امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۱۶:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51449
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همراه با محی الدین محمدیان، معاون وزیر و رئیس ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همراه با محی الدین محمدیان، معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهشی و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش از مدرسه دارالفنون بازدید کرد.

نجفی در جریان بازدید از  قسمتهای مختلف دارالفنون  و درآستانه سال تحصیلی جدید از تصمیم جدی برای مرمت این بنا خبر داد.

وی ساختمان دارالفنون را از نظر معماری و تاریخی در کشور بخصوص آنچه مربوط به تاریخ تعلیم و تربیت است، بی نظیر توصیف کرد و گفت: دارالفنون از جواهرات معماری کشوربه شمار می آید که سالهای طولانی قلب تپنده ترقی و توسعه کشور بوده است و عده زیادی از فارغ التحصیلان این مرکز امروز نقش تعیین کننده ای در مسائل علمی ،سیاسی و ... کشور مان ایفا می کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی  با بیان اینکه  نخستین گروه پزشکان کشور، فارغ التحصیلان این مدرسه هستند، افزود: متاسفانه این مرکز سالهاست که مورد کم توجهی مسئولان قرار گرفته و در بخشهای مختلف دچار آسیب و گاهی تخریب کامل شده است.

وی ضمن بازدید از قسمتهای مختلف این بنا از جمله کتابخانه دارالفنون از تصمیم جدی برای مرمت این بنا خبر داد و گفت: قرار شد کمیته فنی مشترک با حضور کارشناسان سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری و سازمان نوسازی توسعه و تجهیزمدارس کشور تشکیل و پس از بررسی موانع و مشکلات موجود، اقدامات مرمتی و بازسازی این بنای ارزشمند با رعایت حفظ ارزش معماری و تاریخی و  بر اساس تصمیمات این کمیته انجام شود.

نجفی با تاکید بر اینکه باید حیات در این مرکز فرهنگی جاری شود گفت: پیشنهادات مختلفی برای تعیین کاربری این بنا مطرح شده که تبدیل بخشی از آن به موزه از جمله موزه تعلیم و تربیت ،ایجاد مرکز آموزشهای خاص مرمت و فعالیتهای آموزشی مرتبط با میراث فرهنگی،انجام فعالیتهای پژوهشی و ایجاد پژوهشگاه تعلیم و تربیت از سوی آموزش و پرورش و همچنین استفاده از بخش شمالی این مدرسه برای ایجاد کارگاههای صنایع دستی و معرفی هنرهای سنتی کشور از جمله این پیشنهادات است.

معاون رئیس جمهور از آمادگی کامل شهرداری تهران، آموزش و پرورش و سازمان میراث فرهنگی  برای ساماندهی این بنای ارزشمند تاریخی خبر داد و تاکید کرد: با راه اندازی این بنای تاریخی و تعیین کاربری مناسب برای آن ،این منطقه از شهر به مرکز مهم فرهنگی تبدیل خواهد شد.

به گزارش فارس، دارُالفُنون مدرسه‌ای است که به ابتکار امیرکبیر در زمان ناصرالدین‌شاه برای آموزش علوم و فنون جدید در تهران تأسیس شد. دارالفنون را می‌توان نخستین دانشگاه در تاریخ مدرن ایران دانست. دارالفنون در روز یکشنبه ششم دی ماه 1230 برابر با پنجم ربیع‌الاول 1268 قمری، سیزده روز پیش از قتل امیرکبیر و با حضور ناصرالدین شاه، آقاخان نوری صدراعظم جدید و گروهی از دانشمندان و معلمین ایرانی و اروپایی با 30 نفر شاگرد رسماً گشایش یافت.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها