امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51975
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «آنگلا دروتئا مرکل» صدراعظم آلمان در سال 1954 در هامبورگ متولد شد. پدرش کشیش و مادرش معلم بود. ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «آنگلا دروتئا مرکل» صدراعظم آلمان در سال 1954 در هامبورگ متولد شد. پدرش کشیش و مادرش معلم بود. پس از تولد وی، خانواده‌اش به آلمان شرقی مهاجرت کردند. وی در سال 1973 در دانشگاه لایپزیگ به تحصیل فیزیک پرداخت و دکترای خود را در مقطع شیمی فیزیک در سال 1986 گرفت.

در سالهای پایانی دولت کمونیستی آلمان شرقی، مرکل در اعتراضات خیابانی شرکت فعالی داشت و عضو حزب تازه تاسیس حرکت دموکراتیک شد. وی در زمان فروپاشی دیوار برلین به عنوان سخنگوی حزب فعالیت می‌کرد.

در سال 1990 مرکل عضو حزب دموکرات مسیحی شد و در پایان همین سال به عنوان نماینده این حزب وارد پارلمان آلمان شد.

در ژانویه 1991 هلموت کهل (صدراعظم وقت آلمان) او را به عنوان وزیر بانوان و جوانان  انتخاب کرد و سپس وی پست خود را به وزیر محیط‌زیست، حفظ طبیعت و بالاًخره به امنیت رآکتورها تغییر داد و این وزارت را تا سال 1998 که به قدرت گرفتن حزب سوسیال دموکرات آلمان به رهبری «گرهارد شرودر» انجامید، نگه‌داشت. وی تلاش کرد تا با سوسیال‌دموکرات‌ها ائتلاف کند که بی‌نتیجه بود.

آنگلا مرکل در سال 2000 به عنوان دبیر کل حزبش انتخاب شد. با این وجود در سال 2002 «ادموند اشتویبر» دبیر کل اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن که با دموکرات مسیحیها در پارلمان متحد است به عنوان نماینده دو حزب متحد برای صدر اعظمی کاندیدا شد.

این دو حزب با رهبرانشان (مرکل و شتویبر) بارها شرودر صدراعظم وقت و سوسیال دموکراتها را تحت عناوین مختلف سیاستهای غلط اقتصادی، افزایش بدهی‌های کشور و مهم‌تر از همه تعداد بسیار زیاد بیکاران مورد سرزنش قرار می‌دادند. با این وجود اتحاد آنها بار دیگر در سال 2002، بیشتر به خاطر سیاستهای آنها در مورد جنگ با عراق از ائتلاف سبز-قرمز به رهبری گرهارد شرودر و یوشکا فیشر شکست خورد.

با افزایش بدهی‌ها و بیکاران کشور در سالهای 2003 و 2004، فشار بر شرودر و متحدانش بیشتر شد تا آنجا که دموکرات مسیحی‌ها در سایر ایالتهای آلمان به پیروزی رسیدند. سوسیال دموکراتها و شرودر برای جبران این شکست‌ها پیشنهاد به عقب کشاندن انتخابات پارلمانی در سال 2005 را دادند، تا به رقبای خود محبوبیتشان را میان مردم به اثبات برسانند. در حالی که کارشناسان امیدی برای سوسیال دموکرات‌ها نمی‌دیدند.

همه اینها زمینه‌ای شد تا هشتمین صدراعظم آلمان دبیر کل اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان از 22 نوامبر 2005 صدراعظم کنونی و اولین بانوی صدراعظم در تاریخ آلمان بشود.

وی دولت ائتلافی با حزب همپیمانش اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن و حزب سوسیال دموکرات آلمان  را تا سال 2009 رهبری کرد. این ائتلاف پس از دو ماه مذاکره در پس انتخابات فدرال آلمان در 2005 تشکیل شد. پس از انتخابات فدرال در سال 2009 و خروج سوسیال دمکرات‌ها از دولت، مرکل دولت ائتلافی جدید را با مشارکت حزب دموکرات آزاد تشکیل داد.

مرکل که در پی اولین انتخابات مشترک هر دو آلمان شرقی و غربی در دسامبر 1990 و از ایالت «مکلنبورگ-فورپومرن» که از ایالات آلمان شرقی سابق بود، به پارلمان راه یافته از سال 2000 تا کنون رئیس اتحادیه دموکرات مسیحی‌ها بوده و رئیس دولت ائتلافی آلمان فدرال است.

مرکل اولین صدراعظم زن آلمان و اولین شهروند آلمان شرقی سابق است که بر آلمان دوباره متحد شده حکم می‌راند. برای سه سال متوالی (2011، 2012، 2013) مجلهٔ فوربس وی را به عنوان قدرتمندترین زن جهان معرفی کرد.

اکنون 13 سال است که او دموکرات مسیحی‌های آلمان را، آرام و بی‌سر و صدا، با از میدان‌به‌‌در کردن تمام مخالفان مذکر خود، رهبری ‌می‌کند و در این مدت به خوبی ثابت شده است که مرکل از توانایی رهبری بالایی برخوردارست.

انتهای‌پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار