امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51882
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 171
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس تاکنون 39 فیلم سینمایی با موضوع دفاع مقدس بهترین فیلم های جشنواره فجر و دفاع مقدس شدند که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس تاکنون 39 فیلم سینمایی با موضوع دفاع مقدس بهترین فیلم های جشنواره فجر و دفاع مقدس شدند که اسامی آنها به این شرح است ؛ در دومین دوره جشنواره فیلم فجر در سال 1362 «دیار عاشقان» به کارگردانی حسن کاربخش و «پرواز در شب» رسول ملاقلی پور در سال65 بهترین فیلم های جشنواره شدند.

در سال بعد یعنی یازدهمین دوره جشنوراه بین المللی فیلم فجر «از کرخه تا راین»‌ در کنار جوایز ریز و درشتش بهترین به عنوان بهترین فیلم جشنواره نیز انتخاب و معرفی شد.

در دوره دوازدهمین نیز عناوین بهترین فیلم به «آخرین شناسایی» و «سجاده آتش» که هر 2از ژانر دفاع مقدس بودند تعلق گرفت .

در سال 1373 بخش انتخاب بهترین فیلم به جشنواره دفاع مقدس اضافه شد و این عنوان به «سجاده آتش» رسید .

پس از آن در سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر «کیمیا» ساخته احمدرضا دوریش و حمله به اچ 3 به کارگردانی شهریار بحرانی برنده جایزه بهترین کارگردانی شدند .

«بازمانده» اثر ماندگار مرحوم سیف ا... داد نیز یکی از آثار مطرح سینمای دفاع مقدس است که در سال 74بهترین فیلم چهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.

ابراهیم حاتمی‌کیا در جشنواره شانزدهم فیلم فجر هم مثل همیشه خوش درخشید و «آژانس شیشه ‌ی» عنوان بهترین فیلم جشنواره را به خود اختصاص داد. در سال 1377 هم دست سینمای دفاع مقدس پر بود.
  
در هفدهمین جشنواره فجر «هیوا»‌بهترین فیلم سال شد و محمد حسین حقیقی هم با ساختن «ماه و خورشید» سیمرغ بلورین بهترین فیلم هفتمین دوره جشنواره فیلم دفاع مقدس را به خانه برد.

در بیستمین دوره فجر هم باز عنوان بهترین فیلم به «ارتفاع پست»‌ ابراهیم حاتمی کیا تعلق گرفت.
 
در بیست و سومین جشنواره فجر در سال 1383نیز «مرزی برای زندگی» ساخته رضا اعظمیان بهترین فیلم سال شد و باز در دور بعد این جایزه به ابراهیم حاتمی کیا برای «به نام پدر»‌ تعلق گرفت . در همین سال جشنواره فیلم دفاع مقدس نیز «مزرعه پدری» را عنوان فیلم برگزیده معرفی نمود.

در سال 85 «روز سوم» ‌که پیش از این جوایز بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر زن را دریافت کرده بود عنوان بهترین فیلم را هم کسب کرد و مهم ترین فیلم جشنواره بیست و پنجم فجر شد.

در جشنواره بیست و هفتم «به کبودی یاس»‌ ساخته جواد اردکانی سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی و بهترین کارگردانی را به خود اختصاص داد. همچنین پلاک طلایی سیمرغ به فیلم سینمایی «کودک و فرشته» به کارگردانی مسعود نقاش‌زاده اهدا شد و در نهایت «اخراجی‌ها2» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی توانست جایزه ویژه هیات داوران فیلم‌های اول و دوم را بگیرد.
 
در جشنواره بیست و هشتم فجر «عصر روز دهم»‌ به کارگردانی نیز فیلم برگزیده از نگاه ملی لقب گرفت و با وجود اینکه فیلم‌های دفاع مقدسی سهمی از سیمرغ بهترین فیلم نداشتند اما دو فیلم «شب واقعه» و «بیداری رویاها» در چند بخش سیمرغ گرفتند که سیمرغ بهترین فیلمنامه برای «شب واقعه» توسط شهرام اسدی از آن جمله است.

در بیست و نهمین دوره فجر جایزه‌ای مخصوص دفاع مقدس به فهرست جوایز اضافه شد و در همان سال به «گلوگاه شیطان»‌ ساخته حمید بهمنی تعلق گرفت.

همچنین در جشنواره سی‌ام فیلم فجر «روزهای زندگی» توانست جوایز بهترین کارگردانی و دیپلم افتخار بهترین فیلم را کسب کند. «ضد گلوگله» نیز سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه و دیپلم افتخار بهترین فیلم را کسب کرد. «ملکه»‌ ساخته محمدعلی باشه آهنگر سیمرغ بلورین بهترین فیلم تماشاگران در بخش بین‌الملل را گرفت و «شور شیرین» جواد اردکانی نیز سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی را دریافت کرد. اما فجر سی‌ویکم اثر قابل تحسینی در حوزه دفاع مقدس نداشت.

همچنین «روزهای زندگی» و «بوسیدن روی ماه» به عنوان بهترین فیلم‌های آخرین دوره جشنواره دفاع مقدس یعنی دوره دوازدهم در سال 91 معرفی شدند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها