امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۹:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51138
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۲
تعداد بازدید: 53
«شوقی السید»، کارشناس قانون اساسی مصری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره تاکید کرد: اگر انتخابات ریاست جمهوری مصر ...

«شوقی السید»، کارشناس قانون اساسی مصری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره تاکید کرد: اگر انتخابات ریاست جمهوری مصر پیش از انتخابات پارلمانی برگزار شود، رئیس جمهور از اختیارات قوه‌های مجریه و مقننه برخوردار خواهد شد.

شوقی السید با اشاره به جدال میان گروه‌های سیاسی مصری در خصوص امکان برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری پیش از انتخابات پارلمانی، تاکید کرد که این مسأله می‌تواند با صدور اعلامیه قانون اساسی توسط «عدلی منصور»، رئیس ‌جمهوری موقت مصر صورت بگیرد.

وی افزود: اما دست زدن به چنین اقدامی اشتباهی بزرگ است که امیدواریم گروه‌های سیاسی مرتکب آن نشوند.

السید یادآور شد که برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری پیش از پارلمانی، امری خطرناک برای کشور تلقی می‌شود که ممکن است به هرج‌ و ‌مرج ویا روی کار آمدن دیکتاتوری جدید بر مصر منجر شود و شیوه ایده‌آل این است که گذار از مرحله انتقالی، بر اساس نقشه راه موجود انجام شود.

این کارشناس قانون اساسی مصری در توضیح این مسئله افزود: اگر انتخابات ریاست‌ جمهوری پیش از انتخابات پارلمانی برگزار شود، رئیس‌ جمهوری از اختیارات دو قوه مجریه و مقننه برخوردار خواهد بود؛ همچنین نباید از تاثیر حضور رئیس جمهوری بر هویت و ساختار پارلمان و احتمال وابستگی اکثریت کرسی‌های مجلس به او غافل ماند.

وی با اشاره بر ضرورت تاسیس دولتی بر پایه‌هایی قانونی و با توجه به نقشه ‌راه موجود در مصر تاکید کرد: بر اساس این نقشه راه انتخابات ریاست ‌جمهوری پس از همه پرسی قانون‌اساسی و انتخابات پارلمان برگزار می‌شود.

السید گفت: در چنین حالتی هنگامی که رئیس ‌جمهوری در برابر پارلمان منتخب از سوی ملت سوگند یاد کند، وضعیت کاملا متفاوتی رقم خواهد خورد، زیرا وجود پارلمان به معنای وجود نهادی ناظر بر رئیس‌ جمهوری و دولت وی است.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها