امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۳:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51324
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 51
 پایان انتخابات پارلمانی کردستان عراق، آغاز شمارش آراء انتخاباتی، تجمع اعتراض‌آمیز شهروندان کرد سلیمانیة، اظهارات «برهم صالح»، «نیچروان بارزانی» و ...

 پایان انتخابات پارلمانی کردستان عراق، آغاز شمارش آراء انتخاباتی، تجمع اعتراض‌آمیز شهروندان کرد سلیمانیة، اظهارات «برهم صالح»، «نیچروان بارزانی» و «قباد طالبانی» درباره انتخابات و پیش‌بینی پیروزی حزب بارزانی در انتخابات از جدیدترین تحولات کردستان عراق است.

پایان انتخابات پارلمانی کردستان عراق

«گاتع زبیعی» نایب رئیس کمیسیون مستقل انتخابات عراق اعلام کرد: کمیسیون تصمیم گرفت که پروسه رای‌گیری انتخابات پارلمان اقلیم رأس ساعت 5 بعدازظهر پایان یابد حرفی از تمدید این مدت به میان نیامده است.

به ین ترتیب ماراتن انتخابات پارلمانی کردستان عراق با اعلام پایان رای‌گیری به پایان رسید.

نایب رئیس کمیسیون مستقل انتخابات عراق اعلام کرد: میزان مشارکت مردم کردستان در انتخابات پارلمانی بیش از 70 درصد است.

به گفته سایت خبری NRT پس از پایان رای‌‌گیری، حوزه‌های اخذ رای مشغول تفکیک وشمارش آرا شدند و این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات عراق اعلام کرده بود که نتایج نهایی آرا 5 روز پس از رای‌گیری مشخص می‌شود.

شمارش آراء انتخابات پارلمانی کردستان عراق

پس از پایان اخذ رای در انتخابات پارلمانی کردستان عراق، شمارش آراء در اکثر مراکز رای گیری آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، انتخابات پارلمانی کردستان عراق که از ساعت 7 صبح به وقت محلی آغاز شده بود، در ساعت 5 بعد از ظهر پایان یافت و با این که تعداد زیادی هنوز نتوانسته بودند در رای‌گیری شرکت کنند اما کمیسیون مستقل انتخابات عراق مدت زمان اخذ رای از شهروندان را تمدید نکرد.

پس از پایان زمان اخذ رای با حضور ناظران بین المللی و داخلی کردستان، شمارش آراء آغاز شد و به گفته مسئولان کمیسیون انتخابات شمارش آراء تا صبح نیز ادامه خواهد یافت.

رئیس کمیسیون انتخابات عراق امروز اعلام کرد نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی کردستان عراق 5 روز دیگر یعنی 26 سپتامبر 2013 برابر با 4 مهر 1392 اعلام می شود.

کمیسیون مستقل انتخابات عراق پس از پایان رای گیری اعلام کرد ساعت 8 امشب به وقت اربیل میزان شرکت مردم کردستان در انتخابات پارلمانی را اعلام می کند.

تجمع اعتراض آمیز شماری از شهروندان منطقه در سلیمانیه

بیش از چهارصد نفر مقابل درب ساختمان کمیسیون مستقل انتخابات در سلیمانیه در اعتراض به عدم درج اسمشان در لیست انتخاباتی تجمع اعتراض‌آمیز به راه انداختند.

بیش از چهارصد نفر امروز جلو درب ساختمان کمیسیون مستقل انتخابات در سلیمانیه در اعتراض به اینکه اسمشان جزو اسامی مردگان آورده شده تجمع کردند.

به هیچ کدام از معترضین حق شرکت و رأی دادن در دوره چهارم انتخابات پارلمانی داده نشده بود.

کمیسیون مستقل انتخابات هنوز اعلام موضع نکرده است.

دبیرکل سابق اتحاد اسلامی : امیدوارم انتخابات دوره چهارم پارلمان تغییراتی در منطقه ایجاد کند

«صلاح الدین محمد بهاءالدین» دبیر کل سابق اتحاد اسلامی در حین رای دادن در انتخابات دیروز گفت: انتخابات دوره چهارم پارلمانی منطقه کردستان اقدامی مثبت و در مسیر تغییر و تحولات کردستان می‌باشد و همه باید منتظر تغییرات جدی درمنطقه باشیم.

وی افزود: انتخابات در همه جهان عامل ایجاد تغییرات سیاسی است و امیدواریم در منطقه کردستان عراق نیز انتخابات پارلمانی موجبات تغییرات گسترده را فراهم آورد.

اظهارات نیچروان بارزانی در مورد نواقص انتخابات پارلمانی

«نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر کردستان عراق هنگام حضور در یکی از مراکز رأی گیری اربیل ضمن اینکه خواستار مشارکت گسترده مردم در انتخابات شد اظهار داشت: نباید بروز نواقص فنی بویژه در رابطه با برگه‌خوانهای الکترونیکی (برای ثبت الکترونیکی آراء) موجب دلسردی آنها شود.

وی افزود: در صورت بروز هرگونه مشکلی کمیسیون مستقل عالی انتخابات به رفع نواقص مبادرت خواهد ورزید.

28 شهریورماه،  مرحله اول اخذ رأی پارلمان اقلیم کردستان عراق ویژه نظامیان برگزار شد که این روند با مشکلاتی مواجه شد. برخی از مسئولین از نقص فنی در دستگاههای برگه خوان الکترونیکی اخذ رأی برای ثبت آراء انتقاد کردند برگه خوان های الکترونیکی در برخی حوزه های رأی مشکلاتی را پدید آورد از جمله اینکه برخی از آنها از کار افتادند.

روند رأی گیری با این دستگاهها برای هر نفر 5 دقیقه به طول می انجامید که این مسئله خود موجب بروز کندی در روند اخذ رأی می شود

برهم صالح: مردم کردستان پیام مهمی درخصوص وجود دموکراسی در منطقه به جهانیان دادند

« برهم صالح» معاون دبیرکل حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق امروز پس از انداختن رای خود به صندوق و مشارکت  خود و همسرش در انتخابات پارلمانی کردستان عراق دراظهاراتی که پایگاه خبری "خندان" آن‌را منتشر کرد، گفت:امروز روز مردم کردستان است و باید همانطور که این مردم در تبلیغات انتخاباتی به حرف ما گوش فرا دادند ما هم به تصمیم آنها گوش فرا دهیم و به انتخابشان احترام بگذاریم.

برهم صالح افزود: مردم کردستان عراق امروز به جهانیان پیام مهمی دادند که مفاد آن این است که دموکراسی اکنون در کردستان برقرار است.

وی اظهار امیدواری کرد : این انتخابات  آغازگر مرحله جدیدی از حیات سیاسی در منطقه کردستان و گامی برای تحقق آرمانهای مردم آن باشد.

پسر جلال طالبانی: پدرم از وضعیت انتخابات باخبر است

«قباد طالبانی» پسر رئیس جمهور عراق همانند تمام شهروندان عادی دیگر در شهر سلیمانیه در یک مرکز انتخاباتی رای خود را در صندوق انداخت و اعلام کرد که پدرم از وضعیت و شور انتخاباتی مردم مطلع است.

قباد طالبانی پس از انداختن رای خود در صندوق انتخابات اعلام کرد: قطعاً جلال طالبانی از شرکت و شور انتخاباتی مردم خوشحال خواهد شد.

سخنان قباد طالبانی در حالی ابراز می شود که بسیاری از رسانه‌ها در چند روز اخیر خبرهایی درمورد مرگ طالبانی منتشر کرده‌اند و گفته می‌شود برای کم نشدن آرای اتحادیه میهنی در انتخابات اعلام این خبر به تاخیر افتاده است.

انتقاد یک مقام اتحادیه میهنی از عدم حضور نامزدهای اقلیت در لیست انتخاباتی این حزب

عضو برجسته اتحادیه میهنی که خواست نامش فاش نشود در مصاحبه با روزنامه الشرق الأوسط چاپ لندن گفته هر چند کارناوالهای انتخاباتی در چند روز اخیر به سود اتحادیه میهنی تغییر کرد اما عدم حضور کاندیدای اقلیتهای قومی و مذهبی در لیست انتخاباتی این حزب یک عیب کلی محسوب می شود.

وی حضور پررنگ برهم صالح، جانشین دبیرکل حزب مذکور در تبلیغات انتخاباتی را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: حضور ایشان در میتینگهای انتخاباتی معادلات را به سود این حزب در استانهای اربیل و سلیمانیه تغییر داد به نحوی که اتحادیه میهنی از همه رقبایش پیشی گرفت.

این مقام حزبی می گوید آنچه در لیست انتخاباتی حزب به چشم نمی خورد اسامی کاندیداهای ترکمانی، مسیحی، فیلی و کاکایی بود که بطور کلی فراموش شده بودند وانگهی این اقلیتها در مناطق تحت نفوذ اتحادیه میهنی حضور پررنگی دارند از جمله فیلی‌ها که در جنبشهای آزادیخواهی مردم کردستان نقش فعالی داشته و در این راه هزاران قربانی داده‌اند.

این در حالی است که برخی احزاب، کاندیداهای اقلیتها را در لیست خود گنجانده‌اند با اینکه خود اقلیتها لیست خاص خود را دارند.

به هر حال جبهه ترکمانی برای نخستین بار با لیست مستقل در انتخابات پارلمانی شرکت کرده است.

ترکمانی‌های کردستان عراق بالغ بر 400 هزار نفرند که خود را دومین قومیت کردستان می دانند.

ترکمانی ها می گویند چنانچه در انتخابات پارلمانی نتایج خوبی کسب کنند از حکومت منطقه کردستان درخواست می‌کنند که آنها را در پست‌های کلیدی از جمله معاونت رئیس منطقه کردستان، معاونت نخست وزیر، معاون رئیس مجلس بگمارد و در سرود ملی و پرچم کردستان نیز نمادی از ترکمانی‌ها ذکر شود.

رقبای انتخاباتی پارلمان کردستان عراق

بیش از دو میلیون و 800 کرد عراقی دیروز شنبه در انتخابات پارلمانی منطقه کردستان شرکت کردند و این انتخابات در 3 استان دهوک، سلیمانیه و اربیل برای انتخاب 111 نماینده پارلمان منطقه کردستان برگزار شد.

از مهمترین رقبای این انتخابات دو حزب اتحاد میهنی کردستان به ریاست «جلال طالبانی» و دموکراتیک کردستان به ریاست «مسعود بارزانی» هستند. در کنار این دو حزب، حزب «گوران» به ریاست «نوشیروان مصطفی» و دو حزب کوچک «اتحاد اسلامی» و «جماعت اسلامی» نیز قرار دارند.

پیش‌بینی شده است که حزب بارزانی در غیاب طالبانی، بیشترین آراء را به خود اختصاص دهد و کرسی‌های پارلمانی بیشتری را به خود اختصاص دهد.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها