امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51665
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از «خبرگزاری فرانسه»، اسرائیل در پی نشست­های خود با تشکیلات خودگردان، مجوز ورود محدود اقلام ساختمان­سازی مانند ماسه، ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از «خبرگزاری فرانسه»، اسرائیل در پی نشست­های خود با تشکیلات خودگردان، مجوز ورود محدود اقلام ساختمان­سازی مانند ماسه، آهن و سیمان را از روز یکشنبه جاری به غزه صادر کرد.

اسرائیل که در جنجال­های رسانه­ای اخیر، دولت ایران را «فریبکار» می­خواند و مصرانه از جامعه جهانی، درخواست می­کند تا مواضع بشردوستانه و صلح­آمیز ایران را باور نکنند، اقدام جدیدی را با هدف سرنگونی حماس، به همراهی تشکیلات خودگردان در دستور کار قرار داده است.

خبرگزاری فرانسه در خبری اعلام کرد: «اسرائیل در پی اقدام اخیر محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان، مجوز ورود اقلام محدودی از مصالح ساختمانی از جمله شن، آهن و ماسه را به غزه صادر کرد.» این خبرگزاری افزود: «یک مقام اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود اعلام کرد: «این اقدام، پیشنهادی برای حمایت از محمود عباس و تقویت موضع وی است.» تونی بلر نماینده کمیته چهارجانبه نیز به نقل از این خبرگزاری اعلام کرد: «این گام اسرائیل، قابل تقدیر است زیرا بستری مناسب را برای تداوم مذاکرات صلح به وجود می­آورد.»

جالب توجه است که ورود اقلام ساختمانی مذکور، که صهیونیست‌ها و نیز تشکیلات خودگردان در تلاشند تا هر چه بیشتر آن را رسانه­ای کرده و به عنوان یک موفقیت معرفی کنند، کاملا نمادین بوده و نیازهای واقعی مردم غزه را به هیچ عنوان پاسخ نمی‌دهد. این در حالی است که محمود عباس با این توافق به صورت تلویحی، غزه را متعلق به اسرائیل دانسته زیرا طبق ادعاهای اسرائیل، «غزه جزء خاک رژیم صهیونیستی بوده و برآورده شدن نیازهای اصلی آن مانند آب و برق و سوخت و مایحتاج مردم آن نیز به عهده این رژیم است.»

خبرگزاری فرانسه بدون ارائه تحلیلی مناسب از این خبر، ادعا کرد که این اقدام نتیجه تلاش‌های تشکیلات خودگردان بوده و حرکت مذکور را یک اقدام بی­سابقه در 6 سال گذشته خواند. این در حالی است که خبر فوق، جزئی از یک سلسله تصمیمات است که اخیراً تشکیلات و صهیونیست­ها در مورد حماس در دستور کار قرار داده­اند. این مجموعه اقدامات در راستای تضعیف بیش از پیش جنبش حماس در پی تحولات مصر انجام گرفته و تلاش می­کند تا با گام‌های نرم، حماس را هرچه بیشتر تضعیف کرده و مقدمات سقوط آن را فراهم کند. در همین راستا اسرائیل و تشکیلات تخریب تونل­های تونل­های مرزی نوار غزه و مصر را به عنوان فرصتی غنیمت شمرده و با رضایت و خرسندی این اقدام را دنبال می­کنند. این در حالی است که تونل­های مرزی، تنها راه مبادلاتی غزه با خارج بوده و برای حماس بسیار حائز اهمیت است به گونه­ای که در صورت بسته شدن کامل این راه مبادلاتی، غزه در محاصره کامل قرار گرفته و اختلال جدی در اقتصاد، بهداشت، درمان، سوخت و... را به همراه خواهد آورد. این امر، هدف اصلی اسرائیل و تشکیلات خودگردان است که در سناریوی جدید خود به دنبال آن هستند. در واقع آنان امید دارند که با افزایش مشکلات معیشتی و اختلال در زندگی روزمره نوار غزه، ساکنان این منطقه از حماس فاصله گرفته و در نتیجه با توجه به کاهش محبوبیت این جنبش، بده بستان سیاسی اسرائیل و تشکیلات بر سر نوار غزه انجام پذیرد. به نظر می­رسد بر اساس این بده بستان سیاسی، اسرائیل حمایت خود را از دولت محمود عباس و شخص وی با قوت بیشتری پی می­گیرد و عباس نیز تعهد می­دهد که مطالبات فلسطین تاریخی از جمله مرزهای 1967 و مسئله آوارگان را نادیده گرفته و امنیت اسرائیل را تأمین نماید.

اسرائیل در این شرایط که مصر دچار تحولات انتقال قدرت از اخوان المسلمین حامی و پایگاه حماس شده و ارتش که با تشکیلات خودگردان و اسرائیل نقاط مشترک دارد، جایگزین این پایگاه حمایتی قوی شده است، هدف دیگری را نیز دنبال می­کند. در واقع صهیونیست­ها درصددند تا در این برهه زمانی نقش یک دوست را برای ساکنان غزه ایفا کرده و به آنان القاء کنند که در مقایسه با عرب­های همسایه، همراهی بیشتری را با فلسطینی­ها دارند. این فریبکاری می­تواند موجب انحراف افکار عمومی به نفع اسرائیل نیز شده و اتهام کارشکنی حماس را افزایش دهد.

در این میان تشکیلات نیز در خصوص موضوع آشتی ملی، وقت­کشی کرده و با پیش­کشیدن شروط مختلف، حماس را عملاً از پیشروی به سمت آشتی ملی منصرف می­کند. تشکیل دولت جدید که مغایر با طرح آشتی ملی است، اقدام دیگر تشکیلات در راستای اثبات ادعای فوق است. جنگ رسانه­ای گسترده تشکیلات خودگردان علیه حماس و افزایش تعداد بازداشت و دستگیری­های افراد مرتبط با حماس در کرانه باختری و از همه مهمتر تلاش برای متمرد خواندن نوار غزه از سوی تشکیلات، از جمله موضوعات دیگری است که گمانه­زنی­ها برای نقشه جدید صهیونیست­ها و تشکیلات خودگردان را افزایش می­دهد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار