امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5124
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 212
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ارسلان فتحی‌پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نامزد یازدهمین دوره ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ارسلان فتحی‌پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری امروز شنبه در نشست خبری که در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برگزار شد، اظهار داشت: ممکن است سؤال جمع شما و سایر جمع‌ها این باشد که چرا پا به عرصه انتخابات گذاشته‌ام؛ جواب سؤال این است که هرکس در هر جایگاهی که بوده مسائلی را دیده و رنج‌هایی را کشیده، لذا در مقابل آن باید کاری را انجام دهد.

وی افزود: بنده هم در جایگاهی بودم که مسائلی را دیدم و رنجهایی را کشیدم و در مورد آنها فکر کردم و نهایتاً به این جمع‌بندی رسیدم که اگر فکرم را عرصه کنم بیشتر می‌توانم دینم را ادا کنم.

فتحی‌پور ادامه داد: با توجه به شرایط حال کشور و توصیه‌های رهبری برای خلق حماسه سیاسی و اقتصادی باید گفت که انتخابات ریاست‌جمهوری به عنوان عالی‌ترین نماد خلق حماسه در کشور است و این جانب با بضاعت اندک خود فکر کردم که می‌توانم کمک کوچکی به خلق این حماسه کنم.

این نامزد احتمالی انتخابات آینده اظهار داشت: با توجه به اینکه وضعیت معیشتی مردم زبانزد خاص و عام شده و همچنین با توجه به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب و مجلس و سایر مسئولین تأکید بر این است که وضعیت معیشتی مردم و ارتقاء زندگی آنها مورد توجه قرار گیرد.

فتحی‌پور گفت: به اعتقاد من تورم حاصل رشد نقدینگی و یک سری عوامل دیگر است؛ در حال حاضر ما در کشور 450هزار میلیارد تومان نقدینگی در دست مردم داریم که همه این موارد دست در دست هم داده و وضع معیشتی مردم را با مشکل مواجه کرده است.

وی اضافه کرد: ما 21هزار میلیارد درآمد از محل یارانه‌ها داریم و 42 هزار میلیارد یارانه پرداخت می‌کنیم که حاصل این چیزی جز کسری بودجه نیست.

فتحی‌پور گفت: بنده در نظر دارم که در دولت آینده‌ام یک زندگی استاندارد برای آحاد مردم بدون در نظر گرفتن موقعیت و شغل و سطح زندگی و سایر موارد تعریف کنم و آن را ارتقاء دهم تا کسی که در کشور زندگی می‌کند بتواند برای همه مواردش چاره‌اندیشی کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: خیلی‌ها شعار می‌دهند و وعده افزایش یارانه را مطرح می‌کنند ولی نمی‌توانند آن را عملی کنند؛ وضعیت معیشتی مردم در اولویت است و باید برای مهار تورم کاری کنیم.

وی اضافه کرد: هدفمندی یارانه‌ها یکی از کارهای اساسی دولت و مجلس بود که باید به نحو احسن اجرا می‌شد؛ قصد ما این است که مبلغی را به مردم بدهیم و از آن طرف هزینه‌های آنها را کاهش دهیم. نه اینکه از یک طرف پولی در جیب مردم بگذاریم و از طرف دیگر چند برابر آن پول را برداریم.

فتحی‌پور اظهار داشت:‌ اصلاح ساختاری در تولید از اولویت‌های دولت بنده است و این می‌تواند در کشور برای مردم خبرهای خوشی داشته باشد چرا که با توجه به تولید می‌توان مشکل تورم و اشتغال و سایر موارد را حل کنیم.

این نماینده مجلس گفت: ما باید اعتقاد داشته باشیم که اقتصاد یک علم است و از عقلانیت و نظر کارشناسی تبعیت کنیم؛ اگر بخواهیم در اقتصاد کشور موفق باشیم باید نظراتی کارشناسی شده داشته باشیم لذا من قصد دارم پارلمان اقتصاددانان را تشکیل دهم و از نظرات آنها در مسائل مختلف استفاده کنم.

فتحی‌پور ادامه داد: کسانی که تثبیت قیمت‌ها را مطرح کردند آیا کارشان خیانت نبود؟ آنها به عملکرد خود نگاه کنند و ببینند که چه خیانتی به کشور کرده‌اند.

وی گفت: من به اجرای صحیح هدفمندی یارانه‌ها اعتقاد دارم؛ ما باید اصلاح تکنولوژی را انجام دهیم تا هزینه‌ها کاهش یابد. چرا که در غیر این صورت و با بی‌ثباتی نرخ ارز نمی‌توان کاری انجام داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: ما اول باید نحوه توزیع کالا در کشور را تعریف کنیم و بدانیم که کالا از چه طریقی وارد می‌شود تا مشکلات را حل کنیم؛ باید ببینیم که کالا با نرخ ارز مرجع وارد می‌شود یا نرخ آزاد و بعد در مورد ارائه آن صحبت کنیم.

فتحی‌پور اضافه کرد: کسی که امروز می‌خواهد وارد عرصه انتخابات شود، قطعاً به وضع موجود و مدیریت انتقاد دارد؛ بنده اعتقادی ندارم که بخواهم کسی را تخریب کنم چرا که این ایده، ایده من نیست و به اعتقاد من در حال حاضر کشور نیازمند آرامش است.

وی ادامه داد: ما زمانی می‌توانیم اقتصاد را متحول کنیم که برای تورم و سایر موارد چاره‌اندیشی کرده باشیم، لذا بنده تشکیل پارلمان اقتصادی را از اولویت‌های دولتم قرار دادم؛ مثلاً دولت وقتی یک لایحه به مجلس ارائه می‌دهد می‌بینیم که با چالش‌هایی مواجه می‌شویم؛ متأسفانه در اقتصاد ما مدل وجود ندارد و کشور ما از مدل اقتصادی برخوردار نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: اقتصاددادانان باید در مورد همه موارد نظرشان را اعلام کنند و بعد آن موضوع مطرح شود. لذا در دولت من هیچ موضوعی بدون نظر کارشناسی مطرح نمی‌شود چرا که با نظر فردی و دستوری نمی‌شود اقتصاد کشور را مدیریت کرد.

فتحی‌پور با بیان اینکه فرمایشات رهبری باید برای سران قوا فصل‌الخطاب باشد، گفت: نمی‌دانم چرا به وضعیت اقتصادی کشور بی‌توجهی می‌شود و چرا به توصیه‌های رهبری در مورد معیشت مردم توجهی نمی‌شود؛ کسی که در مسند مسئولیت در کشور نشسته باید نسبت به فرمایشات ولی فقیه توجه ویژه داشته باشد.

این نامزد احتمالی انتخابات آینده در خصوص برنامه‌هایش برای سیاست خارجی گفت: ما باید اشکالات سیاست خارجی کنونی را شناسایی و آسیب‌شناسی کنیم تا روابطمان روز به روز با سایر کشورها بهتر شود و بعد با ارتباط با سایر کشورها تعامل را جهت به دست گرفتن بازارهای هدف در دستور کار قرار دهیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری افزود: در حال حاضر اقتصاد ما دچار بیماری هلندی شده است و دلارهای نفتی ما را به بیماری هلندی دچار کرده و انشاءلله ظرف سه سال آینده در دولتم با اقداماتی که انجام می‌دهیم تورم کشور را تک‌رقمی می‌کنم.

فتحی‌پور در پاسخ به سؤالی به تشریح برنامه‌هایش در زمینه فرهنگی پرداخت و گفت: فرهنگ یکی از بحث‌های مهم کشور است و تأثیرگذاری فرهنگ باید مورد توجه ویژه قرار گیرد؛ بنده برنامه‌های همه جانبه‌ای را در زمینه فرهنگ تهیه کرده‌ام که ارائه می‌دهم.

وی تصریح کرد: مبارزه همه جانبه جهت ریشه‌کن کردن پدیده دروغ یکی از برنامه‌های فرهنگی بنده است؛ به اعتقاد من ریشه بسیاری از مشکلات مخصوصاً در حوزه اقتصاد دروغ است و اگر ما جامعه‌ای بدون دروغ داشته باشیم شاهد افزایش بهره‌وری خواهیم بود.

فتحی‌پور ادامه داد:‌زمانی می‌توانیم دروغ را ریشه‌کن کنیم که یک زندگی استاندارد برای همه تعریف و بستر برای آن را فراهم کنیم.

وی گفت: رشد نقدینگی روز به روز در کشور ما بیشتر می‌شود؛ افرادی در کشور هستند که میلیاردها پول به جیب زدند ولی هیچکدام یک ریال هم مالیات نداده‌اند؛ مشکل ما این موارد است. چرا که سازوکاری در این رابطه نداریم.

فتحی‌پور در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ما نمی‌توانیم همه معضلات اقتصادی را به گردن تحریم‌ها بیاندازیم و مدیریت‌ها هم دچار ضعف است؛ البته ما می‌توانیم با ایجاد خیلی مسائل تحریم‌ها را دور بزنیم و البته به راحتی می‌توان تحریم‌ها را با مدیریت دور زد.

فتحی‌پور در پاسخ به سؤالی در مورد تعدد کاندیداها در انتخابات آینده اظهار داشت: اگر تعدد کاندیدا موجب تنوع برنامه‌ها باشد کمک بهتری به خلق حماسه سیاسی می‌کند ولی اگر فقط این موضوع در ظاهر باشد، شاهد فضای تخریب و سهم‌خواهی خواهیم بود.

وی ادامه داد: من تا کنون نه با کسی ائتلاف کرده‌ام و صحبتی در این رابطه داشته‌ام ولی اگر روزی ببینم که مصلحت نظام در یک مسئله است، حتی اگر پیروز میدان انتخابات باشم به آن تمکین می‌کنم.

فتحی‌پور در ادامه با بیان اینکه مدیریت و کارشناسی کردن طرح‌های دولتی را در دولت آینده محقق خواهد کرد، افزود: ما نباید طوری رفتار کنیم که با کسری بودجه مواجه شویم و در مقابل تولید در کشور با مشکل مواجه شود.

وی با بیان اینکه بودجه بدون نفت باید در اولویت باشد افزود: برای اینکه درآمدهای دولتی را افزایش بدهیم لازم است مالیات دهندگان را تشویق کنیم و با افرادی که شبانه میلیون‌ها تومان درآمد دارند اما حاضر نیستند مالیات پرداخت کنند برخورد کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه می‌توان درآمدهای مالیاتی را به دو برابر افزایش داد، خاطر نشان کرد: اصلاح نظام مالیاتی کشور یک اصل بسیار مهم و کاربردی است که باید در دولت آینده مورد توجه قرار بگیرد. اکنون این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح است و ما تلاش داریم قانون نظام مالیاتی کشور را اصلاح کنیم.

فتحی‌پور در پاسخ به سوالی درباره فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: بنده با اجرای فاز دوم مخالف نیستم اما اجرای فاز دوم مستلزم ثبات در بازار ارز و سکه است. ما نمی‌توانیم در زمانیکه بازار متلاطمی داریم نسبت به اجرای فاز دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها اقدام کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار