امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51550
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی «هیل»، جنگ داخلی سوریه و استفاده از سلاح‌های شیمیایی، برنامه هسته‌ای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی «هیل»، جنگ داخلی سوریه و استفاده از سلاح‌های شیمیایی، برنامه هسته‌ای ایران و تغییرات صورت گرفته در جهان عرب، از موضوعات کلیدی در سخنرانی روز سه‌شنبه «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود.

بر اساس این گزارش، اظهارات اخیر «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران درباره میل به افزایش همکاری و تعامل، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال دیدار روحانی و اوباما را افزایش داده است.

طبق گزارش کاخ سفید، هیچ‌ نشست دوجانبه‌ای بین اوباما و روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل برنامه‌ریزی نشده است اما برخی مقامات بر تمایل طولانی‌مدت اوباما برای بررسی تماس‌های دوجانبه با ایران در صورتیکه این کشور پتانسیل راه‌حل سیاسی را داشته باشند، تأکید کردند.

غرب اعلام کرده که برنامه هسته‌ای ایران یکی از نگرانی‌های غرب است اما مقامات ایرانی تأکید کرده‌اند که برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است.

روحانی در یادداشتی در روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» اعلام کرد که ایران به دنبال گفت‌وگوی سازنده با قدرت‌های جهان است.

«بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا تأکید کرد که آمریکا برای تعامل با دولت ایران آماده است، گرچه پنچره دیپلماسی تا ابد باز نیست. وی همچنین اعلام کرد که آمریکا بر این باور است که گفت‌وگوها با ایران باید بر یک اساس دوجانبه پیش رود.

بر اساس این گزارش، اوباما در سخنرانی روز سه‌شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل بر رخدادها و منافع آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقای متمرکز می‌شود و به روزرسانی از رویکرد آمریکا ارائه می‌دهد.

سوریه بخش کلیدی از سخنرانی اوباما خواهد بود که شامل تقاضای او از جامعه بین‌الملل برای اتخاذ یک موضع محکم علیه سلاح‌های شیمیایی می‌شود.

رودز اعلام کرد: اوباما بر لزوم ایستادگی محکم جامعه بین‌الملل علیه استفاده از سلاح‌های شیمیایی تأکید می‌کند و استدلال‌هایی را برای فرایند دیپلماتیک به منظور تحت کنترل درآوردن سلاح‌های شیمیایی و در نهایت تخریب این سلاح‌ها مطرح می‌کند که شامل حمایت آمریکا از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌شود که پیامدهایی را برای رژیم اسد در صورت عدم همکاری با جامعه بین الملل در زمینه امحای سلاح‌های شیمیایی در نظر می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، اوباما همچنین بر اهمیت راه‌حل سیاسی برای جنگ داخلی سوریه که به گفته رودز نمی‌تواند شامل بشار اسد شود، تأکید خواهد کرد.

اوباما همچنین بر گفت‌وگوی مستقیم اسرائیل و فلسطین اشاره‌هایی خواهد کرد و روز سه‌شنبه همچنین با «محمود عباس» رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار می‌کند.

پایگاه اینترنتی «صدای آمریکا» گزارش کرد که اوباما در صدد است دو دیدار رسمی دوجانبه با «گودلاک جاناتان» رئیس‌جمهور نیجریه و «میشل سلیمان» رئیس‌جمهور لبنان برگزار کند.

گفت‌وگو با رئیس‌جمهور لبنان بر پناهندگانی که از سوریه به این کشور می‌آیند و همچنین حمایت برای فرایند دموکراتیک لبنان متمرکز خواهد بود.

اوباما در صدد است در خصوص موضوعات اقتصادی، آمادگی برای انتخابات نیجریه و همکاری امنیتی با این کشور با رئیس‌جمهور نیجریه گفت‌وگو کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها