امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51108
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۳
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز با محمد نوح وزیر فرهنگ و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز با محمد نوح وزیر فرهنگ و آموزش اندونزی دیدار کرد. در این دیدار ، هیئتی از هنرمندان اندونزی در کنار وزیر با جنتی دیدار کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در این نشست اظهارداشت: وزیر فرهنگ و آموزش اندونزی به دعوت جمهوری اسلامی ایران به کشور ما آمد که هیئتی نیز ایشان همراهی می‌کنند، این دیدار هم به منظور تبادل نظر و هم در زمینه مسائل فرهنگی و هم مشارکت در برگزاری هفته فرهنگی اندونزی که قرار است فردا در برج میلاد برگزار شود و در این افتتاحیه آقای محمد نوح وزیر فرهنگ و آموزش اندونزی شرکت خواهند داشت.

جنتی ضمن اشاره به اینکه ما با کشور اندونزی از سال 1350 موافقت‌نامه فرهنگی داریم، اضافه کرد: در طول سالیان گذشته هم برنامه مبادلات فرهنگی بین دو کشور به کرات برگزار و موافقت‌نامه‌هایی به امضا رسیده که معمولا برای مدت دو سال هستند از این رو دو سال پیش هم موافقتنامه‌ای امضاء شده که همچنان اعتبار دارد.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران خوشبختانه همکاری خوب سیاسی، فرهنگی، اقتصادی بین دو کشور در میان دارند و در طول یک دهه گذشته مقامات عالی‌رتبه همانند روسای جمهور ، روسای مجلس و گروههای دوستی دو کشور با یکدیگر دیدار داشتند و در زمینه‌های فرهنگی حدود دو سال قبل هفته فرهنگی ایران در جاکارتا برگزار شد.

جنتی ضمن بیان اینکه با وزیر فرهنگ و آموزش اندونزی مذاکرات خوبی در زمینه تعمیق و گسترش روابط دو کشور داشتیم، گفت: امیدواریم در طول اقامت ایشان در تهران با تمدن و فرهنگ ایران از نزدیک بیشتر آشنا شوند و ضمن بازدید از مراکز فرهنگی ایران در آینده روابط دو کشور را گسترش دهیم.

در این دیدار محمد نوح وزیر فرهنگ و آموزش اندونزی ضمن تقدیر و تشکر از وزیر ارشاد ایران، گفت: ما مذاکرات مفصلی با آقای جنتی داشتیم و براساس یادداشت تفاهم امضا شده بین دو کشور ، هفته فرهنگی ایران در اندونزی را داشته و در آینده هفته فرهنگی اندونزی در تهران را برگزار خواهیم کرد.

محمد نوح با تاکید بر اینکه هر دو کشور دیدگاه مشابهی دارند و هدف هر دو در گسترش فرهنگ به عنوان عنصری که باعث برکت در جامعه فرهنگی می‌شود مورد توجه است، گفت: در مذاکرات خود به تمدنی تاکید کرده‌ایم که مورد احترام هر دو طرف است نه تمدنی که براساس سلطه برخی کشورها وجود دارد.

جنتی در این نشست درباره اینکه اندونزی یکی از کشورهایی است که مسلمان فراوان دارد، شما چه برنامه‌ای در این کشور دارید، گفت: همین هفته فرهنگی ایران در جاکارتا برگزار شده تمام فعالیتهای ما در راستای راستای فعالیت‌های هنری مثل فیلم، هنرهای نمایشی و ... معرفی می‌شود. طبیعتاً اندونزی از کشورهائی است که به لحاظ فرهنگی اهمیت بسیار دارد، تلاش داریم فرهنگ و تمدن ایران را بیشتر معرفی کنیم البته هفته‌های فرهنگی برگزار می‌شود اندونزی هم فعالیت‌های فرهنگی خود را در تهران عرضه خواهد کرد تا ما نیز با فرهنگ و تمدن آنها آشنا شویم.

وزیر ارشاد ایران درباره امضاء تفاهمنامه با این کشور که سوال یکی از خبرنگاران بود، گفت: در حال حاضر نیاز به امضاء تفاهم‌نامه نیست وقتی موافقت‌نامه فرهنگی امضاء می‌کنیم که 41 سال قبل هم امضاء شده همچنان اعتبار دارد چون این موافقتنامه بین مجلسین دو کشور امضا شده ، برای دولت‌ها الزام‌آور است و تا لغو نشود اعتبار دارد اما مبادلات دو ساله به امضاء می‌رسد و چون این مبادلات به تازگی امضاء شده نیاز به تفاهمنامه نیست.

محمد نوح وزیر فرهنگ و آموزش اندونزی به یکی از موضوعات مورد بحث خود با وزیر ارشاد ایران اشاره و ابراز داشت: یکی از مباحثی که با آقای جنتی داشتیم تشابهات میان ایران و اندونزی بود و یکی از آن بحث‌ها بحث اسلام است و تلاش دیگر برای ایجاد یک ملت اسلامی است؛ البته هر کشوری براساس شرایط و ویژگی‌های خاص خود فعالیت می‌کند اما در راستای تشابهات، فعالیتهای خود را خواهیم داشت که البته تشابه از تفاوت‌ها بیشتر است.

جنتی هم گفت: مسئولیت آقای نوح حوزه فرهنگ و آموزش عالی و آموزش و پرورش است اما در زمینه علوم دینی وزارتخانه دین یا شریعت دارند که مسائل دینی صرف در چهارچوب آن وزارتخانه‌ها قابل انجام است.

جنتی در پایان آینده همکاری ایران و اندونزی در زمینه فرهنگ را خوشبینانه دانست و ضمن تعمیق بخشیدن به آن بیان کرد: به آینده فرهنگی ایران و اندونزی خوشبین هستم بخاطر عمقی که از گذشته وجود داشته است، هم ایران و هم اندونزی دو کشور بزرگ در شرق و غرب آسیا هستند، اشتراکات دینی و فرهنگی دارند که از دیرزمان این روابط وجود داشته و فکر می‌کنم در آینده با سیاست‌های دولت جدید بتوانیم روابط را گسترش دهیم البته ما در زمینه فیلم‌های سینمایی آمادگی تبادل فیلم را داریم. همچنین در زمینه فعالیتهای پژوهشی آمادگی همکاری داریم. در زمینه فعالیتهای آموزشی قرار است آقای وزیر اندونزی محمد نوح با وزیر علوم تحقیقات و فن‌آوری دیدار داشته و در آنجا همکاری خوبی میان دانشگاه‌های دو کشور برقرار خواهد شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها