امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51451
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 244
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در این فضای آرامش و ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در این فضای آرامش و عقلانیت امیدوارم به رشد و عدم وابستگی برسیم. دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند این را رقم بزنند. دانشگاه‌ها نقش مهمی دارند و اهمیتشان به اندازه کشور است و می‌توانند سعادتمندی ملت را رقم بزنند.

وی افزود: امیدوارم دانشگاه‌ها افرادی را تربیت کنند که برای نسل امروز و آینده بیش از پیش خدمت کنند. اگر می‌خواهیم کشوری آباد و متمدن داشته باشیم باید به دانشگاه‌ها اهمیت بدهیم در این میان دانشگاه‌های اسلامی بسیار مهم هستند که نباید تحت تأثیر غرب و شرق باشند و باید وابستگی‌ها را برطرف کنند.

وزیر بهداشت گفت: باید بتوانیم بحث‌های سیاسی و اجتماعی را بیش از پیش در دانشگاه‌ها فراهم کنیم. تا آزادانه نظرشان را بیان کنند البته این نگاه با اینکه دانشگاه‌ها عرصه ساخت و ساز‌های گروه‌های سیاسی شوند و به باشگاه سیاسی تبدیل شوند متفاوت است.

هاشمی افزود: دانشگاه‌ها محل کسب خودباوری و تولید علم هستند. حیف است که ساحت مقدسشان به پایگاه سیاسی تبدیل شود با احترام به آزاد‌اندیشی نباید دانشگاه ها به باشگاه سیاسی تبدیل شوند.

وی تصریح کرد: در مناطق محروم و شهرهای کوچک، دانشجویی که فارغ‌التحصیل می‌شود به دلیل مشکلاتی که در کسب مهارت دارد و اینکه بیمار‌دهی در روستا و شهرش کافی نیست توانمند نخواهد بود.

وی تصریح کرد: این به سلامت کشور صدمه می‌زند و عدالت نیست در این میان نمی‌دانیم چه تعداد پزشک و متخصص نیاز داریم. 150 دانشکده پرستاری داریم، مامای بیکار و پیراپزشک داریم و امیدواریم وضع دانشگاه‌ها به سمتی برود که در صلاح کشور باشد.

وی ادامه داد: معلمی خوب است چون می‌تواند مولد باشد و کشور را از نیاز به خارج از مرزها بی‌نیاز کند. ادعا نمی‌کنم بهترین انتخاب را برای دانشگاه‌ داشته‌ام. همینطور که انتخاب من هم برای وزارت ممکن است بهترین نباشد اما اطمینان دارم دکتر پیوندی با کمک اساتید اوضاع دانشگاه را بهتر از قبل می‌کند.

وی افزود: از خدا می‌خواهم در انتخاب رؤسا اشتباه نکنم و امیدوارم دکتر پیوندی من را رو سفید کند و دعایم اجابت شود.

وزیر بهداشت گفت: امروز به دلیل بحران مالی دولت و اینکه دانشگاه‌ها تابعند اداره دانشگاه‌ها خیلی سخت است. رؤسای بیمارستان‌ها بهترین مدیران هستند اما با مشکلات زیادی مواجه‌اند.

وی گفت: هزار میلیارد تومان حق جذبی است که رؤسای بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها باید تأمین کنند. این حق جذب زمانی در گذشته حدود 65 تا 70 میلیارد تومان بود در حالی که اکنون هزار میلیارد تومان است.

هاشمی ادامه داد: رئیس‌جمهوری قبول کرد 500 میلیارد آن را بدهد و در زمان مناسب مجلس و سازمان مدیریت نسبت به پرداخت آن راضی شوند اما اکنون این میزان در بودجه دیده نشده‌ است.

وی گفت: هزار میلیارد تومان حق جذب در بودجه سال 92 نیست و در بودجه سال 91 هم مجلس آن را ندیده است. این موضوع باعث فقیر شدن دانشگاه‌ها می‌شود ما به نوعی محروم هستیم چون اعتبارات در جای دیگری هزینه می‌شود.

وی تصریح کرد: در مجموعه پزشکی اگر می‌خواهیم توانمند شویم باید دور هم جمع شویم و برای همین برای جریانات و گروه‌های فکری در جامعه اصالتی قائل نیستم. اینجا محیط علم است و نباید متأثر از محیط بیرون باشیم.

وی ادامه داد: نصب این پلاکاردها و هزینه‌هایی که برای آن می‌شود به جای نوشتن مراسم تکریم و معارفه بهتر است وصیتی از شهدا یا نوشته‌ای آموزشی باشد. روابط‌عمومی ها بهتر است این را لحاظ کنند تا در مسیری نیفتیم که امر در مسئولان مشتبه شود و بعد هم از این سمت‌ها پیاده نشوند.

وی گفت: نباید در جهت فریب مردم کار کنیم و امیدوارم وزارت بهداشت در این مسیر قدم برندارد و به رأی و نظر مردم خیانت نکنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار