امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51943
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بشار اسد در مصاحبه با شبکه سی سی تی وی چین تأکید کرد که دمشق به تعهدات خود در زمینه خلع ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بشار اسد در مصاحبه با شبکه سی سی تی وی چین تأکید کرد که دمشق به تعهدات خود در زمینه خلع تسلیحات شیمیایی جدی است.

با این وجود وی هشدار داد که شورشیان در زمان ماموریت بازرسان سازمان ملل می‌توانند در روند اجرای آن تداخل ایجاد کنند.

بشار اسد در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا سوریه در زمان مشخص شده(نیمه سال 2014) می‌تواند روند تخریب و انتقال سلاحهای شیمیایی را به پایان برساند گفت: دولت سوریه نسبت به 2 مساله  می‌تواند تضمین دهد؛ یکی ارائه لیست ذخایر سلاحهای شیمیایی به سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی سازمان ملل است که چند روز پیش انجام و تکمیل شد. مساله دوم تسهیل در روند کار بازرسان سازمان ملل برای بازدید از انبارهای سلاحهای شیمیایی در ماههای آینده است که ما با آن مشکلی نداریم. در حال حاضر مساله اصلی تامین شرایط امنیتی در برخی مناطق است که کار بازرسان را مشکل می‌کند. ما می‌دانیم که تروریست‌ها در این مناطق از برخی کشورهای دیگر دستور می‌گیرند و ممکن است که مشکلاتی ایجاد کنند و آن را به گردن دولت سوریه بیاندازند.

اسد در پاسخ این سوال که آیا این شرایط اجرای این روند را به تاخیر می اندازد یا خیر، گفت: من فکر نمی‌کنم مشکلی اساسی ایجاد کند. اما همانطور که گفتم اگر تروریست‌ها دستور بگیرند در مسیر بازرسان سنگ اندازی می‌کنند و آن را به دولت نسبت می‌دهند. این موضوع اوضاع را دگرگون می‌کند. آنها جای مشخصی نیستند و سریعا از جایی به جای دیگر می‌روند. این ممکن است در زمان حضور بازرسان در سوریه بیشتر قابل مشاهده باشد.

رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به این سوال که سوریه چقدر ذخایر شیمیایی دارد و آیا عدد 1000 تن صحیح است یا خیر گفت: سوریه سلاح‌های شیمیایی را دهه‌ها پیش تولید کرده است. میزان آن کم نیست. ما یک کشور در جنگ هستیم. بعضی از مناطق سوریه بیش از 40 سال است که اشغال شده‌اند. با این وجود ارتش سوریه با سلاحهای متعارف می‌جنگد.

بشار اسد درباره اینکه دولت سوریه چگونه می‌تواند از دسترسی شورشیان به سلاحهای شیمیایی جلوگیری کند نیز گفت: هر کشوری که سلاح شیمیایی داشته باشد ابزارهای لازم برای محافظت از آن را نیز در اختیار دارد. ما در این زمینه نگرانی نداریم. تسلیحات ما در جای امنی مستقر هستند و کاملا روی آنها کنترل داریم.

اسد تأکید کرد که از طرح پیش‌نویسی که کشورهای عضو شورای امنیت برای قرار دادن سلاح‌‌های شیمیایی تحت نظارت بین‌المللی ارائه داده‌اند نگران نیست و افزود: آمریکا، فرانسه و بریتانیا به دنبال تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت بر اساس بند هفت هستند که ممکن است در صورتی که دمشق از پایبندی به تعهدهای خود درباره تسلیحات شیمیایی‌اش عقب نشینی کند،امکان دخالت نظامی و یا اعمال تحریم‌هایی را علیه سوریه مجاز کند.

وی تأکید کرد که این کشورها با تصویب چنین طرحی می‌خواهند خود را در جنگ با دشمن خیالی شان یعنی سوریه پیروز جلوه دهند و افزود: روسیه و چین نقشی مثبت در شورای امنیت بازی می‌کنند تا هیچ بهانه‌ای برای دخالت نظامی در سوریه باقی نماند.
انتهای پیام/ر
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها