امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۸:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51243
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس و به نقل از «اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان»، حامد کرزی در دیدار با جمع کثیری از جوانان مرکز و ولایات مختلف ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس و به نقل از «اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان»، حامد کرزی در دیدار با جمع کثیری از جوانان مرکز و ولایات مختلف افغانستان در تشریح منافع ملی افغانستان، گفت: منفعت اول ما تأمین صلح و امنیت در افغانستان است، ما تحلیل درستی از اوضاع افغانستان و منطقه داریم و می‌دانیم که چه کسانی با فرستادن عوامل انتحاری کشور ما را ناامن می‌کنند و در این میان نقش آمریکا چیست.

وی در ادامه افزود:  امنیت افغانستان از بیرون تخریب می‌شود پس عوامل ناامنی افغانستان بیرونی بوده و راه‌حل آن هم بیرونی است.

تعریف دشمن واقعی در افغانستان

رئیس جمهور افغانستان گفت: از آمریکا می‌خواهیم دیدگاه خود را واضح کند، تعریف تروریسم چیست؟ دشمن کیست؟ و ما با چه کسانی در جنگ هستیم؟ و آیا طالبان باعقیده و روستایی افغان که فریب خورده، دشمن ماست؟

حامد کرزی تصریح کرد که از دید ما دشمن در جایی است که از آنجا برای بی‌ثباتی افغانستان دسیسه می‌شود.

وی در این رابطه افزود: من در داخل خاک خود، دشمنی برای این وطن نمی‌بینم البته مخرب وجود دارد.

رئیس جمهور افغانستان تأکید کرد: پس تعریفی که ما از تروریسم داریم بر می‌گردد به بیرون از مرزهای افغانستان و معاملات منطقه‌ای و بین‌المللی.

وی اظهار داشت که ناامنی در افغانستان منشأ بیرونی دارد زیرا برخی از کشورها منافع خود را در ناامنی افغانستان جستجو می‌کنند.

القای نگرانی در مورد اوضاع افغانستان پس از 2014 تبلیغات خارجی‌ها است

رئیس جمهور افغانستان در مورد نگرانی‌های موجود در خصوص اوضاع افغانستان پس از سال 2014 گفت که این تبلیغات خارجی‌ها است و می‌خواهند با این کارشان ما را مجبور و محتاج نشان بدهند.

حامد کرزی در رابطه با حملات موشکی پاکستان به خاک افغانستان نیز گفت که افغانستان در این مورد دست به مقابله به مثل نمی‌زند اما به تلاش‌های خود برای یافتن راه‌حل دیپلماتیک این مسئله ادامه می‌دهد و در این راستا اخیراً نامه‌ای به نخست وزیر پاکستان نوشته است.

ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان

وی در رابطه با ادامه حضور نیروهای آمریکا و ناتو پس از سال 2014 در افغانستان گفت: ادامه حضور نیروهای آمریکایی و ناتو پس از سال 2014 میلادی را اگر مطابق با شرایط و منافع افغانستان باشد به خیر افغانستان می‌دانیم.

رئیس جمهور افغانستان در مورد اینکه آیا دولت افغانستان در رابطه با موافقتنامه امنیتی و دفاعی با سازمان ملل متحد و سایر کشورهای مهم مشورت کرده، گفت: در این رابطه با تمام جهان در تماس هستیم، چه کشورهایی که با آمریکا روابط خوب دارند و چه آنهایی که با این کشور رابطه خوبی ندارند.

کرزی یادآور شد با کشورهای روسیه و چین نه تنها در مورد پیمان امنیتی بلکه در مورد پیمان استراتژیک نیز صحبت‌هایی داشتیم و خواستار موضع آنان در این رابطه شدیم.

دفتر قطر توطئه بزرگ بیرونی

رئیس جمهور افغانستان در خصوص روند گفت‌وگوهای صلح پس از مسدود شدن دفتر طالبان در قطر گفت: دفتر قطر که به نام امارت اسلامی باز شد، دفتر طالبان نبود بلکه توطئه بزرگ بیرونی علیه افغانستان بود.

حامد کرزی با اشاره به اینکه هر فردی در بیرون از کشورش باشد، بی‌اختیار است، یکبار دیگر خطاب به طالبان گفت که به خاک خود برگردند و صاحب اختیار در وطن خود شوند.

حامد کرزی روز گذشته در دیداری که با حدود 500 تن از جوانان مرکز و ولایات مختلف افغانستان برگزار شد، در مورد مسائل مهم کشوری از جمله موافقتنامه امنیتی و دفاعی با آمریکا، انتخابات آینده و روند صلح، سخن گفت و به سؤالات آنان پاسخ داد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها