امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۱۹:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51605
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری نمایش «من که دا نیستم» با حضور  رحمت امینی رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری،‌حسین پارسایی کارگردان «من که دا ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری نمایش «من که دا نیستم» با حضور  رحمت امینی رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری،‌حسین پارسایی کارگردان «من که دا نیستم» و مرتضی مصطفی‌نژاد تهیه‌کننده این نمایش  در سالن کنفرانس سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست رحمت امینی رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: رویکرد جدید ما در حوزه هنری اقتباس از آثار برجسته دفاع مقدس برای تولید آثار نمایشی است که این کمتر اتفاق افتاده است. جریان اقتباس در دنیا پویا و پر مخاطب در حوزه سینما و البته تئاتر است. آنچه که گروه نمایش «من که دا نیستم» انجام داد در همین راستا حرکت می‌کند، متن این کار یک سال پیش توسط مهرداد رایانی مخصوص نوشته شده و حسین پارسایی آن را کارگردانی می‌کند.

وی ادامه داد: قبلا هم گفته بودم که اگر حوزه هنری می‌خواهد در مناسبت‌ها آثاری را اجرا کند باید این آثار واجد شرایط و دارای کیفیت لازم باشد که این امر در نمایش «من که دا نیستم» رقم می‌خورد.

حسین پارسایی کارگردان نمایش «من که دا نیستم» در ادامه این نشست اظهار داشت: 2 سال پیش رمان «دا» را خواندم و این آغاز ایجاد یک انگیزه در من برای اجرای این نمایش شد. این رمان بیشتر خواندنی است و اگر امروز به واسطه صدا و سیما شنیدنی شده است هنوز فاکتورهای لازم برای فیلم یا تئاتر شدن را ندارد. به همین دلیل مهرداد رایانی مخصوص متنی را با محوریت شخصیت‌های این رمان نوشت و ما با استفاده از جلوه‌های بصری و تکنیک‌های نمایشی آن را اجرا می‌کنیم؛ ما قرار نیست که نعل به نعل رمان دا را اجرا کنیم.

وی ادامه داد: در کار ما دا شخصیت اصلی است که عنوان مادر سرزمین مادری را خواهد داشت. «دا» در نمایش ما خاطره نیست بلکه یک واقعیت است و به گذشته برنمی‌گردد بلکه در طول نمایش به آینده حرکت می‌کند. این نمایش با شیوه شبه مستند گونه و ترکیب نقال ‌گونه‌اش در پرده مجروح یک سینمای متروکه در خرمشهر جان می‌گیرد.
 
* «دا» همچنان حماسه‌ساز است
 
کارگردان نمایش« آب و آئینه» با بیان اینکه «دا» در نمایش ما همچنان حماسه‌ساز است، گفت: در این اثر دا با کاراکترها گره خورده که همگی سعی دارند از وقایع خرمشهر نقد کنند. سیامک احصایی نیز به واسطه طراحی این اثر کمک قابل توجهی را برای انتقال مفاهیم مدنظر این اثر کرده است.

پارسایی نمایش «من که دا نیستم» را در برگیرنده دو ایدئولوژی خواند و گفت: در این اثر دو ایدئولوژی توسعه و حفظ میراث تاریخی حماسه‌سازان کشور ما وجود دارد که برای ایجاد توسعه این دو در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. همچنین در این نمایش دو پرده‌خوان وقایع رخ‌داده در خرمشهر در هنگام جنگ تحمیلی را نقل می‌کنند.

کارگردان نمایش «سردار مهر و ماه» بیان داشت: قرار بود تا این نمایش خارج از مناسبت‌ها اجرا شود، هر چند که در ایام دفاع مقدس نیز می‌توانست اجرای این اثر تأثیرگذار باشد اما به هر جهت من سعی کرده‌ام یک نمایش اجتماعی را تولید کنم.
 
* به دنبال دایره محدود مخاطبان تئاتر نیستم
 
وی با بیان اینکه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به اقتصاد هنر و بازگشت مالی اعتقاد دارد، گفت: نمایشی که نتواند بازگشت مالی داشته باشد برد محدودی دارد. ما برای تهیه حمایت‌های مالی این اثر از روشی جدید استفاده کردیم و آن این است که ارگان‌های مختلف را برای تهیه بلیت این نمایش تشویق کردیم و این کاری است که از اجرای نمایش «آب و آینه» آغاز کردیم. ما از این طریق از همه سلیقه‌ها دعوت می‌کنیم تا به تماشای کار می‌بنشینند به این ترتیب به استناد فروش بلیت به نهادهای مختلف تماشاگران ما تضمینی هستند این روش درستی نیست که تنها یک نهاد برای حمایت از یک نمایش پای کار بیاید بلکه معتقدم همه نهادها برای حمایت از برنامه‌های فرهنگی - هنری همچون جشنواره تئاتر فجر باید حمایت به عمل آورند در واقع من به دنبال دایره محدود تماشاگران تئاتر نیستم.

رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری نیز این بحث را ادامه داد و گفت: در این روش کار ما مثل تالار وحدت نیست که اتوبوسی تماشاگر بیاوریم ما روشی را آزمایش می‌کنیم که به واسطه آن بلیت در اختیار ارگان‌های مختلف قرار می‌گیرد ما در صدد آن هستیم که اتفاق جدیدی را رقم بزنیم و نمی‌خواهیم تنها مخاطب محدود ایرانشهر و تئاتر شهر را داشته باشیم.
 
* چرا فقط یک نفر می‌تواند در بین مسابقه فوتبال تبلیغ تئاتر کند؟
 
امینی به واسطه نشست خبری این نمایش به بحث حمایت مجلس و دولت به صورت جدی از تئاتر پرداخت و گفت: اگر مجلس و دولت بخواهند به همین گونه از تئاتر حمایت کنند باز هم همین آش است و همین کاسه. صدا و سیما هر چقدر که می‌خواهد از پتانسیل‌های تئاتر استفاده می‌کند و بعد فقط رضا حداد است که به واسطه فعالیت‌های تبلیغاتیش می‌تواند در بین یک مسابقه فوتبال تبلیغ نمایش را کند یک مجله تئاتر در شبکه 4 داریم که زبانش بنا به دلایلی الکن است.
 
* نظر حسین پارسایی و رحمت امینی درباره انتصابات جدید
 
در پایان این نشست رحمت امینی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با توجه به روی کار آمدن  دولت جدید و انتصابات جدید شنیده می‌شود که پیشنهاداتی برای حضور شما به عنوان مدیر در مرکز هنرهای نمایشی و سازمان سینمایی داده شده است، گفت: به این بحث‌ها دامن نزنید چون مسئولان مربوطه روی این موضوع در حال مطالعه هستند و تصمیمات خودشان را خواهند گرفت. برای علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت ارشاد آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم انتخاب‌های موفقی را در زیر مجموعه خود داشته باشد تا بتواند سودی به اهالی تئاتر از جمله بنده برساند.

این سوال از حسین پارسایی نیز پرسیده شد، که وی در پاسخ گفت: من خوبم و جایم نیز خوب است.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار