امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۹:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51321
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، معصومه ابتکار پیش از ظهر امروز در مراسم بیست و ششمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی اوزن که با حضور نماینده مقیم ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، معصومه ابتکار پیش از ظهر امروز در مراسم بیست و ششمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی اوزن که با حضور نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران، نماینده برنامه توسعه صنعتی سازمان ملل متحد در تهران، نماینده برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و همچنین نماینده سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد ضمن گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس اظهار داشت: امسال بیست و ششمین سالگرد انعقاد کنوانسیون وین و پروتکل مونترال و بیست و چهارمین سالگرد پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این دو معاهده بین‌المللی است.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: سالگردهایی از این قبیل که در حوزه حفاظت و بهسازی محیط زیست در سطح جهانی و ملی برگزار می‌گردد فرصت مغتنمی برای تمامی آحاد جامعه است تا با گسترش دایره دانش و آگاهی‌های خود بیش از پیش برای نقش آفرینی در جریان حفاظت از منابع ارزشمند طبیعی و محیط زیست کشورمان اقدام کنند.

وی ادامه داد: روز جهانی اوزن یکی از مناسبت‌هایی است که سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی و اجرای برنامه‌های پروتکل مونترال در کشور همراه تا جامعه جهانی عهده‌دار برگزاری مراسم ویژه برای این روز است.

وی متذکر شد: امروز گردهم آمده‌ایم تا در زمینه حذف مواد مخرب لایه اوزن یادآور این موضوع مهم ( حفاظت از لایه اوزن) باشیم.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود بیان داشت: ارزیابی هر عملی باید با درنظر گرفتن بستر و شرایط موجود صورت بگیرد تا بتوان نتیجه‌گیری درست و منصفانه از محصول و عملکرد نهایی ارائه داد، توجه به این مهم در ارزیابی فرایند اجرای طرح‌های حذف و جایگزینی مواد مخدر لایه ازون در کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است.

ابتکار اضافه کرد: این موضوع بیش از پیش بر ارزش و اهمیت دستاوردهای حاصله در جریان اجرا و نهادینه سازی و به ویژه در فرایند انتقال فناوری‌های جدید به صنایع کشور و بومی‌سازی می‌افزاید.

به گفته ابتکار مسلما انتقال فناوری‌های جایگزین مناسب به عنوان یک فرایند پیچیده نیازمند تدبیر‌اندیشی و مدیریت دانش‌بنیان منابع و همچنین امکان تبادل دانش و تجهیزات فناوری است.

این مقام مسئول با بیان اینکه کشور ما توانسته و خواهد توانست به این مهم با سربلندی نایل آید گفت: تجربیات موفق خود را در اختیار سایر جوامع بشری قرار خواهیم داد.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه بنده به عنوان نماینده دولت این فرصت را مغتنم شمرده و این روز بزرگ را به تمامی هموطنان تبریک می‌گویم، گفت: اجرای برنامه‌های پروتکل مونترال در ایران از برنامه زمان‌بندی مصوب اعضاء پروتکل برای حذف مواد مخرب لایه اوزن در گروه‌بندی‌های مختلف تبعیت می‌کنند. به طوری که فعالیت‌ها در سه بخش حذف فیزیک مواد مخرب لایه ازون و انتقال فناوری‌های جایگزین، سیاست گذاری و اعمال قوانین و مقررات کنترلی و برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی همگانی تنظیم و عملیاتی می‌شود.

وی متذکر شد: طرح ملی حفاظت از لایه ازون مسئولیت راهبری و هدایت طرح‌ها و پروژه‌های حذف مواد مخرب لایه ازون و اعمال قوانین کنترلی را با همکاری سایر نهادهای ذی‌ربط به عهده دارد.

رئیس سازمان محیط زیست به برنامه‌های آتی در جهت حذف مواد مخدر لایه ازون اشاره کرد و گفت: از برنامه‌های آتی ما در روند اجرای تعهدات کشور اجرای مصوبه نوزدهمین نشست اعضاء پروتکل مونترال و تسریع در حذف هیدروکلروفلوروکربن‌ها است.

وی بیان داشت: این مصوبه کشورهای مشمول ماده 5 پروتکل متحد می‌کند تا نسبت به کاهش تدریجی واردات و همچنین حذف آنها طبق برنامه زمان‌بندی پروتکل اقدام کنند. بر این اساس در حال حاضر کشور ایران فاز یک یعنی تثبیت مصرف در سطح سالهای پایه را اعلام کرده است و بعد از این مرحله کمتر از یک و نیم سال فرصت داریم تا به گام بعدی از تعهدات خود جامع عمل بپوشانیم.

ابتکار همچنین یادآور شد: در برنامه مصوب حذف هیدروکلروفلوروکربن‌ها در مرحله اول طرح تا سال 2015 با همکاری برنامه عمران ملل متحد آژانس اجرایی توسعه صنعتی سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌های بین‌المللی آلمان و برنامه‌ محیط زیست سازمان ملل متحد در بخش‌های مختلف مصرف‌کننده در مجموع حدود 10 درصد از مصرف هیدروکلروفلوروکربن‌ها حذف خواهد گردید.

رئیس سازمان محیط زیست خاطر نشان کرد: از دیگر برنامه‌های سازمان تحت پروتکل مونترال، تقویت همکاری بین سازمان‌های ذیربط به منظور کنترل دقیق‌تر و جلوگیری از تجارت غیرقانونی مواد مخرب لایه ازون تقویت و تحکیم همکاری‌های بین‌ معاهدات بین‌المللی زیست محیطی شامل کنوانسیون فاضل و ... نظارت دقیق‌تر بر اعمال قوانین و مقررات مربوطه، گسترش برنامه‌های اطلاع‌رسانی و آموزشی و تقویت همکاری بین کشورهای منطقه و از جمله کشورهای همسایه است.

معاون رئیس‌جمهور اضافه کرد: یکی از راهبردهای مورد توجه دولت تدبیر و امید بهره‌گیری از دیپلماسی محیط زیست است. ما معتقدیم از طریق اجرای الزامات محیط زیست و عمل به تعهدات کشورها در قبال معاهدات بین‌المللی زیست محیطی همکاری‌های بین ملت‌ها نزدیک‌تر و روابط بین کشورها بهبود یابد.

وی یادآور شد: همچنین انتظار داریم با ایجاد هماهنگی‌ها و همکاری‌های بیشتر درون و برون‌سازمانی، ارائه راهکارهای عملی و اجرایی برای تسهیل در اجرای امور محیط زیست در همه ابعاد آن به بیان مشکلات و راه‌حل‌های پیشنهادی و به طور صریح و شفاف بتوانیم گزارشی مستند از وضعیت محیط زیست کشور در طی صد روز اول دولت تدبیر امید ارائه و به مرحله اجرا درآوریم.

وی خاطر نشان کرد: امید است نسل آتی ما در دهه‌های آینده سالگرد پروتکل مونترال را با افتخار به تلاش‌های پیشینیان خود و در یک طبیعت سالم تر جشن بگیرند.
انتهای پیام/
 
   
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها