امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51907
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری فارس، «تام کاری» نویسنده شبکه خبری «ان بی سی» در امور ملی در گزارشی به بررسی معنای مذاکره با ایران از دید «باراک اوباما» رئیس جمهور ...

به گزارش خبرگزاری فارس، «تام کاری» نویسنده شبکه خبری «ان بی سی» در امور ملی در گزارشی به بررسی معنای مذاکره با ایران از دید «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا پرداخته و نوشته است که با توجه به افزایش گمانه زنی ها درباره تجدید احتمالی روابط مستقیم بین آمریکا و ایران، رئیس جمهور آمریکا که قرار است برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شود، با خطرات زیادی روبرو است.

بر اساس این گزارش، نشست مجمع عمومی سازمان ملل می تواند به کاخ سفید این فرصت را بدهد تا از طریق کاهش تنش‌های دیپلماتیک چند دهه ای با ایران، تاریخ ساز شود.

در این گزارش ادعا شده است که طفره اخیر‌ دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهور جدید ایران در پاسخ به سوالی که در مصاحبه با شبکه خبری «ان بی سی» از وی درباره هولوکاست پرسیده شود و همچنین تلاش آشکار ایران برای ساحت زرادخانه تسلیحات هسته ای، نشست مجمع عمومی سازمان ملل را برای اوباما به یک مانور سیاسی پر مخاطره تبدیل می کند زیرا این دو مسئله پیچیده روی هم رفته حمایت جامعه یهودیان آمریکا از اوباما را کاهش می دهد.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور آمریکا چیزهای زیادی را می تواند از نشست مجمع عمومی سازمان ملل به دست بیاورد ولی در عین حال ممکن است چیزهای زیادی را نیز از دست بدهد که در اینجا به برخی از مسائل پیش روی اوباما اشاره می شود؛

* اولین مسئله این است که اوباما با چه نوع مقاومتی در راستای کاهش تحریم‌های تحمیل شده علیه ایران روبرو خواهد شد؟

نویسنده این گزارش با اشاره به اینکه آمریکا از دهه 1979 میلادی تحریم های اقتصادی را علیه ایران اجرایی کرده است اما این تحریم ها در طول سال های اخیر شدت پیدا کرده اند، نوشته است که اوباما برای متقاعد کردن دیگران جهت کاهش این تحریم ها با دشواری روبرو است اما در عین حال کاهش تحریم ها در راستای ترغیب یک مسیر دیپلماتیک با ایران ضروری است.

در این گزارش به اظهارات «گری سیک» از مقامات سابق آمریکایی و کارشناس مسائل ایران در دانشگاه کلمبیا اشاره شده که گفته است که اگر قرار باشد هر گونه پیشرفتی در گفت‌وگو با ایران حاصل شود، باید دست از موضوعاتی (تحریم) کشید و این همان چیزی است که ایران می خواهد و سوالی که در این بین مطرح می شود این است که آیا برای آمریکا معامله هسته ای با ایران بیشتر اهمیت دارد و یا اعمال فشار از طریق تحریم.

اما در عین حال، هرگونه اقدامی از سوی اوباما برای کاهش تحریم ها علیه ایران با مقاومت قانونگذاران آمریکایی روبرو خواهد شد.

بر اساس ادعای «کلی آیوت» جمهوریخواه ایالت «نیوهمپشایر» و از اعضای کمیته نیروهای مسلح سنا: کاهش تحریم ها بدون اینکه آنها (ایرانی ها) اقدام معتبری را برای متوقف کردن برنامه هسته ای اشان ببنند، منجر به قابلیت تسلیحات هسته ای (ایران) می‌شود و این یک اشتباه بزرگ خواهد بود.

آیوت یکی از 76 سناتور آمریکایی بود که در نامه ماه گذشته خود به اوباما، بر ضرورت مقابله با برنامه هسته ای ایران تاکید کرد.

در این نامه اینطور ادعا شده بود که: تا زمانی که ما شاهد رکود قابل توجه فعالیت های هسته ای ایران نباشیم، بر این باوریم که کشور ما در عین حال که دیپلماسی (با ایران) را بررسی می کند، باید تحریم ها را شدت ببخشد و اعتبار گزینه استفاده از قدرت نظامی را نیز تقویت کند.

* در ادامه این گزارش این سؤال مطرح شده است که آیا مذاکرات آمریکا با ایران، آسیبی به موضع اوباما در قبال حامیان اسرائیل وارد خواهد کرد یا خیر؟

در توضیح این سوال آمده است که اوباما گاه گاهی درگیر رابطه ای پر تنش با جامعه یهودیان آمریکا بوده است و این رابطه پر تنش، شکافی بوده است که جمهوریخواهان در سوء استفاده از آن خوشحال شده اند؛ به عنوان مثال، بعد از آنکه اوباما شرایط خود را برای پروسه صلح در اسرائیل مطرح کرد، «میت رامنی» رقیب جمهوریخواه او در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 میلادی آمریکا، اوباما را به قربانی کردن اسرائیل متهم کرد.

از طرف دیگر، برخی از گروه های ذینفع یهودی از جمله کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل موسوم به «آیپک» مدعی شده است که با روی کار آمدن روحانی، چیزی تغییر نکرده است.

این کمیته در بیانیه اخیر خود مدعی شده است که کنگره آمریکا و دولت اوباما باید پیام قاطعی برای ایران بفرستند مبنی بر اینکه تمام گزینه ها روی میز است و اینکه آمریکا آماده است تا از تمام ابزار قدرت خود برای مهار ایران در دستیابی به قابلیت تسلیحات هسته ای استفاده کند.

در ادامه گزارش «ان بی سی»، به تاثیرات ناشی از مذاکره دولت آمریکا با ایران روی روابط دولت واشنگتن با سایر کشورها اشاره شده و آمده است که ارزیابی این تاثیر تا زمانیکه ببینیم آیا مذاکرات به یک توافق حقیقی می انجامد یا خیر، دشوار است.

بر اساس این گزارش، دشمنان قدیمی ایران از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس و عربستان سعودی و اسرائیل با نگرانی مذاکرات بین آمریکا و ایران را تماشا می کنند و می ترسند که هرگونه نتیجه این مذاکرات به تقویت و نفوذ منطقه ای ایران منجر شود.

* تاثیر مدیریت بحران سوریه توسط اوباما بر مذاکرات آمریکا با ایران

نویسنده این گزارش در ادامه به تاثیر نوع مدیریت بحران سوریه توسط اوباما بر روی مذاکرات آمریکا با روحانی اشاره داشته و نوشته است که اوباما هفته گذشته در مصاحبه اش اعلام کرد که همکاری ایران در سوریه می تواند توافقی مسالمت آمیز را برای جنگ داخلی سوریه به همراه داشته باشد.

اما با توجه به اینکه اوباما سوریه را تهدید به استفاده از قدرت نظامی کرد و بعد از آن دست از این تهدید کشید و از طرف دیگر کنگره آمریکا نیز تمایلی به حمایت از حمله به سوریه از خود نشان نداد، برخی از قانونگذاران کنگره نگران هستند که ایرانی ها نیز ممکن است به اشتباه تصور کنند که اوباما از استفاده از قدرت نظامی برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران خودداری خواهد کرد.

در گزارش «ان بی سی» این سؤال مطرح شده است که آیا روحانی شریک واقعی برای مذاکره با اوباما خواهد بود یا خیر؟

در پاسخ به این سوال به اظهارات «کن پولاک» تحلیلگر سابق سیا و کارشناس مسائل خاورمیانه که در دوران ریاست «بیل کلینتون» رئیس جمهور اسبق آمریکا به عنوان کارمند شورای امنیت ملی آمریکا فعالیت داشت، اشاره شده که گفته است: من فکر می کنم که روحانی یک شخص مهم و حقیقی است و درصدد توافق واقعی با ماست.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها