امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 21
۲۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5196
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۲۰
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید علیرضا شجاعی معاون برنامه ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید علیرضا شجاعی معاون برنامه ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: سال گذشته با توجه به اقتضائاتی که داشت و تغییرات پارامترهایی که در کل کشور رخ داد، بیشتر تمرکز وزارتخانه بر روی موضوع صیانت از تولید قرار گرفت. یعنی بیشتر تلاش این بود که به واحدهای تولیدی کمک شود تا واحدها بتوانند خود را در شرایط خاص آن زمان حفظ کنند. من فکر می کنم آن مرحله طی شد و امسال رویکرد به سمت توسعه و رفتن به سمت توسعه معادن است.

وی افزود: رویکرد سال گذشته صیانت از تولید برای حفظ بنگاه ها بود و امسال به سمت رویکرد توسعه ای حرکت می کنیم که کدام بنگاه ها می توانند ارز آوری داشته باشند. البته نه اینکه صیانت از تولید را نداشته باشیم اما نگاه اصلی این است که با کمک همه واحدهای تولیدی، دستگاه ها و حتی حوزه قانونگذاری به سمت رویکرد توسعه ای برای سال جدید حرکت کنیم.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اگر این رویکرد را داشته باشیم در واقع بی نیازی ما را از ارز کمتر می کند ولی اگر رویکرد بیشتر به سمت صیانت برود، باید نفت را بفروشیم و در حوزه صیانت هزینه کنیم اما با اتخاذ رویکرد توسعه ای از ارزی که تولید شده و از رونقی و درآمدی که ایجاد می شود، بقیه حوزه ها هم استفاده می کنند.

شجاعی در ادامه تکمیل ظرفیتها در بخش تولید را یکی دیگر از اقدامات وزارت صنعت برای سالجاری عنوان کرد و گفت: یکی از برنامه های ما در سال جاری بحث ارتقا در بخش تولید و در واقع تکمیل ظرفیتهاست تا به کیفیت بنگاه ها کمک شود و بهره وری افزایش یابد. تا بازار محصولات ایرانی توسعه یابد، برند سازی شود و بنگاه ها خودشان را رقابت پذیر کنند.

معاون برنامه ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت با اشاره به رشد خدمات فنی و مهندسی در بخش های مختلف اظهار داشت: طی سالهای اخیر در چند سطح بخش خدمات فنی و مهندسی رشد بالایی یافت. طی سالهای گذشته تنها واحدها میسکونی در کشورهای مختلف ساخته می شد و بعد به سمت انبوه سازی و طراحی های ساختمانی حرکت کردیم و در حال حاضر کارخانه های ایرانی در کشورهای مختلف احداث و در آنجا محصول ایرانی تولید می شود.

وی افزود: به طور مثال در حال حاضر صنعت کشتی سازی ایران در حال ساخت 4 اقیانوس پیما برای ونزوئلاست. کارخانه هایی که در کشورها احداث می شود، کارخانه مادر است و ماشین آلات تولید می کنند و این نشان می دهد بشدت دانش فنی رو به پیشرفت است. راهکارهای جدیدی برای ارز آوری و صادرات ایجاد شده است و نیروی تحصیلکرده و دانش بسیار خوبی داریم که کمک می کند سطوح خدمات، فنی و مهندسی توسعه پیدا کند. برخی از کشورهای منطقه تمایل دارند که تحریم های ایران ادامه پیدا کند بخاطر اینکه ترس از این دارند که اگر فضا باز شود، به دلیل ظرفیتهای خوبی که دارد، ایران در منطقه اول شود.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه به تشکیل کارگروه معدن اشاره کرد و گفت: یکی از رویکردهای دیگر وزارتخانه بحث توجه به حوزه معدن است. اواخر سال گذشته کارگروه معدن در سطح ملی به ریاست رئیس جمهور شکل گرفت و دستورالعمل تشکیل کارگروه های معدن در استانها آغاز شد. در حال حاضر معاون امور معدنی وزارتخانه به استانهای مختلف سفر می کند، پتانسیل های معدنی در کل کشور در حال شناسایی و در زمینه تسهیل در فرآیند اکتشاف، بهره برداری و فرآوری معادن، برنامه ریزی بسیار خوبی انجام شده است.

شجاعی ادامه داد: تشکلها و بخش خصوصی در حوزه معدن وارد فعالیت شده اند و امیدواریم جهش بسیار خوبی در بخش معدن داشته باشیم. البته در این راستا مصوب شد 9 مرکز معدنی برای شناسایی و اکتشاف در 9 نقطه کشور راه اندازی شود. جهت گیری بسیار جدی در حوزه معدن در حال انجام است که برخی تا پایان سالجاری و برخی دیگر تا چند سال آینده به ثمر خواهد نشست.

شجاعی تصریح کرد: زمانی گفته می شد که نفت می تواند ارزآوری داشته باشد اما در حال حاضر این امر می تواند در قالب استخراج ارز از معادن مطرح شود. الان این ارزآوری به حوزه های دیگر مانند فولاد، سیمان و موارد دیگر رسیده است به طوری که صادرات سیمان جزء 10 صادرات اول کشور است و اینها تغییر رویکرد هایی است که در  چند سال اخیر رخ داده است. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار