امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۰:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5157
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۹
تعداد بازدید: 134
با اتمام ثبت‌نام داوطلبان انتخابات شوراها در تهران، انتخابات دوره چهارم شورای شهر در این کلانشهر وارد فاز جدیدی شده و طیف‌های مختلفی از چهره‌های ...

با اتمام ثبت‌نام داوطلبان انتخابات شوراها در تهران، انتخابات دوره چهارم شورای شهر در این کلانشهر وارد فاز جدیدی شده و طیف‌های مختلفی از چهره‌های سیاسی، مدیران، متخصصان، اهالی ورزش و صداوسیما، سینماگران، نمایندگان صنوف و. .. ثبت‌نام کردند تا پس از روند اجرایی بررسی صلاحیت‌ها و تایید کاندیداها، طبق قانون در یک زمان تعیین شده با تبلیغات و رقابت سالم بخت خود را برای ورود به ساختمان بهشت بیازمایند.

در این بین بدلیل پیچیدگی‌های مدیریت کلانشهر تهران انتخابات شورای شهر تهران از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و بسیاری نظام تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و مدیریت در این ابرشهر را همانند مدیریت چندین وزارتخانه، پیچیده می‌دانند.

وجود عناصر مختلف مدیریت‌شهری با کارکردهای بعضا متضاد و ناهماهنگ که مصداق آن را می‌توان در مدیریت ترافیک و آلودگی هوا در چند سال اخیر جست و انبوهی از جمعیت با سلایق و دیدگاههای مختلف می‌طلبد تا به انتخاب درست اعضای شورای شهر تهران در دوره چهارم برسیم.

در چنین فضایی مردم با انبوهی از اسامی نام آشنا و دارای سوابق مدیریتی و بعضا تخصصی متفاوتی مواجه می‌شوند و برای انتخاب صحیح نیازمند ملاک و شاخص‌هایی هستند؛ ملاک‌هایی که جدای از معیارهای قانون اساسی و انطباق با ولایت‌پذیری و التزام عملی به اسلام و ابراز وفاداری به قانون اساسی و... دارای معیارهای مشخصی که با تعریف‌های نظام مدیریت‌ شهری همخوانی دارد، باشند.

به نظر می‌رسد دو ملاک اصلی برای انتخاب اصلح در نظام تصمیم‌گیری کلانشهر تهران، برنامه و توان مدیریتی باشد.

بسیاری داشتن برنامه مدون و قابل اجرا و شناخت اولویت‌های کلانشهر تهران در حوزه‌های مختلف را مهم می‌دانند و دوران تصمیم گیری‌های مقطعی و برنامه‌ریزی سفارشی را منسوخ شده می‌دانند در مقابل عده‌ای نیز به توان مدیریتی داوطلبین و تصمیمات سنجیده و پیش بردن اهداف و منافع عموم شهروندان توجه دارند. این دو ملاک باید بطور همزمان موردتوجه شهروندان باشد.

بهترین برنامه‌ها و تصمیمات تنها با توان بالای مدیریتی قابلیت اجرایی پیدا می‌کند. همچنان که تصمیم‌گیری‌های بزرگ برای رسیدن به اهداف نیازمند کار کارشناسی و داشتن برنامه مدون است. آنچه امروز در بسیاری از کلانشهرهای‌دنیا با قطعیت بدان رسیده‌اند، اهمیت نگرش علمی و برنامه محور در اداره کلانشهرها بوده، مدیریتی که خرد جمعی و منافع عموم شهروندان را بعنوان غایت هدف خود قرار داده و سعی کند که مجموعه شهری را در مسیر توسعه پایدار سوق دهد.

در کنار نظام برنامه‌ریزی منسجم و قابل‌ دفاع باید از قدرت پیش برندگی و توان چانه‌زنی بالا در نظام شورایی سخن گفت. توان اقناع‌کنندگی بالا برای هماهنگی و تعامل بیشتر و هم‌افزایی در به ثمر نشستن برنامه‌ها در مدیریت چندپاره کلانشهر تهران امری حتمی است. به‌عبارت دیگر وجهه مدیریتی و کارآمدی اعضای شورا می‌تواند نهادهای مختلف شهری را برای محقق ساختن برنامه‌ها و اقدامات در حوزه‌های شهری مجاب کند. از بطن شوراهای کارآمد و متخصص می توان انتظار شهرداری کارآمد و عملکرد منسجم را داشت. نهاد شوراها بعنوان چارچوب فکری و جان مایه اصلی توسعه و هدایت شهر اگر از قابلیت‌های بالای مدیریتی و نگاه کارشناسانه برخوردار باشند، می‌توانند بستر تحولات مثبت و اثربخش در شهر را پی‌ریزی کرده و کلانشهری در خور شان و منزلت شهروندان تهرانی و ایران اسلامی بسازند.
خانی کارشناس شهری
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها