 3 عراق بیش از 60 فروند هواپیمای این کشور منهدم شد.

وی ادامه داد: تنها در همین شش ماه نخست جنگ، 13 میلیون تن بمب بر سر دشمن بعثی ریخته شد که این بیان گر تعداد و شدت حملات نیروی هوایی ار تش است.‌

معاون هماهنگ کننده نهاجا با اشاره به عملیات‌های بزرگی چون بیت المقدس و مروارید نیز که نیروی هوایی در آن نقش بسیار مهم و حیاتی را ایفا می‌کرد، اظهار داشت: در این عملیات با رشادت خلبان‌هایی هم چون سرلشکر شهید عباس دوران و شهید حسین خلعتبری هفت فروند شناور و 5 فروند هواپیمای جنگی عراق نابود شدند.

نصیرزاده ادامه داد: نیروی هوایی ارتش در عین حال با تامین حفاظت هوایی پالایشگاه‌ها و اسکورت کشتی‌های نفت کش ایرانی نقش اساسی و بسیار موثری را در باز نگه داشتن شریان حیاتی اقتصادی کشور ایفا می‌کرد. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار