امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۰۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5176
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۹
تعداد بازدید: 122
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از سازمان انتقال خون کشور، مجید آراسته در مراسمی که به مناسبت روز جهانی تالاسمی در محل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از سازمان انتقال خون کشور، مجید آراسته در مراسمی که به مناسبت روز جهانی تالاسمی در محل انجمن برگزار شد در مورد مشکلاتی که اخیرا درباره کیسه‌های خون فیلتردار پیش آمده است افزود: در این مورد اواخر سال گذشته گزارش‌هایی رسید که با پیگیری‌های مراکز درمانی و سازمان انتقال خون مسئله ریشه یابی و مورد بررسی قرار گرفت و با اقدامات سریعی که صورت گرفت دیگر موردی از حساسیت خونی گزارش نمی‌شود. این نشان دهنده حساسیت سازمان انتقال خون در مورد تامین خون سالم در کشور است.

وی افزود: چون حساسیت ایجاد شده به کیسه‌های خون ربط داده شد، به سرعت کیسه‌های خون جمع آوری و کیسه‌های جدید جایگزین شد که امیدواریم نتیجه بررسی‌ها در این مورد در اختیار انجمن تالاسمی قرار گیرد.

وی با تاکید بر خونگیری‌های مکرر در بیماران تالاسمی گفت: این موضوع در دراز مدت در بیماران واکنشهایی ایجاد می‌کند.

آراسته از بیماران خواست تا در تعیین گروه‌های فرعی خون، آنتی بادی‌ها و آزمایش‌های تجویز شده دقت کنند و دستور العمل پزشکان را انجام دهند. 

وی افزود: اگر به این موارد توجه کنند پزشکان می توانند از همان ابتدا برای شما خونی دارای تطابق بیشتر و با عوارض کمتر سفارش دهند و جلوی بسیاری از عوارض پس از تزریق خون گرفته شود.

وی از بیمارانی که مسن تر هستند و دفعات بیشتری خون گیری کرده اند خواست بیشتر به این مسئله دقت کنند تا در خون‌گیری مشکلی پیدا نکنند.

وی تاکید کرد: بسیاری از موارد مربوط به واکنش پس از تزریق خون که به عنوان مشکلات ناشی از کیسه های خونی عنوان شد، بررسی و در نهایت پس از آزمایش مشخص شد واکنش‌ها مربوط به گروه‌های فرعی خون بوده است که بیماران با وجود سفارش پزشک معالج‌شان گروههای فرعی را مشخص نکرده بودند.

آراسته گفت: در برخی از مراکز نیز به خاطر سرعت عمل زیاد کارها سریع انجام شده و خطاهایی ایجاد شده بوده که واکنش‌ها ناشی از این خطاها بوده است.

وی در مورد تامین نیاز دارویی بیماران تالاسمی ابراز امیدواری کرد که داروی مورد نیاز آنان تامین شود و در تمام کشور چه روستاهای دور افتاده چه پایتخت نشینان داروی مناسب و کافی در اختیار قرار داشته شود.

آراسته افزود: وزارت بهداشت قول‌های مساعدی برای تامین داروی مورد نیاز این بیماران در سال جاری داده است.

وی با اشاره به تولید داروهای مورد نیاز بیماران تالاسمی در داخل کشور گفت: این کار به روند بهبود و دسترسی بیماران تالاسمی به داروهای مورد نیاز کمک خواهد کرد.

آراسته گفت: اکنون میزان موالید تالاسمی در کشور ما کاهش چشمگیری داشته و امیدواریم این روند همچنان ادامه یابد. پیشگیری از بیماری تالاسمی یکی دیگر از بحث های مهم است که در کشور پیگیری می‌شود. این فرایند با کمک خود بیماران تالاسمی باید پیگیری شود.

وی تاکید کرد: مشاوره‌ای که یک فرد تالاسمی به خانواده می‌دهد بسیار مهم‌تر و موثرتر از صحبت‌های یک کارشناس آزمایشگاه می‌تواند باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها