امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 25
۰۹:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51175
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۰۲
تعداد بازدید: 30
حسن خالقی‌مجد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به شبهه به وجود آمده در بین برخی مبنی بر شیوع وبا در همدان، اظهار داشت: خوشبختانه ...

حسن خالقی‌مجد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به شبهه به وجود آمده در بین برخی مبنی بر شیوع وبا در همدان، اظهار داشت: خوشبختانه مواردی در خصوص ابتلا به وبا‌ یا مورد مشکوکی در این زمینه مشاهده نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به فصول گرم سال و همچنین همسایگی استان‌های شرقی با کشورهایی چون افغانستان و پاکستان که در شرایط بحرانی بهداشت به سر می‌برند بیماری وبا به صورت بالقوه در کشور وجود دارد.

مسئول واحد بهداشت محیط حرفه‌ای مرکز بهداشت شهرستان همدان اذعان کرد: با پیگیری صورت گرفته از سوی شبکه بهداشت و درمان همدان، نمونه‌گیری‌های لازم انجام شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. 

وی افزود: همه موارد مشاهده شده در خصوص اسهال و استفراغ تحت معاینه و بررسی قرار گرفته است و تاکنون چیزی مبنی بر اثبات وبا مشاهده نشده است.

خالقی‌مجد در ادامه افزود: در این شرایط به خصوص باید در بحث سالم‌سازی سبزیجات دقت بیشتری داشته باشیم.

وی، خودکنترلی‌ را مهم‌ترین امر دراین وضعیت دانست و بیان داشت: با توجه به شمار زیاد واحدهای صنفی در سطح شهرستان و با توجه به محدود بودن بازرسان این اماکن و همچنین عملی نبودن کنترل در راستای سالم‌سازی، خودکنترلی مهم‌ترین شرط در این امر است.

مسئول واحد بهداشت محیط حرفه‌ای مرکز بهداشت شهرستان همدان ابراز داشت: با توجه به تجربیات به دست آمده بسیاری از واحدهای صنفی عمداً یا سهواً در خصوص سالم‌سازی میوه‌ها و سبزیجات دقت کافی را ندارند که در این زمینه وظیفه کنترل به صورت ویژه به عهده خود اشخاص است.

وی به آبیاری سبزیجات و میوه‌های شهرستان از پساب فاضلاب‌ها در برخی از استان‌ها اشاره کرد و افزود: کشت سبزیجات در برخی از استان‌های کشور چون البرز، قم، مرکزی، کرمان، هرمزگان و از جمله همدان از پساب فاضلاب شهری، بحث آلودگی میوه‌ها و سبزیجات را دوچندان کرده است.

خالقی‌مجد در پایان بهترین راه مقابله و کنترل بیماری‌های منتقله از غذا را  ضدعفونی کردن سبزیجات و میوه‌ها دانست و افزود: شهروندان در صورت امکان از محلول شست‌وشوی سبزیجات و میوه‌ها استفاده کرده و از خوردن سالاد و سبزیجات در رستوران‌ها اکیداً خودداری کنند.
انتهای پیام/89026/ذ30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها