امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۲۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51478
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفتمین کنفرانس بین‌المللی تقریب مذاهب اسلامی با عنوان «نقش تقریب در مقابله با فرقه‌گرایی و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفتمین کنفرانس بین‌المللی تقریب مذاهب اسلامی با عنوان «نقش تقریب در مقابله با فرقه‌گرایی و حمایت از جامعه» با حضور متفکران برجسته مسلمان که روز گذشته (شنبه، 30 شهریور) در لندن آغاز شده بود با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

متن بیانیه پایانی این کنفرانس به شرح زیر است:

1- ضرورت حرکت پیشروانه و جدّی در مسیر تقریب و وحدت اسلامی علیرغم همه مشکلات و حرکت‌های ایذایی که در برابر جریان تقریب وجود دارد. ما واقفیم که اهداف تقریب تنها با ایراد خطابه‌ها و سخنرانی‌ها محقق نخواهد شد و لذا شرکت کنندگان در این کنفرانس بر عملیاتی کردن روش‌های کاربردی در چارچوب  سند همکاری فیمابین کسانی که تقریب را به عنوان راه درست انتخاب کرده‌اند تاکید کرده و در این سند دو محور را مورد توجه قرار خواهند داد.

اول: بررسی روش‌های محقق کردن بعد عملی تقریب

دوم: تصویب سند مورد اشاره و جلب حمایت همه جانبه از سوی علماء و اندیشمندان برای تأیید آن که می‌تواند قدمی بلند در راه هموار سازی تامین امنیت اجتماعی در کشورهای اسلامی باشد.

2- فرقه گرایی ابعاد خطرناکی به خود گرفته و وحدت امت اسلامی را توسط دشمنان و با همکاری پیروان نادان به طور جدی مورد تهدید قرار داده و به بستری برای نفوذ و اجرای برنامه‌های اجانب تبدیل شده است و بایستی با همبستگی، این جریانات نفوذی را رسوا کرده و از سوی دیگر با ارتقاء بخشیدن به فرهنگ عمومی با اجرای ویژه برنامه‌هایی، خطرات را از امت اسلامی دور نمود.

3- پیشنهاد می‌شود کمیسیونی از میان شرکت کنندگان با هماهنگی با دبیرخانه و با هدف پیدا کردن راه حل‌های عملی و راهکارهایی که بتواند از گسترش دامنه این فتنه جلوگیری کند، تشکیل شود.

4- رسانه‌های تندرو و بویژه برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای که فتنه انگیزی را دستور کار خود قرار داده‌اند بایستی رسماً عدم مشروعیت آنها اعلام گردد و در این راستا می‌توان با یادآوری بیانات صریح اخیر حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای درباره رسانه‌هایی که به نام تشیّع از لندن و آمریکا برنامه بخش می‌کنند، از همه کسانی که به نحوی می‌توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند؛ با مسئولیت شناسی و با صراحت تمام رویکرد این شبکه‌ها را محکوم کرده و عدم مشروعیت فعالیت‌های آنان را اعلام کنند.

5- پدیده طلب مساعدت از بیگانگان در موضوعات مربوط به کشورهای اسلامی، پدیده زشتی است و متأسفانه با اموال کشورهای اسلامی تغذیه می‌شود، نشانگر بزرگی خطری است که می‌تواند به اشغال شدن کشورهای اسلامی مشروعیت بخشیده در حالی که راه حل این مشکلات بایستی درون خانواده اسلامی پیدا شود.

6- شرکت کنندگان در این کنفرانس از هر قدم و پیشنهادی که به پیوستگی صفوف و وحدت کمک کند، استقبال می‌کنند. در این راستا از «پیمان شرف» که پنج‌شنبه گذشته 19-9-2013 در عراق صادر و توسط مجموعه‌های مختلف مورد تأیید و امضا شد، حمایت خود را اعلام می‌دارند.

7- در راستای توصیه اجلاس پیشین مبنی بر معرفی این کنفرانس به عنوان نهادی با اهداف و برنامه و دبیرخانه مستقل، پیشنهاد تأسیس دفتر مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی در بریتانیا را همسوی با توصیه فوق ارزیابی کرده و این اجلاس ضمن تایید، آن را حرکتی امیدوار کننده می‌داند.

8- «خانواده»، نقش سازنده و مؤثری در اشاعه فرهنگ تقریب در جوامع اسلامی داشته و تأثیر به سزایی در تربیت فرزندان متناسب با این فرهنگ دارد و نقش زنان مسلمان در این بعد بسیار با اهمیت بوده و از این رو کنفرانس پیشنهاد برگزاری سمیناری برای بررسی بهترین روش‌های تربیتی در چارچوپ خانواده برای تحکیم فرهنگ تقریب را می‌دهد.

9- فلسطین اولویت اول جهان اسلام بوده و همه بایستی در برابر اقدامات غیر انسانی که بر مردم فلسطین روا می‌شود، موضع گیری کرده و با پایمال شدن حقوق ملت فلسطین مخالفت خود را اعلام کرده، از حق فلسطینی‌ها در دفاع از حقوق خودشان حمایت کرده و هتاکی‌های اشغالگران را محکوم نمایند.

10- دولت‌های مسلمان در برابر فرقه‌گرایی مسئولیت بزرگی بر عهده دارند. بویژه در حال حاضر که خطر آن فراگیر شده و زیربناهای کشورهای اسلامی را مورد تهدید قرار داده است. برخورد جدی با این پدیده جز با یکپارچه کردن تلاش از سوی مردم و دولتمردان ممکن نیست و دولت‌های اسلامی نباید به هیچ وجه در یک سو و علیه طرف دیگر در این منازعات جهت گیری کنند.

11- برخی از مهمترین توصیه‌های شرکت کنندگان در اجلاس به این شرح است:

الف: تأسیس سایت‌های اینترنتی فعال و موثر و شبکه‌های ارتباط اجتماعی در مراکز اسلامی برای خبر رسانی دقیق و ایجاد ارتباط دو جانبه فی ما بین این مراکز و مردم.

ب: تلاش در جهت انتشار کتاب آموزشی که در آن تقریب و وحدت اسلامی مورد توجه قرار گرفته باشد و فعالیت برای وارد کردن این کتاب در نظام آموزشی مدارس.

ج: تأسیس شبکه ماهواره‌ای تلویزیونی که ارزش‌های تقریبی را تبلیغ و در راستای تحقق اهداف آن فعالیت کند.

د: برگزاری مسابقات مقاله نویسی با دعوت از نویسندگان و محققین برای تألیف کتاب در زمینه (فلسفه تقریب و روش‌های عملی آن) با در نظر گرفتن جوایز ویژه برای بهترین مقالات.

12- با تقدیر و تشکر از همه کسانی که در برگزاری موفق این کنفرانس تلاش کردند بویژه کسانی که از راه‌های دور زحمت شرکت فعالانه در کنفرانس را متحمل شدند و به خصوص رسانه‌هایی که پوشش خبری این کنفرانس را به خوبی بر عهده گرفتند، برای همه ملت‌های مسلمان آرزوی خیر و توفیق داریم.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها