امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51867
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «صفر اسحاق‌اف» رئیس بخش سیاست خارجی نهاد ریاست جمهوری قرقیزستان در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرد: به ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «صفر اسحاق‌اف» رئیس بخش سیاست خارجی نهاد ریاست جمهوری قرقیزستان در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرد: به نظر می‌رسد که کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی موضوع ایجاد کمربند امنیتی در مرزهای خارجی این سازمان را مطرح می‌کنند.

وی تصریح کرد که این خبر در نشست سازمان پیمان امنیت جمعی که امروز در شهر «سوچی» روسیه آغاز به کار کرد، آشکار شده است.

در مورد این که چه نوع کمربند امنیتی و این که این کمربند از چه چالش‌هایی جلوگیری می‌کنند «تاکتاگولا کاکچکیوا» کارشناس مسائل نظامی از کشور قرقیزستان تصریح کرد که بعید است در این رابطه چیزی شبیه ایجاد خطوط «ماژینا» و یا «مانرگیما» مدنظر باشد بلکه صحبت در مورد یک کمربند فرضی است که از شمال قفقاز در روسیه تا منطقه خودمختار سین‌کیانگ اویغور چین ادامه دارد.

وی پیش‌بینی کرد که در جریان این فرآیند، فعال سازی نیروها و ارگان‌های نظامی و طراحی فوری انسداد شیوع بی‌ثباتی در منطقه، شکل خواهد گرفت.

این کارشناس قرقیز ادامه داد که احتمالا بهانه ایجاد چنین کمربندی،حوادث روی داده در سوریه و لیبی می‌باشد و همانطور که در این اواخر مشاهده می‌شود میزان قابل‌توجهی سلاح کشف شده که ممکن است توسط افراط‌گرایان برای برانگیختن درگیری‌ها در سایر کشورها مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی در پایان تصریح کرد که در سازمان همکاری‌های شانگهای و همچنین سازمان پیمان امنیت جمعی این مسئله درک می‌شود که در حال حاضر جدایی‌طلبی مذهبی بزرگترین تهدید برای کشورهای منطقه و بویژه برای قفقاز شمالی و منطقه خودمختار سین‌کیانگ محسوب می‌شود.

کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، بلاروس و ارمنستان عضو این سازمان هستند.

این در حالی است که کشور ازبکستان سال گذشته عضویت خود در این سازمان را به حالت تعلیق درآورد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار