امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51070
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «دنی دانون» معاون وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی با انتشار یادداشتی در روزنامه «نیویورک‌تایمز» لغو ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «دنی دانون» معاون وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی با انتشار یادداشتی در روزنامه «نیویورک‌تایمز» لغو معاهده «اسلو» را خواستار شده و نوشته در شرایط کنونی امکان دستیابی به صلح با فلسطینی‌ها وجود ندارد.

معاهده معاهده اسلو قراردادی است که دقیقا 20 سال قبل بین «اسحاق رابین» نخست‌وزیر وقت رژیم‌صهیونیستی و «یاسر عرفات» رهبر جنبش آزادی‌بخش فلسطینی‌ها و با حضور «بیل کلینتون» رئیس‌جمهور وقت آمریکا به امضا رسید.

این قرارداد که بخش اعظم فلسطینی‌ها نیز با آن مخالف بوده و آن را اقدامی در جهت پایمال کردن حقوقشان می‌دانند، عملا به اسرائیل رسمیت بخشیده و در قبال حقوق اندکی برای فلسطینی‌ها در نظر گرفته است. همین حقوق اندک نیز بعدها و به خصوص بعد از انتفاضه فلسطینی‌ها، از بین رفته و اسرائیلی‌ها عملا تمام تعهدات خود را زیرپا گذاشته‌اند.

با این وجود بسیاری از سیاستمداران صهیونیست به خصوص راستگرایان و اعضای احزابی چون «لیکود» و «هبیت هیهودی» که رویای اسرائیل بزرگ را در سر دارند، با همین معاهده نیز مخالفند، چراکه آن را سد راه تحقق رویای خود می‌دانند.

دانون در حالی بحث لغو معاهده اسلو را مطرح کرده که نمایندگان رژیم‌صهیونیستی و تشکیلات خودگردان از دو ماه قبل دور جدیدی از مذاکرات سازش را با وساطت آمریکا برگزار کرده‌اند. اظهارات دانون که یکی از اعضای حزب «لیکود» به رهبری «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر صهیونیست‌ها است، نشان می‌دهد اسرائیلی‌ها همان‌طور که بسیاری از کارشناسان و همچنین گروه‌های مقاومت اعلام کرده‌اند، هیچ عزمی برای صلح نداشته و هدف آن‌ها از مذاکرات تنها مذاکره برای مذاکره است.

دانون در مورد معاهده اسلو نوشته است: دولت اسرائیل باید بپذیرد که اشتباه کرده و فسخ معاهده اسلو را اعلام کند... فرآیند اسلو نه تنها صلحی به همراه نداشت، بلکه خونریزی بیشتر را همراه آورد. ما باید تعلیق فوری این توافقنامه را اعلام کنیم.

وی در این یادداشت تمام مسئولیت به نتیجه نرسیدن معاهده اسلو را به گردن طرف فلسطینی انداخته و نوشته است اسرائیل هرآنچه در توان داشته برای اجرای بندهای این قرارداد و به نتیجه رسیدن آن انجام داده است. وی در این یادداشت به ادامه گسترش شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی کرانه باختری که بارها با اعتراضات جهانی نیز روبرو شده، اشاره‌ای نکرده است.

این عضو پارلمان اسرائیل در ادامه پیشنهاد داده است که اوضاع فعلا به همین نحوی که وجود دارد، با حضور نیروهای اسرائیلی در کرانه باختری ادامه پیدا کند، تا زمانی که صلح و ثبات به مصر بازگردد. آن زمان شاید بتوان با مشارکت اردن و مصر به توافقی برای برقراری صلح دست یافت. البته مشروط بر اینکه گروه‌های مقاومت چون «حماس» در غزه حضور نداشته باشند.

وی در پایان این یادداشت بار دیگر فلسطینی‌ها را به عدم جدیت در مذاکرات متهم کرده و نوشته است زمانی که فلسطینی‌ها به صورتی جدی وارد مذاکرات شوند، آنگاه سیاستمداران اسرائیلی هم با عزم جدی در مذاکرات حضور می‌یابند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها