امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۹:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51723
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۳
تعداد بازدید: 169
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: روزی که به پایان رسید سالگرد صدور پیام امام خمینی(ره) به هنرمندان یا منشور هنرمندان ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: روزی که به پایان رسید سالگرد صدور پیام امام خمینی(ره) به هنرمندان یا منشور هنرمندان بود؛ پیامی که در 30 شهریور 67 در تبیین هنر متعالی صادر شد.

امام خمینی(ره) در این پیام کوتاه اما پرمغز چنین فرمودند: خون پاک صدها هنرمند فرزانه در جبهه‌‏هاى عشق و شهادت و شرف و عزت، سرمایه زوال‌ناپذیر آن‌گونه هنرى است که باید، به تناسب عظمت و زیبایى انقلاب اسلامى، همیشه مشام جان زیبا پسندِ طالبانِ جمال حق را معطر کند.

تنها هنرى مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدى(ص)، اسلام ائمه هدى(ع) اسلام فقراى دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم‏‌آور محرومیت‌ها باشد.

هنرى زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه‌دارى مدرن و کمونیسم خون ‏آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگى، اسلام مرفهین بى‏درد، و در یک کلمه «اسلام امریکایى» باشد.

هنر در مدرسه عشق نشان دهنده نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعى، اقتصادى، سیاسى، نظامى است؛ هنر در عرفان اسلامى ترسیمِ روشن عدالت و شرافت و انصاف، و تجسیم تلخکامى گرسنگانِ مغضوبِ قدرت و پول است.

هنر در جایگاه واقعى خود تصویر زالو صفتانى است که از مکیدن خون فرهنگ اصیل اسلامى، فرهنگ عدالت و صفا، لذت مى‏‌برند؛ تنها به هنرى باید پرداخت که راه ستیز با جهانخواران شرق و غرب، و در راس آنان امریکا و شوروى را بیاموزد.

هنرمندان ما تنها زمانى مى‏‌توانند بى‏‌دغدغه کوله‌بار مسئولیت و امانت‌شان را زمین بگذارند که مطمئن باشند مردم‌شان بدون اتکا به غیر، تنها و تنها در چارچوب مکتب‌شان، به حیات جاویدان رسیده‌‏اند؛ و هنرمندان ما در جبهه‏‌هاى دفاع مقدس‌مان این‌گونه بودند، تا به ملأ اعلا شتافتند؛ و براى خدا و عزت و سعادت مردمشان جنگیدند؛ و در راه پیروزى اسلام عزیز تمام مدعیان هنر بى‏‌درد را رسوا نمودند.

خدایشان در جوار رحمت خویش محشورشان گرداند/ 30/ 6/ 67/ روح اللَّه الموسوی الخمینى‏
 

بنابر این گزارش برای مشخص شدن این نکته که این منشور پس از ربع قرن از صدور آن چقدر تحقق یافته و برای تحقق آن چه باید کرد با دو سوال به سراغ ده تن از چهره‌های هنری و فرهنگی رفتیم.

شهاب اسفندیاری منتقد و استاد دانشگاه، محسن پرویز معاونت فرهنگی وزیر ارشاد در دولت نهم، احمد شاکری نویسنده، مسعود شجاعی طباطبایی کاریکاتوریست، سهیل کریمی مستندساز، محمدصادق کوشکی کارشناس فرهنگی، محمدرضا گلریز خواننده انقلابی، رحیم مخدومی نویسنده، سعید مستغاثی منتقد سینما و محمدحسین نیرومند منتقد و چهره هنرهای تجسمی افرادی هستند که به 2 سوال ما پاسخ گفتند.

سوال دوم ما این بود که «برای تحقق واقعی این منشور چه باید کرد؟» و این چهره‌های فرهنگی چنین پاسخ گفتند:
 

شهاب اسفندیاری با بیان اینکه مسئولان باید زمینه‌ها و عرصه‌هایی که به چنین هنری اعتقاد دارند امکان و فرصت رشد و بالندگی بیایند، گفت: مهم این است که فضا و فرصتی برای رشد چنین هنرمندانی فراهم شود.

وی با بیان اینکه اصحاب نظر و علم و کارشناسان هنری هم باید در تبیین تئوریک این پیام راه شهید آوینی را ادامه دهند، افزود: اصحاب فکر باید این پیام را از اجمال به تفصیل برسانند تا بتوان به شیوه کاربردی از آن در تولید هنری رسید و در نهایت هنرمندان و نسل جدیدی که دغدغه انقلابی دارند حداقل انتظار این است که این پیام را سرلوحه کار خودشان قرار دهند بویژه آنجا که بر نسبت هنر و مبارزه تاکید شده است و هنری که در آن مبارزه در راه حق نباشد هنر نمی‌دانند و به هر حال هنرمندان باید این پرسش را داشته باشند که آیا در مبارزه‌اند و در چه میدانی در حال مبارزه هستند و هنرشان به کدام گره‌های کور می‌پردازد و چه دردی را از جامعه دینی دوا می‌کند و آیا خود را هنرمند دردمند می‌دانند یا نه.

محسن پرویز نیز ضمن بیان این نکته که هنر اکتسابی و بخشهایی از آن براساس استعداد است، چنین گفت: در این راستا شناخت افراد و جوانان متعهد و مستعد ضروری‌ست لذا ما برای رواج و حاکم کردن هنر متعهد باید افراد متعهد را شناسایی و فضای پرورش آنها را فراهم کنیم و در نتیجه محصول خوبی بیرون می‌آید که نمونه آن نویسنده رمان «جاده جنگ» است که برنده کتاب سال و جایزه جلال شد؛ او یک فرد مستعد اما با امکانات کم بوده که اگر حوزه هنری او را شناسایی نکرده بود شاید تداوم کار او امکانپذیر نبود.

احمد شاکری نیز با بیان اینکه باید بچه‌هایی که دیدگاه‌های بسیجی و حزب‌الهی دارند بیشتر وارد عرصه هنر شوند، معتقد بود: هر چند بچه حزب‌الهی‌ها شروع کردند اما رنگ و لعاب خودش را نگرفته و بعضا متاسفانه به سمت و سوی نادرست رفتند؛ البته کارهای خوبی در سال‌های اخیر صورت گرفته اما می‌طلبد که کارگروه‌هایی شکل بگیرد و به صورت بنیادین کار شود.

مسعود شجاعی طباطبایی نیز راه حل را همدلی و همراهی دانست و تصریح کرد: شرایطی برای این امر باید محقق شود؛ مهمترین آن این است که دوستان هنرمند انقلاب و معتقدین به مبانی نظام و ولایت باید برای‌شان این شرایط مهیا شود که کنار هم قرار بگیرند.

وی افزود: شاید آنچه در دهه اول انقلاب در حوزه هنری شاهد آن بودیم مثال خوبی باشد؛ فعالیت‌هایی که همچنان تاثیرگذار است و اگر این اتفاق توسط مسئولان فرهنگی بیافتد، هنرمندان نسل اول و نسل جدید همه می‌توانند پیام‌آور مفاهیمی باشند که مورد نظر حضرت امام(ره) باشند.
 
 
سهیل کریمی اما به نکته‌ای متفاوت برای تحقق این منشور اشاره کرد و گفت: در وهله اول کسی هنرمند است که هنر را برای خدا بخواهد نه هنر را برای هنر و آن موجود باورمند به هنر توحیدی در مرحله اول خود باید مومن و متقی باشد.

وی افزود: در این صورت طبیعتا این هنرمند خروجی مثبتی دارد لذا نیازمند همین هستیم که نفسانیات و شیاطین درونی را طرد کنیم و دقیقا آیینه تمام عیار نگاه الهی به مقوله انسان و جهان می‌شود و اگر نگاه ما این باشد جهان را در این آینه می‌بینیم و اگر این آیینه خشدار باشد خروجی آن همان هنر برای هنر خواهد بود.

محمدصادق کوشکی اما معتقد بود: اگر جامعه هنری و هنرمندان انقلاب خود را مخاطب این پیام قرار بدهند و طرز فکر و راهبرد و عمق آن را درک کنند هر هنرمندی با خلاقیت خود راهبرد اجرایی آن را پیدا می‌کند چرا که نمی‌شود و امکانپذیر نیست که برای هنرمند تعیین تکلیف کرد.

محمدرضا گلریز نیز درباره تحقق این پیام گفت: مسئولان فرهنگی ما باید واقعا منویات ایشان را سرلوحه قرار دهند ما امروز در جنگ نرم هستیم و من نگران غلبه دشمن هستم و در این راستا باید به پیام‌های امام برگردیم و این مسئله و این موقعیت حساس را درک کنیم.

وی با بیان اینکه در این مسیر همه باید دست به دست هم بدهیم، افزود: باید به سخنان امام و رهبری اقتدا کنیم که کرارا درباره هنر متعهد و شرایطش صحبت کردند و باید سرمایه‌گذاری کنیم اما باید هنرمندانه حرکت کنیم و هنر انقلاب هنر حاذبه است و باید از این هنر استفاده کنیم و من تجربه این را در جشنواره موسیقی مقاومت دارم که صدای غرب را در آورد.

رحیم مخدومی با بیان اینکه قله تصمیم‌گیری، متولیان فرهنگی هستند تاکید کرد: وقتی این افراد دچار سیاست‌زدگی شوند به هیچ وجه امیدی نمی‌توان داشت لذا فکری باید برای این امر شود.

وی با بیان اینکه موضوع فرهنگ و هنر و تعلیم و تربیت از ریشه ایراد دارد، افزود: اگر آموزش و پرورش را به عنوان پایگاه علمی فرهنگی کشور مثال بزنیم وقتی وزیر تغییر می‌کند سیاست‌های کلان تغییر می‌کند یعنی یک نفر در راس یک مجموعه آن دستگاه را به سمتی که دلش می‌خواهد سوق می‌دهد و  در آن سمتی که دلش می‌خواهد حرکت می‌کند و بعدها صدایش در می‌آید و این را نمی‌توان سریع حل کرد لذا تا این مشکل مبنایی حل نشود قطعاً دستاوردهایش رفع نخواهد شد لذا اگر قله اصلاح شود دستگاه آماده می‌شود که نقش خودش را ایفا کند و در عرصه هنر بتواند انسان مناسب را تربیت کند و زمام را در دست بگیرد.

مخدومی ادامه داد: در عرصه تربیت نیز باید فکری می‌شده که نشده است و نیروی هم شأن انتظارات نظام نداریم و هر وزیر تنها برای هر 4 سالش برنامه‌ریزی می‌کند نه برای درنوردیدن مرزها و صدور انقلاب و برای نسل‌های آینده.

سعید مستغاثی اما با بیان اینکه پیام امام مبتنی بر کلیت گفتمان و آرمان‌های انقلاب است، گفت: برای تحقق این پیام باید گفتمان انقلاب وارد سینما و هنر شود اما از همان ابتدا سینما را از گفتمان انقلاب جدا کردند و به هر فیلمی که به این گفتمان نزدیک شود برچسب‌هایی چون «حکومتی»، «ایدئولوژیک» و «شعاری» می‌زنند و فضایی حاکم کردند که با نگاه خوشبینانه خنثی و با نگاه واقع‌بینانه در جهت فرهنگ غرب بود.

وی افزود: برای رسیدن به منشور هنرمندان امام باید نکات اصلی آن چون استکبار ستیزی را دنبال کنیم و سینما آمیخته به همان هویت اصلی اسلامی ـ ایرانی شود و فیلم‌ها بر اساس موضوعات مربوط به فراز و نشیب تاریخی و باورهای مردم و اعتقادات امام و انقلاب وجود دارد به تصویر کشیده شود نه موضوعات خنثی که هیچ تعلقی به این آب و خاک ندارد.

محمدحسین نیرومند نیز برای تحقق این امر به افتادن حداقل دو اتفاق معتقد بود که گفت: اول اینکه واقعاً کسانی که در حوزه فرهنگی فعالیت می‌کنند و مسئولیتی دارند باید به صورت جدی فعالیت‌شان با این منشور محک بخورد اگر نخورد حاکمیت نباید رو دربایستی داشته باشد و باید اینها را کنار بگذارد اما ما متاسفانه خیلی در حوزه فرهنگ سیاست‌های کلان را به راحتی در اختیار افرادی قرار می‌دهیم که باور جدی به این موضوع ندارند

وی افزود: دوم اینکه باید پرورش نیرو صورت بگیرد گرچه همان نیرویی که در آن زمان شکل گرفت و امروز به پیام امام خمینی(ره) باور دارند متاسفانه هیچگونه حمایتی نمی‌شوند اما باید از این نیروهای مهجور حمایت کرد و بر روی نسل جدید هنرمند انقلابی سرمایه‌گذاری کرد چراکه فکر می‌کنم استعدادهایی هستند که می‌توانند آینده هنر را تضمین کنند ابلته به شرطی که رفتاری که با امثال ما هنرمندان انقلاب شد با اینها نشود.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها