امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51529
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۱
تعداد بازدید: 59
به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز یکشنبه، در دیدار جمیل چیچک رئیس مجلس ترکیه با اشاره ...

به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز یکشنبه، در دیدار جمیل چیچک رئیس مجلس ترکیه با اشاره به اهمیت حسن همکاری سیاسی کشورهای همسایه در توسعه اقتصادی و مسائل فرهنگی و اجتماعی، گفت: در همه تحولات سیاسی، آینده کشورها از آن مردم است و دولت‌ها باید زمینه‌ها را برای همکاری ملت‌ها فراهم کنند.
وی با تأکید بر سوابق کهن روابط دو کشور و تأثیر همکاری‌های ایران و ترکیه برای پایداری ثبات و آرامش در منطقه، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تاکنون، همکاری با ترکیه همیشه از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی بوده است.
هاشمی رفسنجانی با یادآوری نمونه‌هایی از مذاکرات و همکاری‌های دو کشور در زمان مرحوم دمیرل و تورگوت اوزال فقید، گفت: با حاکمیت حزب اسلامی اعتدال و توسعه، ایران و ترکیه می‌توانستند در دنیا و جهان اسلام بهترین روابط را داشته باشند که اگر چه از این ظرفیت به‌طور کامل استفاده نشد اما حاکمیت تفکر و شرایط فعلی بهترین فرصت برای جبران گذشته و ترسیم همکاری بهتر در آینده است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر تأثیر اعتماد سیاسی متقابل ایران و ترکیه بر کشورهای منطقه و جهان اسلام، گفت: با انفجار اطلاعاتی که در دنیا برای رشد آگاهی مردم اتفاق افتاد، ملت‌ها بر اساس منافع خود، عملکرد دولت‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند و سوابق مشترک فرهنگی بین ایران و ترکیه نشان می‌دهد که مردم هر دو کشور خواستار تعمیق این روابط هستند.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به تحولات اخیر در کشورهای اسلامی منطقه، گفت: عقلای کشورها نباید بگذارند تندروها، مخصوصاً از نوع سلفی با بهانه‌های دینی برای زندگی عادی مردم مشکل درست کنند.
وی با اشاره به اتفاقاتی که در افغانستان، پاکستان، عراق، مصر، تونس، سوریه، یمن، بحرین و دیگر مناطق اسلامی جهان می‌افتد، گفت: جای تأسف است که این تندروی‌ها به عنوان صدای اسلام در دنیا منتشر می شود در حالی که اسلام دین برادری، برابری و احترام به عقاید و حقوقی دیگران است.
به‌گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، جمیل چیچک نیز در این دیدار با توصیف آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان «شخصیتی برجسته در دنیا جهان اسلام و ترکیه» گفت: برای هر سیاستمداری یک ضرورت حکومتی است که از تجربیات جنابعالی در جهت تعمیق روابط کشور متبوع خود با ایران استفاده کند.
رئیس مجلس ترکیه با تشکر از نقش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بسط روابط دو کشور، گفت: اگر چه این همکاری‌ها فراز و فرود داشته، اما علاقمندیم که در شرایط جدید، روابط خود را با جمهوری اسلامی گسترش دهیم.
وی با ابراز نگرانی از عملکرد گروه‌های افراطی در مخدوش کردن روابط دولت‌ها و ملت‌ها و با اشاره به تحولات سیاسی کشورهای اسلامی منطقه، گفت: زمستان سیاسی بسیاری از کشورها را فرا گرفته و گروه‌های افراطی نمی‌گذارند آفتاب اعتدال برای بهار عربی در آسمان اراده سیاسی دولت‌ها بتابد.
جمیل چیچک بر اراده مسئولان ترکیه در گسترش روابط با ایران تأکید و ابراز امیدواری کرد دیدار و مذاکرات وزرای خارجه و رؤسای دو کشور در نیویورک، فصل تازه‌ای برای حسن همکاری تهران - آنکارا باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها