امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۰:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51319
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، به روال هر ساله، یک روز قبل از آغاز سال تحصیلی یعنی در 31 شهریورماه روز شکوفه‌ نامیده می‌شود و ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، به روال هر ساله، یک روز قبل از آغاز سال تحصیلی یعنی در 31 شهریورماه روز شکوفه‌ نامیده می‌شود و دانش‌آموزان کلاس اولی به طور غیر رسمی ،تحصیل را در مدارس آغاز می‌کنند.

امسال 6 میلیون و 950 هزار دانش‌‌آموز در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند که از این تعداد، یک میلیون و 300 هزار دانش‌آموز، کلاس اولی محسوب می‌شوند.
***
پلاکارد بزرگی جلوی درِ مدرسه درست روی تابلو اسم دبستان نصب شده است که ورود دانش‌آموزان کلاس اولی و آغاز سال تحصیلی را به دانش‌آموزان تبریک می‌گوید.

جلوی درِ مدرسه خبری نیست اما بوی اسپند و صدای شیطنت‌های کودکانه از درون حیاط مدرسه به گوش می‌رسد.

داخل حیاط مدرسه که می‌شوی، سمت راست، حدود 25 نفر از والدین دانش‌آموزان که عمدتاً مادران هستند، کنار دیوار ایستاده‌اند؛ آن‌طرف‌تر دانش‌آموزان در صف ایستاده‌اند و در دست هرکدام شاخه گلی است؛ با هم صحبت می‌کنند و هر از گاهی هم به نزد مادر و پدر می‌آیند و دوباره به سر صف باز می‌گردند.

جلوی در ورودی سالن مدرسه میز بزرگی قرار دارد و چند دانش‌آموز که به گفته معاون مدرسه، کلاس سومی و کلاس پنجمی هستند، پشت میزها قرار دارند؛ سبدی پر از شکلات و هدایای کادوپیچ‌شده نیز روی میز قرار دارد.

درست سمت چپ درِ ورودی مدرسه یعنی کنار سرویس بهداشتی و نزدیکی تنها درخت کهنسال حیاط، یکی از دانش‌آموزان کلاس اولی روی زمین نشسته است و در حالی که عروسک کوچکش را در آغوش می‌فشارد، اخم‌کنان از پدر و مادر خود درخواستی دارد؛ پدر این دانش‌آموز در حالی که دسته کیف فرزندش را در دست می‌فشارد، سعی می‌کند به کمک همسرش بیاید و دختر کوچکش را آرام کند.

صدای زنگ مدرسه در فضای حیاط طنین‌انداز می‌شود و این‌بار دانش‌آموزان که ناهماهنگ در صف‌ها ایستاده بودند و هر چند وقت یکبار به نزد به پدر و مادر خود می‌دویدند، در صفوف به طور منظم ایستند.

چهره‌های شاد دانش‌آموزان تصویر زیبایی را آفریده است و لبخندها، مرواریدهای دندان‌های آنها را به نمایش گذاشته است و آن یکی، دو دندان افتاده نیز به نمک چهره‌های افزوده است.
***
مدیر مدرسه روی سن قرار می‌گیرد و به دانش‌آموزان خوشامد می‌گوی و از فضای مدرسه و درس خواندن برایشان صحبت می‌کند؛ از فرصت پیش‌آمده استفاده کرده و به سراغ مادرها می‌رویم که در حال گفت‌وگو هستند و برخی با لذت به تماشای فرزندشان ایستاده‌اند.

مریم رضایی مادر 33 ساله زهرا محمدزاده می‌گوید: دخترم آرام و قرار نداشت و از چند روز پیش اصرار می‌کرد که او را به مدرسه بیاوریم.

وی ادامه می‌دهد: امروز هم به سرعت چند دوست پیدا کرده است و فکر می‌کنم برای رفتن به مدرسه مشکلی نداشته باشد، چرا که از فضای مدرسه، همکلاسی‌ها و معلم‌هایش احساس رضایت دارد.

خانم فراهانی مادر 44 ساله زهرا نوروزپور معتقد است دانش‌آموزان این دوره به راحتی در فضای مدرسه احساس امنیت می‌کنند و ترسی از دور ماندن از خانواده ندارند.

وی با بیان اینکه فرزندش در سال گذشته در دوره پیش‌دبستانی در همین مدرسه درس خوانده است، می‌گوید: سال گذشته نیز فرزندم برای آمدن به مدرسه ترسی نداشت، البته در ابتدا بیشتر دوست داشت در کنار ما باشد ولی کمی بعد آنقدر فضای پیش‌دبستانی برایش جذاب بود که روزهای پنجشنبه و جمعه نیز دلش می‌خواست به پیش‌دبستانی برود.

صحبت‌های خانم مدیر با دانش‌آموزان به پایان رسیده است و دانش‌آموزان برای ورود به کلاس به داخل سالن مدرسه دعوت می‌شوند؛ دانش‌آموزان کلاس سومی و کلاس پنجمی که برای کمک به مسئولان مدرسه در دبستان حضور دارند، به کلاس اولی‌ها شکلات تعارف می‌کنند و هدایای پیش‌بینی‌شده را نیز به آنها اهداء می‌کنند.

کلاس اولی‌ها با شوق زیاد هدایا خود را باز می‌کنند که جانمازهای کوچک و زیبایی است که همه را سر ذوق می‌آورد.

امروز قرار است مادران نیز در کلاس درس حضور داشته باشند، اما برخی مادران برای حضور در کلاس‌های درس اصرار ندارند و ترجیح می‌دهند از پشت پنجره کلاس، فرزندشان را تماشا کنند.

تمام دانش‌آموزان به سر کلاس رفتند اما هنوز آن دختر کوچولوی لجباز روی زمین نشسته است و اصرارهای پدر و مادرش فایده‌ای ندارد؛ خانم مدیر مدرسه با همان چهره مهربان و لبخندی که از روی لبانش محو نشده است، در حالی که یکی از همان کادوها را در دست دارد، به نزد آنها می‌آید و در گوش این دانش‌آموزان زمزمه‌هایی می‌کند که انگار تأثیرگذار است.

کادویی را به دختر کوچولو که مریم نام دارد می‌دهد و در حالی که او را سر ذوق آورده است به همراه پدر و مادرش به کلاس درس هدایت می‌کند.

حیاط مدرسه خلوت می‌شود، هنوز بوی اسپند در فضا پیچیده است. صدای کف‌زدن‌های دانش‌آموزان و صلوات فرستادن‌هایشان از کلاس درس به گوش می‌رسد.

دانش‌آموزان امروز ساعتی کوتاه در مدرسه هستند و سال تحصیلی رسمی را از فردا با شادمانی آغاز خواهند کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار