امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51347
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 91
مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره آخرین تحولات مربوط به پرونده ...

مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره آخرین تحولات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران در آستانه سفر حسن روحانی، رئیس جمهور ی اسلامی ایران به نیویورک گفت: مجموعه اتفاقاتی که ظرف دو ماه گذشته در روابط ایران و آمریکا روی داده به ویژه مجموعه پالس‌هایی که دو طرف برای یکدیگر ارسال کرده‌اند، ارزشی بیش از ژست گرفتن ندارد.

مهدی محمدی ابراز داشت: هنوز هیچ کدام از طرفین وارد فاز عملی نشده‌اند و مهمترین سوالی که درباره آینده وجود دارد این است که در زمان عمل آمریکایی‌ها چه خواهند کرد؟

وی افزود: به نظرم طرف ایرانی به اندازه کافی در نشان دادن حسن نیت خود سخاوتمند بوده و حتی می‌توان گفت که زیاده روی هم کرده است.

این کارشناس سیاسی درباره پالس‌های مثبت تهران به واشنگتن گفت: جملات بسیار مثبت و حتی بی‌سابقه‌ای از جانب دکتر روحانی و تیم دیپلماسی ایشان مطرح شده است، راه اندازی رآکتور اراک به تاخیر افتاده، برای آزادی زودهنگام جمعی از متهمان فتنه تلاش شده، همچنین تلاش شده در موضوع سوریه به عنوان میانجی عمل شود و به طور مکرر از آمادگی برای مذاکره مستقیم با آمریکایی‌ها و تعامل درباره برنامه هسته‌ای در راستای شفاف‌سازی و از بین بردن نگرانی‌های جامعه بین المللی سخن گفته شده است که مجموعه این پالس‌ها کافی است تا این پیام به کاخ سفید ارسال شود که دولت ایران انگیزه و اشتیاق قابل توجهی برای نزدیکی و پیدا کردن فرمول‌های برد-برد دارد.

وی با اشاره به تعبیر «نرمش قهرمانانه» توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کرد که این تعبیر در واقع مجوزی برای انعطاف‌های دیپلماتیک و اختیارات لازم برای حضور موثر در مذاکرات آینده است اما از طرف مقابل هیچ نشانه امیدوار کننده‌ای دیده نشده است.

مهدی محمدی اظهار داشت: آمریکایی‌ها لحن خصمانه خود را حفظ کرده‌اند و اسرائیلی‌ها همچنان به تهدیدهای خودشان علیه تهران ادامه می‌دهند و این در شرایطی است که کاخ سفید به دنبال اطمینان دادن به تل‌آویو است که تغییری بنیادین در روابط با ایران ایجاد نمی‌شود، دولت آمریکا هنوز نسبت به اختیارات دولت جدید تهران ابراز تردید می‌کند و درخواست‌های کاخ سفید از ایران هنوز تغییر نکرده و حتی اسرائیلی‌ها به خواسته‌های خود اضافه کرده‌اند.

وی تصریح کرد: ما با یک عدم موازنه در ارسال پالس‌های مثبت مواجه هستیم، از جانب دولت ایران نوعی زیاده روی در ارسال نشانه‌های مثبت وجود دارد به طوری که طرف مقابل این را نوعی ضعیف شدن ایران در اثر تحریم‌ها و آمادگی برای سازش می‌داند اما از طرف آمریکایی ما یک مجموعه لفاظی مشاهده می‌کنیم و در صحنه عمل هیچ نشانه امیدوار کننده‌ای از جانب آمریکا ظهور نکرده است.

این کارشناس در ادامه افزود: زمانی که موقع عمل شود این فضای خوشبینانه‌ای که اکنون به وجود آمده جای خود را به مسائل جدی‌تر خواهد داد و آمریکایی‌ها باید بتوانند از حرف فراتر بروند و پای میز مذاکره پیشنهادهایی ارائه دهند که به ایران ثابت کند که سیاست کاخ سفید در حال تغییر است.

وی با بیان اینکه روند پالس‌های مثبت ایران نمی‌تواند طولانی‌تر شود، اظهار داشت: اگر این روند ادامه یابد و از جانب آمریکا پاسخ مثبتی دریافت نکند به ضرر به منافع و امنیت ملی کشورمان است، آمریکایی‌ها باید بین اظهارات مثبت و گام‌های مثبت پل بزنند.

مهدی محمدی با اشاره به اینکه مهمترین کاری که واشنگتن باید انجام دهد تغییر در پیشنهادهای آلماتی 2 است، گفت: آمریکایی‌ها باید غنی سازی اورانیوم در ایران را بپذیرند، بجای تاکید بر تعطیلی و توقف بر افزایش نظارت بر برنامه ایران متمرکز شوند، در حوزه لغو تحریم‌ها گام‌های موثری بردارند به ویژه در حوزه تحریم‌های مالی_نفتی و از پیشنهادات بی خاصیت دست بکشند، از لحن جنگ افروزانه در خاورمیانه دست بردارند و به امنیت متحدان ایران همچون سوریه احترام بگذارند.  ایران تنها در این شرایط   می‌تواند نشانه‌های واقعی را تلقی کند والا فضای فعلی بسیار شکننده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره ایجاد شکاف در 5+1 و اختلاف افکنی بین سه کشور اروپایی با آمریکا ابراز داشت: شرایط با دوره 82 تا 84 که آقای روحانی مسئول بودند، تفاوت کرده است و حالا مواضع کشورهای اروپایی به اسرائیلی‌ها نزدیک‌تر است.

این کارشناس افزود: سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در ارزیابی‌های خودشان، ارزیابی اطلاعاتی آمریکا در سال 2007 را قبول ندارند بلکه تحلیل‌های اسرائیل را قبول دارند و در تحریم‌ها به کنگره نزدیکتر عمل کرده‌اند. در شرایط فعلی صحبت از ایجاد شکاف بسیار زود است و حتی ایجاد شکاف به نفع دیپلماسی ما هم نیست و بهتر است طرف مقابل یکپارچه وارد مذاکرات شود تا اگر توافقی هم ایجاد شد، مورد قبول همه باشد.

مهدی محمدی با بیان اینکه به طور محتاطانه به سفر رئیس جمهور به نیویورک خوش بین است، تصریح کرد: آقای روحانی باید بتواند مجوزهای داده شده از جانب رهبری را تبدیل به دیپلماسی کند و صرف اظهار نظرهای شیک و ارسال پالس‌های مثبت نمی‌تواند مشکلات ما با غرب را حل کند. مشکلات ما زمانی حل می‌شود که پالس‌های مثبت به پیشنهادهایی تبدیل شود که قابلیت ارائه در روی میز مذاکره به عنوان راه حل را داشته باشند.

وی تاکید کرد: هنوز نمی‌دانیم تیم آقای روحانی به پیشنهاد آلماتی که یک بار تهران به آن پاسخ داد، چه پاسخی می‌دهد؟ آیا پاسخ خود را تغییر می‌دهد یا همان پاسخ را ارائه می‌دهد؟ در واقع مسئله این است که ترجمه فضای مثبت در دیپلماسی مهمترین معضل تیم رئیس جمهور است.

مهدی محمدی گفت: اگر دولت با حفظ اصول، آرمان‌ها، منافع ملی و خطوط قرمز بتواند پیشنهادهای دیپلماتیکی طراحی کند که به معامله‌های برد-برد بدل شود، می‌توان گفت که سفر به نیویورک و فضای مثبت کنونی مفید است ولی اگر ما پیشنهادی جدی نداشته باشیم یا پیشنهاداتی داشته باشیم که ناقض خطوط قرمز باشد و منافع ملی را در برنداشته باشد، این سفر مضر خواهد شد و صرفاً به افزایش درخواست‌های غرب منتهی می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: مهم این است که آیا طرف مقابل حاضر است در ما به ازاهای پیشنهادی به ایران تغییری ایجاد کند یا نه، اگر این ما به ازاها تغییر کند و آمریکا حاضر به دادن امتیازهای چشم‌گیر تر باشد، سناریوهایی برای بازی برد-برد وجود دارد والا نه.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار