امروز : یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
۰۰:۰۸
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 512
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۵۴
تعداد بازدید: 557
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دوشنبه، بنا بر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، «امامعلی رحمان» در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دوشنبه، بنا بر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، «امامعلی رحمان» در دیدار با دبیرکل ناتو که امروز (21 فروردین) در مقر ناتو در «بروکسل» برگزار شد، در خصوص برخی طرح‌ها و اقدامات در حال اجرا در مورد خروج نیروهای ناتو پس از سال 2014 از افغانستان تبادل‌نظر کرد.

به گفته این منبع، رحمان پس از این دیدار، در جمع خبرنگاران از نتایج مذاکرات با این مقام ارشد ناتو ابراز رضایت کرده و خروج نیروهای ناتو از افغانستان را آغاز ورود این کشور به مرحله جدید برشمرد.

رئیس جمهوری تاجیکستان بیان کرد که در این مذاکرات بر لزوم تدوین و اجرای اقدامات واقعی در جهت بازسازی افغانستان تأکید شد.

رحمان در ادامه افزود: در مجموع، کشورش به چشم‌انداز مناسبات خود با ناتو خوش‌بین بوده و امیدوار است که در آینده نزدیک این همکاری‌ها در بخش‌های مربوطه فراهم شود.

دبیرکل ناتو نیز با مهم عنوان کردن نتایج این مذاکرات به خبرنگاران گفت: با توجه به علاقمندی مشترک ناتو و تاجیکستان در زمینه تقویت ثبات و امنیت در افغانستان، ما متقابلا تلاش کردیم به گفت‌وگوها در مورد افغانستان عمق بیشتری بخشیم.

به ادعای وی، بازگشت ثبات به افغانستان هم برای پیمان ناتو و هم برای تاجیکستان سودمند است.

در این ملاقات دبیرکل ناتو به رحمان گفت که این پیمان در حال آماده کردن نیروهایش برای پایان دادن به مأموریت در افغانستان بوده و تا آخر سال 2014 به پشتیبانی مداوم تاجیکستان در اجرای طرح‌هایش در منطقه امیدوار است.

بنا بر تأکید راسموسن، ناتو از اجازه تاجیکستان برای پرواز هواپیماهای ایساف با استفاده از حریم هوایی و فرودگاه دوشنبه قدردانی و برای این اقدام ارزش ویژه‌ای قائل است.

دبیرکل پیمان ناتو همچنین ابراز امیدواری کرد که همکاری با تاجیکستان در سال‌های آینده گسترش بیشتری یابد.

بنابر این گزارش، رحمان نیز در مقابل تصریح کرد که تاجیکستان در مقابله با تهدیداتی که از افغانستان نشأت می‌گیرند به مشارکت و همکاری شرکای بین‌المللی خود نیاز دارد.

در بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تأکید شده است که تاجیکستان از نخستین کشورهای آسیای مرکزی است که توافق‌نامه همکاری در زمینه انتقال نیروهای بین‌المللی به افغانستان را امضا و در پارلمان خود تصویب کرده است.

بنا به گفته این منبع، تاجیکستان از سال 1997 در برنامه «مساعدت برای صلح» ناتو که برای جامعه کشورهای همسود تدوین شده‌ بود همکاری و مشارکت داشته ضمن این که در سال 2012 نیز برنامه همکاری دوجانبه‌ای را با این نهاد تهیه کرده‌ است.

به گفته منابع رسمی، بر این اساس، برنامه مبارزه مشترک با تروریسم و همکاری در زمینه آموزش کادرهای نظامی تاجیکستان تدوین شده است.

تاجیکستان همزمان با همکاری و اجرای این برنامه، در طرح‌های آموزشی شورای ناتو و روسیه در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر نیز مشارکت دارد.

رئیس جمهور تاجیکستان که روز گذشته وارد بلژیک شد در اولین ساعات پس از ورود به «بروکسل» با «کاترین اشتون» هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و مذاکراتی انجام داد.

بنا به گفته منابع رسمی، رحمان و اشتون در این دیدار مسائل گوناگون مربوط به همکاری تاجیکستان و اتحادیه اروپا را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند.

بنا بر بیانیه دفتر مطبوعات ریاست جمهوری تاجیکستان، سفر رحمان و هیئت همراه به بلژیک چهار روزه بوده و ملاقات با برخی از مقامات عالی‌رتبه بلژیک و همچنین دیدار با «مارتین شولتس» رئیس پارلمان اروپا از دیگر محورهای این سفر است.

بازدید رئیس جمهوری تاجیکستان از این کشور اروپایی با دعوت مقامات بروکسل انجام شده است.

بر طبق اعلام منابع رسمی، «دیدییا ریندرس» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک ضمن بازدید از تاجیکستان در ماه می سال 2012 در دیدار با امامعلی رحمان از او دعوت کرد تا به این کشور سفر کند.

کارشناسان می‌گویند: برنامه سفر به بروکسل اهدافی را در خود دارد که توسعه همکاری دوجانبه و تقویت روابط با ناتو به منظور دریافت کمک‌های مالی بیشتر از این پیمان، بخشی از این اهداف است.

این کارشناسان معتقدند که دیدار و مذاکرات با مقامات ارشد ناتو بیانگر این واقعیت است که دوشنبه چشم‌انداز توسعه همکاری با پیمان آتلانتیک شمالی را در محور برنامه‌های خود قرار داده است.

اما برخی از صاحب‌نظران این موضوع را نیز مطرح می‌کنند که تلاش تاجیکستان برای تقویت روابط با ناتو کسب امتیاز از روس‌ها بوده و مقامات تاجیک به این وسیله می‌خواهند به طور غیر مستقیم به مسکو در جهت اجرای درخواست‌های خود برای دریافت امتیازات بیشتر از همکاری نظامی با مسکو بخصوص در زمینه حضور پایگاه 201 در خاک تاجیکستان، فشار وارد کنند.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها