امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۵:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51787
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، سال تحصیلی 93ـ92 از امروز برای 12 میلیون و 300 هزار دانش‌آموز آغاز شد. *‌ تعداد دانش‌آموزان ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، سال تحصیلی 93ـ92 از امروز برای 12 میلیون و 300 هزار دانش‌آموز آغاز شد.

*‌ تعداد دانش‌آموزان

فاطمه قربان، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: در سال تحصیلی جدید، 6 میلیون و 950 هزار دانش‌آموز در دوره ابتدایی تحصیل می‌کنند که از این تعداد یک میلیون و 300 هزار دانش‌آموز، کلاس اولی هستند.

ابراهیم سحرخیز، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش نیز درباره تعداد دانش‌آموزان دوره متوسطه گفت: امسال حدود 5 میلیون و 500 هزار دانش‌آموز در دوره‌های متوسطه شامل دوره اول متوسطه (راهنمایی سابق) و دوره دوم متوسطه تحصیل خواهند کرد.

وی درباره تعداد دانش‌آموزان دوره پیش‌دانشگاهی نیز بیان داشت: حدود 450 هزار دانش‌آموز نیز در دوره پیش‌دانشگاهی تحصیل می‌کنند.

عبدالرسول شکیبافر، مدیر کل دفتر امور مناطق کمتر توسعه یافته و عشایری وزارت آموزش و پرورش در نیز در گفت‌وگو با فارس با اشاره به تعداد دانش‌آموزان و مدارس عشایری کشور، اظهار داشت: تعداد دانش‌آموزان عشایری کشور بین 170 تا 175 هزار نفر است که 46 درصد آنها دختر و 54 درصد دیگر را پسران تشکیل می‌دهند.

وی افزود: از مجموع تعداد کل دانش‌آموزان عشایری، تعداد 127 هزار نفر در مقطع ابتدایی، حدود 23 هزار نفر در دوره متوسطه اول و مابقی در دوره متوسطه دوم در مدارس سیار، نیمه سیار و ثابت مشغول به تحصیل هستند. به گفته شکیبافر، بیش از 15 هزار پرسنل که شامل معلم و کارکنان آموزش و پرورش عشایری هستند در این قسمت فعالیت دارند.

مدیر کل دفتر امور مناطق کمتر توسعه یافته و عشایری وزارت آموزش و پرورش به تعداد مدارس تفکیک شده عشایری اشاره کرد و ادامه داد: تعداد 900 مدرسه سیار، بیش از 1000 مدرسه نیمه سیار و 3600 مدرسه ثابت عشایری در کشور وجود دارد؛ همچنین 174 مدرسه شبانه‌روزی عشایری در کشور وجود دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه استان‌هایی در کشور بیشترین جمعیت دانش‌آموزان عشایری را دارند، تصریح کرد: استان‌های آذربایجان‌غربی، کرمان، فارس، خوزستان و سیستان و بلوچستان بیشترین جمعیت دانش‌آموزی عشایری را دارا هستند.

* تجهیزات مدارس

سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور امسال در جهت بهسازی مدارس نیز اقدام کرده است؛ ضمن اینکه مدارس جدیدالاحداث کشور نیز به طور کامل و با تجهیزات جدید تحویل آموزش و پرورش داده می‌شود.

امسال، سازمان نوسازی مدارس کشور بخاری تابشی برقی هم برای مدارس تهیه کرده است؛ مرتضی رئیسی، معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش گفت: از محل اعتبارات قبلی سازمان نوسازی مدارس تعداد 45 هزار بخاری برقی تابشی برای مدارسی که سیستم‌های گرمایشی آنها نیاز به بهسازی داشت، سفارش داده شده است.

رئیسی ادامه داد: تعداد 15 هزار عدد از این بخاری‌های برقی تابشی خریداری و 30 هزار عدد دیگر نیز در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار خواهد گرفت.

معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه توزیع بخاری‌های برقی تابشی بر اساس اولویت‌بندی با استانهای سردسیر کشور است، تصریح کرد: مدارس روستایی و همچنین مدارس استان آذربایجان‌شرقی و دیگر مناطق سردسیر کشور در اولویت اختصاص بخاری‌های برقی تابشی هستند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، گفت: اگر اعتبار 200 میلیارد تومانی که برای بهسازی سیستم‌های گرمایشی اختصاص داده شده است به موقع در اختیار ما قرار گیرد می‌توانیم تعداد بیشتری از مدارس را به این بخاری‌های استاندارد مجهز کنیم.

* فعلاً آموزش و پرورش سرپرست دارد

در حال حاضر آموزش و پرورش توسط علی‌اصغر فانی به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود و قرار است تا طی‌ هفته‌های آتی، رئیس‌جمهور، گزینه پیشنهادی خود را برای آموزش و پرورش به مجلس معرفی کند.

امیدواریم این اتفاق هر چه سریع‌تر صورت گیرد تا وزارت آموزش و پرورش با صلابت و بدون دغدغه، سال تحصیلی 93ـ92 را ادامه دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها