امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۳:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51387
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه به قطعنامه‌ای که علیه برنامه تسلیحات هسته‌ای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه به قطعنامه‌ای که علیه برنامه تسلیحات هسته‌ای رژیم‌صهیونیستی ارائه شده بود، رأی منفی داد. روزنامه «هاآرتص» در گزارش به پشت پرده رأی نیاوردن این قطعنامه پرداخته است.

«هاآرتص» در مورد چگونگی رأی منفی اعضای آژانس به این قطعنامه، نوشته است: این رأی نتیجه همکاری نزدیک دیپلماتیک با ایالات متحده، تماس‌های تلفنی و پیام‌های شخصی «بنیامین نتانیاهو» به سران کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین و تلاش‌های سه هفته‌ای دیپلمات‌های اسرائیلی در پنج قاره جهان بود.

قطعنامه پیشنهادی کشورهای عربی هرچند الزام‌آور نبود، اما از اسرائیل می‌خواست به معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای بپیوندند و تاسیسات هسته‌ای خود را تحت نظارت سازمان ملل قرار دهد. این قطعنامه در حقیقت چیزی فراتر از یک بیانیه نبود، اما این نگرانی را برای اسرائیل ایجاد کرده بود که تصویب آن توجهات را از برنامه هسته‌ای ایران و اوضاع سوریه، به سمت برنامه و توانایی‌های هسته‌ای اسرائیل سوق دهد. رژیم‌صهیونیستی تنها دارند تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه است، با این حال تاکنون به معاهده‌های بین‌المللی نظارت بر این تاسیسات نپیوسته است.

آخرین باری که تلاشی برای صدور قطعنامه‌ای علیه برنامه هسته‌ای اسرائیل صورت گرفت، سال 2010 بود. در آن زمان هم این قطعنامه تحت فشار آمریکا رأی نیاورد. به نوشته «هاآرتص» در طول 2 سال گذشته، ترکیب فشار آمریکا، تلاش‌های دیپلماتیک برای برگزاری کنفرانس موسوم به خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته‌ای و ناآرامی‌ها در مصر به عنوان کشوری که اصلی‌ترین مخالف عربی برنامه هسته‌ای اسرائیل بود، از ارائه قطعنامه علیه تسلیحات هسته‌ای اسرائیل جلوگیری کرده بود.

در جریان رأی‌گیری روز جمعه، جمعا 51 کشور از جمله آمریکا، 28 کشور اتحادیه اروپا، نروژ، سوئیس، استرالیا، نیوزلند، کانادا، ژاپن و کره جنوبی به قطعنامه پیشنهادی رأی منفی دادند. 43 کشور از جمله کشورهای عربی و اسلامی، روسیه، چین و آفریقای جنوبی هم به قطعنامه رأی مثبت دادند. 32 کشور رأی ممتنع داده و نمایندگان 17 کشور هم غایب بودند. برخی از این نمایندگان غایب، به دستور پایتخت‌هایشان در جلسه حاضر نشدند.

منابعی در وزارت خارجه اسرائیل به «هاآرتص» گفته‌اند که این رأی با تلاش‌های فشرده دیپلماتیک و در هماهنگی با ایالات متحده به دست آمده است. «جرمی ایساکاروف» مدیر بخش امور راهبردی وزارت خارجه اسرائیل و «توماس کانتریمن» معاون امنیت بین‌الملل و منع گسترش وزارت خارجه آمریکا اصلی‌ترین مهره‌های رژیم‌صهیونیستی و آمریکا در تلاش‌ها علیه این قطعنامه بوده‌اند. این دو در ماه‌های اخیر در تماس تلفنی مداوم بوده و چندین بار نیز برای هماهنگی در جهت مخالفت با قطعنامه پیشنهادی، دیدار داشته‌اند.

تلاش‌های دوجانبه آمریکا و اسرائیل علیه این قطعنامه در چند ماه اخیر شدت گرفته بود. وزارت خارجه دو طرف بخشنامه‌هایی را به تمام سفارتخانه‌های خود زده و از آن‌ها خواسته بودند با مقامات کشورهای میزبان خود علیه این قطعنامه لابی کنند.

به گفته مقامات وزارت خارجه رژیم‌صهیونیستی، نتیجه این لابی‌ها این شده است که نمایندگان کشورهایی که از قطعنامه اعراب حمایت می‌کردند، در جلسه رأی‌گیری حاضر نشدند و برخی دیگر نیز علیه آن رأی دادند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها