امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51195
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: 53
مته آکینجی کارشناس مسائل استراتژیک و مشاور سرمایه گذاری های بین المللی مالی ترکیه و طراح پروژه "بانک جهانی هسته ای" Global Nuclear Bank در گفت‌وگو با ...

مته آکینجی کارشناس مسائل استراتژیک و مشاور سرمایه گذاری های بین المللی مالی ترکیه و طراح پروژه "بانک جهانی هسته ای" Global Nuclear Bank در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آنکارا، در تشریح مواضع جدید غرب در مقابل ایران اظهار داشت که لغو تحریم ها علیه برخی بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی گام مثبت بوده و به عقیده وی این روند ادامه خواهد یافت.

وی همچنین ابراز اطمینان کرد که آمریکا هم در مقابل ایران عقب‌نشینی کرده و شروع به دادن امتیاز به تهران خواهد نمود.

این کارشناس ترکیه‌ای خاطرنشان کرد پایه های بانک جهانی هسته‌ای در اجلاس 27 سپتامبر پی‌ریزی می‌شود.

ایران در مقابل غرب پیروز شد

آکینجی درباره لغو برخی تحریم‌ها علیه ایران تصریح کرد: وقتی این خبر را شنیدم، همانگونه که از انتخاب دکتر روحانی به سمت ریاست جمهوری ایران خوشحال شدم، شاد شدم. اینک دوران اشغالگری، بربری، تخاصم و به زانو درآوردن و اشغال کشورها سپری شده است.

به گفته این کارشناس، احتمالًا عراق آخرین نمونه از این موارد باشد. سوریه دو سال و نیم است که در مقابل حمله وحشیانه مقاومت می‌کند. تصورش را بکنید اگر سوریه می تواند تا این حد مقاومت کند، در صورت حمله غرب به ایران این روند چند سال طول خواهد کشید. آیا موفق می شوند؟ امکان ندارد. می خواهم بگویم ایران در مقابل غرب با عقل سلیم غالب آمد.

لغو تحریم ها علیه ایران از سوی غرب، مثبت است

آکینجی خاطرنشان کرد: غربی ها فهمیدند که در صورت اقدام نظامی علیه ایران، بازنده خواهند بود. لذا وقتی دکتر روحانی رئیس جمهور شد و پیام های معتدلی داد، غرب هم به خودش گفت مادام که طرف مقابل حسن نیت نشان می دهد، پس ما هم تحریم ها را برداریم.

وی تصریح کرد: این حرکت خیلی مثبت بود و فکر می‌کنم که از لحاظ سیاسی هم ادامه آن بیاید. لذا آمریکا در مقابل ایران عقب نشینی کرده و شروع به دادن امتیاز خواهد نمود.

به عقیده آکینجی، ایران ثمره مقاومت خود را خواهد دید. غرب هم مایل به همکاری با ایران است. ایران هم می خواهد به توسعه و پیشرفت خود ادامه دهد. ایران جمعیت جوانی دارد، اما هرگز کشوری متخاصم و بربر نبوده است. ایران در پنج قرن اخیر به هیچ کشوری حمله نکرده، سیاست غارتگرانه نداشته، حتی جنگ ایران و عراق با تحریک صدام صورت گرفت. ایران دولت معقولی است.

نیاز سیاسی و اقتصادی غرب به ایران

این کارشناس استراتژیست در ادامه تصریح کرد: به عقیده من تا مذاکرات 27 سپتامبر حسن نیت ها گسترش می یابد. زیرا غرب تا آن تاریخ به صداقت و حسن نیت ایران پی می برد. زیرا دوره جدیدی آغاز شده است. غرب به لحاظ اقتصادی به ایران محتاج است و از لحاظ سیاسی هم برای حل بحران سوریه به ایران نیاز دارد.

بازنده تحریم های غرب علیه ایران، باز خود غرب بود

آکینجی افزود: در 27 سپتامبر نشست هسته ای آغاز می شود و در کنار آن مذاکرات اقتصادی مطرح خواهد شد. ایران کشوری ثروتمند و مستقل است. ایران نه عضو صندوق بین المللی پول و نه عضو ناتوست و از لحاظ نظامی هم مستقل است. ایران حامی قوی ای مانند روسیه دارد.

طراح پروژه بانک جهانی هسته‌ای گفت: دست ایران در مذاکرات قوی است. آمریکا و غرب با تحریم ایران خیلی چیزها را از دست دادند. اگر غرب برای مثال ده سال پیش با ایران به توافق رسیده بود، می توانست در سوریه، لبنان و افغانستان سرمایه‌گذاری مشترک صورت دهد. در این صورت انتقال انرژی از منطقه راحت‌تر انجام می شد، اما این کار را نکرد و در آخر کار هم پشیمان شد.

توسعه منطقه تنها به دست ایران ممکن است

آکینجی در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد: برای برقراری ثبات در منطقه توسعه پایدار و همچنین ایجاد بازارهای جدید برای غرب کشورهای ترکیه، سوریه و ایران ضروری هستند. اما در اینجا یک نکته وجود دارد و آن این است که ترکیه به شدت وابسته به نهادهای مالی غربی است و بدون حمایت پولی آنان قادر به حرکت نیست. ترکیه در عین حال عضو ناتوست و لذا تغییر آنی سیاست های نظامی اش یک خطر است. کما اینکه سوریه به دلیل مقاومت در مقابل این امر به این حال و روز دچار شد.

وی افزود: در اینجا ایران در بهترین موقعیت قرار دارد، زیرا نه وامدار ناتوست و نه ارتباطی با نهادهای مالی غرب دارد و از لحاظ سیاست‌های نظامی مستقل است. لذا ایران تنها کشوری است که می تواند باعث توسعه منطقه شود. به همین منظور ایران باید در نشست 27 سپتامبر خروجی موفقیت آمیز از برنامه هسته ای خود صورت دهد.

ایران می تواند پیشگام شکل دهی خاورمیانه باشد

این کارشناس مسائل استراتژیک ترکیه درباره آینده خاورمیانه نیز گفت: در حال حاضر شرایط نشان می دهد که در سایه ایران و در 27 سپتامبر وارد دوره جدیدی خواهیم شد. حتی در مورد شکل دهی خاورمیانه ایران می تواند در 27 سپتامبر نقش کشور پیشگام را به عهده بگیرد.

به عقیده این کارشناس ترکیه‌ای، میوه های این نشست هسته ای می تواند خیلی با برکت باشد. ما یک بانک هسته ای طراحی کردیم و به غرب هم ارائه نمودیم. لذا باید روند ایجاد بانک جهانی هسته ای را با نشست 27 سپتامبر و نشست های متعاقب آن آغاز کنیم. در اینجا ایران می تواند یکی از اعضای موسس این بانک باشد. اگر از روز اول این گونه حرکت کنیم این بانک در صد روز راه اندازی شده و منافع آن برای ایران سر به صدها میلیارد خواهد زد. زیرا مواد هسته‌ای در دست ایران ارزش اقتصادی فراوانی دارد.

قزاقستان، خزانه بانک جهانی هسته ای

آکینجی درباره جزئیات این بانک نیز تصریح کرد: من ترجیح دادم که خزانه این بانک در قزاقستان باشد. در حقیقت در ابتدا ترکیه مد نظرم بود، ولی با نزدیکی داوداوغلو به آمریکا و حمایت از برزیل نظرم عوض شد.

حل بحران های منطقه ای بدون ایران غیرممکن است

آکینجی در پایان با اشاره به بحران منطقه‌ای اظهار داشت: در دوران احمدی نژاد با دوره ای پر دردسر روبرو بودیم. در آن دوران اسرائیل بیش از حد متخاصم عمل کرد. اما ماجرای سوریه به یکباره روسیه را تبدیل به یک قطب نمود و ایران هم تبدیل به قدرت منطقه ای شد. برتری های دیپلماتیکی که در دوران احمدی نژاد نبود، در دوره دکتر روحانی حاصل شد، زیرا اینک همگان می دانند حل بحران های منطقه ای بدون ایران غیرممکن است. لذا برگ های برنده در دستان ایران در دوره دکتر روحانی به خوبی آشکار شد. امروز ابزارهای قدرت‌های غرب در مقایسه با دوره احمدی نژاد تضعیف شده و این امر باعث قوی شدن دست ایران شده است. امروز ابزاری که در دستان روحانی است، بیش از گذشته است.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار