امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۳:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51839
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 187
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طبقه سوم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اغلب فضا و محوطه‌ای است که اهالی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طبقه سوم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اغلب فضا و محوطه‌ای است که اهالی نشر و کتاب با آن به خوبی آشنایی دارند، معاونتی که در معرفی معاونش همچنان عقب‌تر از سایر معاونت‌ها بود و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز نماینده‌ای را برای این بخش معرفی نکرده است.

پس از آنکه معاونان و سرپرست‌های گوناگون آمدند، در حال حاضر علی اسماعیلی معاون فرهنگی است اما روند آرام امور در معاونت فرهنگی چشمگیر شده است، شاید به این دلیل که بزودی قرار است معاون یازدهم انتخاب شود، اما معاون فرهنگی هم در بدو ورود در شش ماه دوم سال برگزاری جوایز ادبی و حتی شرکت در نمایشگاه فرانکفورت و هفته کتاب را فرا رو دارد.

معاون کنونی وزیر ارشاد علی اسماعیلی ضمن بیان اینکه چارت برنامه‌ها و موارد موجود در اختیار وزیر ارشاد قرار داده شده  اسن احکام اعضای هفته کتاب هم تازه امروز به رسانه‌ها ارسال شد تا احتمالا کمبود زمان درباره این مورد جبران شده باشد.

اما بد نیست سری به اداره کتاب و معاونت فرهنگی بزنیم و حال این روزهای این بخش را مطلع شویم، گرچه این روزها از نشاط و جنب و جوش‌های بخش نشر خبری نیست و گویی همگان در انتظار معرفی معاون هستند.

گمانه‌زنی‌ها ادامه دار بوده و رفت و آمدهای کمی را در راهروهای طبقه سوم شاهد هستیم، اما در هر صورت ناشران و یا نویسندگان اندکی موظف هستند برای بررسی و پاسخ‌گیری به ارشاد بیایند. اما این راهرو بارها و بارها محل رفت و آمد ناشران و نویسندگان است که این روزها خلوت شده، ولی روند نشر از سویی دیگر به دلیل افزایش قیمت کاغذ در سربالایی هم قرار دارد.

* الهیاری: حوزه صدور مجوز کتاب معمولا دو پیک زمانی خیلی فشرده را دارد/ کارها باید ادامه پیدا کند

محمد الهیاری مدیر اداره کتاب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره رکود در معاونت فرهنگی و اداره کتاب و اینکه گفته می‌شود ناشران و نویسندگان در انتظار معرفی معاون فرهنگی یازدهم بوده و کتابی را جهت مجوز و بررسی به ارشاد ارسال نمی‌کنند و به نوعی ارشاد در تعطیلات به سر می‌برد، آیا واقعا این معاونت و اداره کتاب در روند بررسی کتاب توقفی را پشت سر می‌گذارد، اظهار داشت: حوزه صدور مجوز کتاب معمولا دو پیک زمانی خیلی فشرده را دارد، یک پیک زمانی قبل از شروع سال تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها است و یک پیک هم عمدتا مربوط به انتهای سال و بلافاصله پس از تعطیلات نوروز است.

وی ابراز داشت: برخی نهادها ممکن است در ابتدای سال کار سبک‌تری داشته باشند، اما ناشران در انتهای سال و ابتدای سال به جهت اینکه کتاب‌هاشان به نمایشگاه برسد تعجیل می‌کنند، اما برهه زمانی پرمشغله بعدی مرداد و شهریور است چون کتاب‌های درسی مدارس و دانشگاه‌ها در حوزه موضوعی مختلف باید منتشر شود.

الهیاری با تاکید بر اینکه این چند بازه زمانی جزو زمان‌های پرکار بوده و معمولا هم ناشران در تهران و شهرستان کارها را طبق زمان‌بندی که دارند ارسال می‌کنند، تصریح کرد: در حال حاضر هم اینگونه است یعنی ما همان ورودی که به صورت روزانه در دو یا سه ماه گذشته داشتیم با شیب افزایشی بیشتری با توجه به اینکه سال تحصیلی است ورود کتاب را داریم و کاهشی از این حیث نداریم.

وی در پاسخ به اینکه کاهشی در تعداد افراد داشته‌اید و اینکه این روزها ارشاد در سکون و بی‌خبری به سر می‌برد، ابراز داشت: چند نوع سیستم کارمندی در وزارت ارشاد وجود دارد، برخی ها که عمدتا نیروهای خدماتی هستند و به صورت شرکتی فعالند، تعدادی به صورت قراردادی کار معین و مابقی کارمندان پیمانی و رسمی بوده و کارمندان طبیعی است که در معاونت باید کارت روزانه ورود و خروج بزنند، البته برنامه تقویم کاری معاونت فرهنگی مثل سایر بخش‌های وزارتخانه مشخص است و هریک از کارمندان شرح وظیفه مخصوص به خود را دارند طبیعی است که تغییر و تحولات و انتصاب‌ها در حوزه معاونت و ادارات کل و موسسات تابعه در اجرای برنامه‌ها تغییراتی را بوجود بیاورد؛ اما معمولا بدنه کارشناسی چون تقویم کاری دارد و می‌داند در آبان، آذر و یا دی چه فعالیت‌هایی باید انجام دهد از این رو بدنه کارشناسی کار خود را انجام می‌دهد، ضمن اینکه معاونت فرهنگی از سایر مجموعه وزارتخانه منفک نیست و این هم طبیعی است و خواسته وزیر ارشاد است تا کارها ادامه پیدا کند؛ البته تغییرات هم به صلاح مجموعه انجام خواهد شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها