امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۱۴:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51004
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «جعفر مهدوی» عضو پارلمان افغانستان در یک برنامه تلویزیونی در شبکه «طلوع ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «جعفر مهدوی» عضو پارلمان افغانستان در یک برنامه تلویزیونی در شبکه «طلوع نیوز» افغانستان با اشاره به مواضع متناقض دولت این کشور در رابطه با طالبان از استفاده ابزاری آمریکا از طالبان برای نفوذ در آسیای مرکزی خبر داد.

وی در ادامه اظهارات خود افزود: یکی از نمایندگان مردم «بدخشان» در پارلمان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت این ولایت، از مناطقی که هم مرز با تاجیکستان و چین هستند یاد کرد و به صراحت گفت که دست آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در تجهیز و تقویت طالبان مستقر در این منطقه کاملاً محرز و هویدا است و هدف از آن نیز گسترش ناامنی به آسیای مرکزی و منطقه «سین کیانگ» چین است.

به گفته این عضو پارلمان افغانستان، می‌توان رد پای سیاست‌های آمریکا را در «تینک‌تنک‌ها» یا مؤسسات پژوهشی آمریکا دید.

اخیراً مقاله‌ای در سایت شورای روابط خارجی آمریکا که یکی از اثرگذارترین مراکز فکری و سیاست‌ساز در آمریکا برای هر 2 جناح دموکرات و جمهوری خواهان است منتشر شده که حاوی چندین مصاحبه بود.

یکی از این مصاحبه‌ها با «برژینسکی» بود که یکی از چهره‌های تأثیرگذار در سیاست خارجی آمریکا است.

در این مصاحبه گفته شده بود که یکی از راه‌هایی که می‌توان روسیه را تحت فشار قرار داد و مانور روسیه را در شورای امنیت در رابطه با قضیه سوریه و ده‌ها قضیه دیگر محدود کرد، ایجاد ناامنی در حیاط خلوت روسیه در آسیای مرکزی است.

در این مصاحبه به وضوح بیان شده بود که این امر از طریق صدور ناامنی از افغانستان به آسیای مرکزی ممکن است.

مهدوی در ادامه افزود: نشانه‌های این دست اقدامات آمریکا را در نورستان و بدخشان و مناطق دیگر شاهد هستیم.

اظهارات این نماینده پارلمان افغانستان در حالی است که با توجه به گسترده تر شدن میدان فعالیت‌های طالبان در افغانستان و پاکستان، کارشناسان آسیای مرکزی بیش از پیش بر ضرورت رعایت احتیاط در امر همکاری با غرب و به ویژه آمریکا در بحث افغانستان تاکید می‌کنند.

این کارشناسان بر این عقیده‌اند که تعامل منطقه با غرب بر سر واگذاری قلمروشان جهت ارائه کمک به افغانستان نباید از ابعاد همکاری‌های بشردوستانه و غیرنظامی فراتر رود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار