امروز : جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 17
۲۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51096
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 149
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شنبه مردم در کردستان عراق پای صندوق‌های رای رفتند تا اعضای پارلمانی را انتخاب کنند که برای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شنبه مردم در کردستان عراق پای صندوق‌های رای رفتند تا اعضای پارلمانی را انتخاب کنند که برای تمام منطقه دارای اهمیت است.

دلیل اهمیت این انتخابات از جهت ارتباط آن با تعیین سرنوشت رئیس جمهور آینده عراق است، به این معنی که شانس حزب دمکراتیک به رهبری مسعود بارزانی بسیار بالاست ولی نکته اینجاست که آیا حزب دموکراتیک پیروزی مطلق خواهد داشت یا دوباره به ائتلاف با اتحادیه میهنی به ریاست جلال طالبانی روی می‌آورد.

در حال حاضر اتحادیه میهنی و حزب دموکراتیک به ترتیب 29 و 30 کرسی در پارلمان را در اختیار دارند و حزب بارزانی برای دستیابی به پیروزی مطلق به بالای 40 کرسی نیاز دارد. دو جناح اصلی در کردستان تمام تلاش خود را برای پیروزی به کار خواهند بست به ویژه پس از آنکه در این انتخابات این دو حزب با ائتلاف وارد میدان نمی‌شوند.

همچنین حزب گوران(جنبش تغییر در کردستان عراق) هم رقیبی جدی برای اتحاد میهنی است و ممکن است آرایش کرسی‌های کنونی در پارلمان منطقه کردستان را تغییر دهد که این تغییر بر چند چیز تاثیر می‌گذارد.

اولین تاثیر پیروزی در این انتخابات بر دولت آینده منطقه کردستان است، دومین تاثیر بر نقش و قدرت رئیس منطقه کردستان در نمایندگی از این منطقه در بغداد است(اگر حزب یا جریانی بتواند رای مطلق داشته باشد می‌تواند با قدرت و بدون چالش پرچمدار کردستان باشد) و سومین تاثیر این است که اگر پرچمدار کردستان، قدرتمند و دارای اکثریت مطلق در پارلمان کردستان باشد عملاً بازیگر اصلی در انتخاب رئیس جمهور آینده عراق است.

این انتخابات از جهت دیگری نیز دارای اهمیت است، در دو ماه آینده انتخابات شوراهای استانی برگزار می‌شود که این دو انتخابات در کنار یکدیگر، آینده سیاسی منطقه کردستان و عراق را رقم می‌زند.

حزب اتحادیه میهنی در این انتخابات در سایه نبود جلال طالبانی رئیس جمهور عراق و رئیس این حزب که برای درمان در آلمان به سر می‌برد، فعالیت‌های انتخاباتی‌اش را آغاز کرده ولی با چالش‌های جدی مواجه است.

اگر اتحادیه میهنی بتواند دوباره 29 کرسی خود را به دست بیاورد یا بالاتر، احتمالاً به اتحاد سنتی خود با حزب دموکراتیک پایان می‌دهد و محاسبات جدیدی را در روابط دو حزب حاکم خواهد کرد ولی اگر این حزب در رقابت با حزب دموکراتیک به رهبری بارزانی شکست بخورد به گونه‌ای که حزب بارزانی بیش از 35 کرسی دست پیدا کند آنگاه این حزب(دموکراتیک) با توجه به روابط نزدیک با 11 کرسی اقلیت‌ها، احتمالاً قدرت بی چون چرا می‌شود و همه برای رسیدن به قدرت باید با بارزانی تعامل کنند.

پیروزی قاطع برای هر جناحی در کردستان منجر خواهد شد تا ائتلاف کردها در بغداد از دولت نوری مالکی نخست وزیر عراق امتیازها و تعهدات جدی‌تری بخواهند.این در شرایطی است که در مارس 2014 قرار است انتخابات پارلمانی عراق برگزار شود که انتخابات امروز بر انتخابات ماه مارس هم اثر خواهد داشت و ائتلاف‌های آینده را طراحی خواهد کرد.

ویژگی این انتخابات این است که اتحادیه میهنی به عنوان یکی از دو حزب سنتی قدرتمند در کردستان با چند مشکل جدی مواجه است؛ اولین مشکل نبود رئیس این حزب جلال طالبانی و دعواهای داخلی برای ریاست است، دومین مشکل هم شراکت بی سود اتحادیه میهنی در قدرت است. اتحادیه میهنی از یک سو همراه با حزب دموکراتیک در قدرت شریک بود ولی امتیازات کامل حاکمیتی را کاملاً در اختیار نداشت. از همین رو به دنبال این است تا شعار بازگشت به قانون اساسی را مطرح کند و خواستار نظام کاملاً پارلمانی به جای نظام ریاستی-پارلمانی مد نظر نظر حزب دموکراتیک است.

اکنون می‌توان گفت که حزب اتحادیه میهنی در یک برزخ قرار دارد آنها در گذشته با ائتلاف آرایشان را با حزب دموکراتیک بدست می‌آوردند و کرسی‌ها را تقسیم می‌کردند ولی حالا می خواهد مستقلاً شرکت کنند و این یک وزن کشی برای اتحادیه میهنی است.

احتمال این است که کرسی اتحادیه حتی تا 20 کرسی ریزش داشته باشد، اکنون اتحادیه میهنی در منطقه اصلی فعالیتش در سلیمانیه رقبای جدی از جمله حزب گوران را دارد. می‌توان انتظار داشت در آینده گوران رقیب اتحادیه در سلیمانیه و رقیب آینده حزب دموکراتیک باشد.

البته نکته دیگری هم که وجود دارد، این است که حزب اتحادیه میهنی نمی‌تواند به اپوزیسیون بپیوندد چون همیشه در قدرت در منطقه کردستان شریک بوده است و اتحادیه میهنی باید با رای بالا برای شراکت با حزب دموکراتیک وارد عمل شود.در این انتخابات سخت‌ترین شرایط را اتحادیه میهنی دارد.

ضلع سوم این انتخابات گوران است که در انتخابات پارلمانی عراق در سال 2010 با اختلاف بسیار کمی از اتحادیه میهنی در رتبه سوم قرار گرفت،اسلامگرایان هم می توانند در کنار گوران رقبای جدی باشند اما چون نظر سنجی دقیقی وجود ندارد، نمی‌توان با قاطعیت نظر داد.

اسلامگرایان که در گذشته سه لیست بودند حالا یک لیست جدید هم دارند که نزدیک به حزب دموکراتیک است و همه اتفاق نظر دارند که رای اسلامگراها در این انتخابات نسبت به دیگر انتخابات‌ها بالاتر خواهد بود.اما نکته اینجاست که این جریان‌های اسلامگرا متحد نیستند و یکی از شاخه‌های آنهم مواضع نزدیکی به حزب بارزانی دارد.

شنبه، 30 شهریور مرحله اصلی انتخابات پارلمانی منطقه کردستان عراق برگزار شد تا حدود 2 میلیون و 800 هزار نفر، 111 نماینده جدید پارلمان این منطقه را انتخاب کنند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها