امروز : پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 23
۰۸:۴۳
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51271
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 83
عبدالرحمن رستمیان در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس،افزود: وزارت بهداشت برای اجرای برنامه‌های اعلام شده و بر زمین مانده و نیز ارتقای کیفیت ...

عبدالرحمن رستمیان در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس،افزود: وزارت بهداشت برای اجرای برنامه‌های اعلام شده و بر زمین مانده و نیز ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی به شدت با کمبود بودجه و اعتبار مواجه است و به نظر من تا زمانی که اعتبار 5 هزار میلیاردتومانی که مجلس به عنوان سهم سلامت از اعتبارات صرفه جویی شده هدفمندی یارانه‌ها مصوب کرده،به وزارت بهداشت اختصاص پیدا نکند،‌این مشکلات کماکان ادامه پیدا می‌کند و حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: در قانون برنامه توسعه آ‌مده است که 10 درصد از اعتبارات صرفه جویی شده از اجرای برنامه هدفمند شدن یارانه‌ها باید به بخش سلامت اختصاص پیدا کند این اعتبار امسال حدود 5 هزار میلیارد تومان برآورد و در قانون بودجه سال 92 نیز تصویب شد بنابراین دولت می‌تواند این اعتبار را در اختیار وزارت بهداشت و سازمانهای مرتبط با سلامت مردم از جمله بیمه‌ها قرار دهد تا مشکلات موجود حل شود.

وی گفت: البته بحثهایی وجود دارد که عده‌ای اختصاص این اعتبار را به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها موکول می‌کنند اما واقعیت این است که مردم دارند به علت مشکلات اعتباری بخش سلامت آسیب جدی می‌بینند،سهم پرداخت از جیب مردم برای درمان هر روز بیشتر می‌شود،مناطق محروم از پزشک و نیروهای بهداشتی خالی شده است و پرداختهای خارج از تعرفه مردم را آزار می‌دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: بیمه‌های خدمات درمانی بسیار ناتوان شده‌اند و نمی‌توانند مطالبات مراکز درمانی را به موقع پرداخت کنند و پوشش و عمق حمایتهای آنها از خدمات سلامت بسیار ضعیف است، در حالی که وزارت بهداشت و مردم انتظار دارند با دفترچه‌های بیمه بتوانند بخش مهمی از هزینه‌های درمانی را از بیمه ها بگیرند و پرداخت کمتری داشته باشند.

رستمیان تأکید کرد: اگر اعتبار 5 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها هر چه زودتر به بخش سلامت نیاید، این مشکلات کماکان ادامه دارد و وزیر بهداشت جدید هم نمی‌تواند کار چندانی بکند، البته مشکلات دیگری هم در بخش مدیریت نظام سلامت وجود دارد که باید حل شود ولی مسئله اصلی تأمین اعتبار و بودجه است.

وی اضافه کرد: در بودجه امسال دولت، بیش از 90 درصد اعتبارات در بخش جاری هزینه می‌شود و اعتبارات عمرانی کمتر از 10 درصد کل اعتبارات است، ضمن اینکه در بین خود اعتبارات جاری نیز سهم اصلی به پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان دولت اختصاص دارد و متأسفانه ردیف اعتبارات لازم برای ارتقای کیفیت خدمات دولت به مردم بسیار کم و کمتر از 40 درصد اعتبارات جاری است.

وی گفت:‌ دولت برای ارتقای کیفیت خدمات چه در بخش سلامت و چه آموزش باید علاوه بر در اختیار داشتن اعتبارات لازم، سیستم مدیریتی را نیز اصلاح کند و با تفویض اختیار به صف و کوچک کردن ستادهای دستگاهها به ارتقای کیفیت خدمات بپردازد و این همان کاری است که مردم از دولت انتظار دارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: در صورت اختصاص اعتبار 5 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها به بخش سلامت محل هزینه کرد آن نیز در قانون مشخص شده است که مهمترین آن کاهش سهم مردم از هزینه‌های بهداشتی و درمانی، اختصاص اعتبارات لازم برای ماندگاری پزشکان و نیروهای بهداشتی در مناطق محروم، تقویت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی، تقویت بیمه‌ها و شبکه بهداشتی کشور،اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع و نیز تقویت بیمه‌های درمانی کشور است.

انتهای پیام/
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها