امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 51984
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (ع) عبدالرضا عسگری، مدیر گروه دائرة‌المعارف صحابه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (ع) عبدالرضا عسگری، مدیر گروه دائرة‌المعارف صحابه پیامبر (ص) ضمن بیان این خبر گفت: این نشست با نظریه‌پردازی آیت‌‌ الله نجم‌الدین طبسی از استادان حوزه علمیه قم برگزار می‌شود.

وی در ادامه توضیح داد: سقوط بغداد به دست مغولان در سال 656 به عنوان یک سرفصل مهم تاریخی شناخته شده و اهمیت آن چندان است که بسیاری «تاریخ اسلام» را در معنای عمومی و رایج آن، تا این زمان، یعنی سال سقوط عباسیان می‌دانند.

این مدیر پژوهشی تصریح کرد: شیعیان در ماجرای فتح بغداد، در مقابل تعداد زیاد اهل سنت، جمعیت قابل ملاحظه‌ای نبودند و بیشتر ساکنان ایران و عراق در این دوره، سنی ‌مذهب بودند. عمده ارتش خوارزمشاهی و عباسی متشکل از اهل سنت بود. زمانی که مغولان آمدند، به دلیل فساد دستگاه اداری و نظامی عباسیان و نبودن انسجام و عصبیت قوی در شرق اسلامی، مقاومت چندانی برابر مغولان صورت نگرفت و آنان توانستند بنیاد این دولت را براندازند. 

مدیر گروه دائرةالمعارف صحابه پیامبر(ص) اظهار داشت: اهل سنت که خلافت را از دست داده بودند و از بابت سقوط این شهر به عنوان سمبل قدرت سیاسی خویش، ناراحت بودند، دنبال مقصّر می‌گشتند. نزدیک‌ترین و راحت‌ترین مقصّر، رقبای شیعه آنان بودند. اما این مسأله در روزهای واقعه و سال‌های نزدیک به آن رویداد ثبت نشد، بلکه بعد از گذشتن چند دهه از سقوط بغداد، یکباره از منابع نگارش یافته توسط اهل سنت سر برآورد و در این وقت بود که شروع به انداختن تقصیر بر گردن شیعیان کردند و شاهد آنها خواجه نصیر طوسی و مؤید‌الدین ابن علقمی بود. این در حالی بود که عالمان و سیاست بازان اهل سنت در دربار مغولان بودند و اساساً این قوم، مسلمان نبودند تا نسبت به این موضوع حساس باشند.

وی تأکید کرد: به هر حال، حضور خواجه سبب شد تا مخالفان به ویژه ابن تیمیه که تقریباً در بیشتر آثارش به نوعی با شیعه درگیر بوده، این اتهام را با آب و تاب زیادی نقل کنند. از این رو هر روزه حملات بی شماری به خواجه نصیرالدین طوسی در کتب، مقالات، سخنرانی‌ها  و سایت‌های مختلف اهل سنت صورت می‌گیرد.

این محقق حوزوی دلیل اصلی برگزاری این نشست را دفاع از مکتب حقه شیعه دانست و گفت: این نشست علمی پنج شنبه (4 مهرماه) از ساعت 9 تا 11:30 صبح در سالن اجتماعات پژوهشکده باقرالعلوم (ع)، واقع در قم بلوار نیایش جنب مصلای قدس برگزار می‌شود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار