امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۴:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51405
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 72
محمود اکرامی‌فر شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ممیزی اظهار داشت: در حوزه علم ارتباطات ...

محمود اکرامی‌فر شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ممیزی اظهار داشت: در حوزه علم ارتباطات واژه‌ای تحت عنوان «گزینش» وجود دارد؛ که حتی ما در مکالمه رودررو هم گزینشی عمل می‌کنیم، در لباسی هم که می‌پوشیم متناسب با شرایط گزینش می‌کنیم، لذا تمام زندگی ما گزینشی است به این معنا که خودمان انتخاب می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه من واژه ممیزی و سانسور را نمی‌پسندم، معتقدم نام آن را باید گزینش گذاشت؛ اضافه کرد: این اتفاق خود به خود می‌افتد که برخی کتاب‌ها برای برخی شرایط قابلیت چاپ ندارد مثل برخی لباس‌ها که قابلیت پوشیدن در هر مکان و محفلی را ندارند، اما چه بسا برخی آثار که سه ماه بعد قابلیت چاپ داشته باشد.

اکرامی‌فر با اشاره به اینکه بنده کتابی داشتم که سال 84 چاپ شده اما اکنون نمی‌خواهم آن را منتشر کنم، ابراز داشت: شرایط به گونه‌ای است که چاپ نشود بهتر است؛ برخی از واژه‌ها و ترکیبات زمانی در کتابی آمده که الان فکر می‌کنم نباشد بهتر است، باید بگویم اولین گزینش‌گر و ممیز و سانسورچی خود نویسنده است، شاعری ممکن است 80 غزل داشته باشد اما 50 سروده را برای چاپ می‌دهد، یعنی 50 غزل را گزینش کرده ‌است، کتاب هم مثل سایر مقولات احتیاج به گزینش دارد.

وی درباره ممیزی پس از چاپ عنوان کرد: همه چیز امکان اجرا دارد، اما باید شرایط فراهم شود، یعنی همانگونه که روزنامه ممیزی پس از چاپ می‌شود کتاب هم امکان اجرای ممیزی پس از چاپ دارد، اما به شرط‌ها و شروط‌ها؛ باید تعریف خاصی برای پیش و پس از چاپ باید داشته باشیم.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها