امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۱۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52034
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 179
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست خبری احمد احمدی رئیس سازمان سمت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز با حضور حسین هاجری ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست خبری احمد احمدی رئیس سازمان سمت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز با حضور حسین هاجری معاون پژوهشی سازمان سمت، محمدجواد ابوالقاسمی معاون امور بین‌الملل این انتشارات سمت و محمدرضا سعیدی معاون اجرایی سازمان سمت در سالن جلسات این انتشارات برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین احمد احمدی، رئیس سازمان سمت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، بیان داشت: بحث سازمان سمت در 7 اسفند سال 63 در شورای انقلاب فرهنگی مطرح شد اما در نهایت در نیمه دوم سال 64 شروع به کار کرد.

وی اضافه کرد: در زمان تنظیم این انتشارات با مشکلات جنگ و بحران‌های آن دوران مواجه بودیم اما با توجه به این امور به تدوین کتاب درسی و کتاب مبنایی برای داخل و خارج از کشور پرداختیم.

حجت‌الاسلام احمدی ادامه داد: از مشکلات آن زمان انتشارات سمت می‌توان به نبود مکان مناسب، نیروی انسانی و منابع مالی اشاره کرد چرا که در آن دوران اکثر نیروها در جبهه‌ها بودند به همین منظور سال 64 به خدمت امام (ره) رسیده و ایشان نیز یک میلیون تومان به کمک از این انتشارات پرداختند و کار این انتشارات از همان زمان آغاز شد که آن نیز از برکات همان یک میلیون تومان امام (ره) است.

به گفته وی، از زمانی که انتشارات سمت به آغاز فعالیت پرداخته است تاکنون بالغ بر یک هزار و 700 عنوان کتاب را منتشر کرده است که حدود 300 عنوان دیگر نیز در مرحله قرارداد، ارزیابی، ویرایش، حروف‌چینی، نمونه‌خوانی، نشر و پخش در بازار قرار دارد که امیدواریم در سال 93، دو هزارمین کتابمان را جشن بگیریم.

رئیس سازمان سمت معتقد است شمار کتابهایی که تاکنون از این انتشارات منتشر شده است بیش از 33 میلیون نسخه بوده است که با قیمت نصف یا سه پنجم قیمت بازار به مخاطبان که دانشجویان و دانشگاهیان هستند، ارائه می‌شود.

وی اضافه کرد: انتشارات سمت همیشه بیش از 5 میلیون نسخه کتاب را همیشه آماده پخش در سراسر کشور آماده نگه می‌دارد که در گذشته‌های دور یعنی قبل از انقلاب چنین واقعیت‌هایی اصلاً وجود نداشته که برای دانشجویان کتاب درسی آماده و به سرتاسر مرزهای دور و نزدیک کشور از چابهار تا سرخس و از آذربایجان به لرستان و جنوب به دست دانشجو برسد که این کار، کار بسیار عظیمی است.

حجت‌الاسلام احمدی ویرایش کتاب‌های سمت را یکی از بی‌نظیرترین ویرایش‌های آثار در کشور قلمداد کرد و افزود: هر ساله این انتشارات بیش از 2 میلیون نسخه کتاب منتشر می‌کند، همچنین سمت در جایگاهی است که دانشجو از لحاظ محتوای کتاب به آثار این انتشارات توجه دارد چرا که این انتشارات به چاپ کتابهای پرمحتوا و آکادمیک به معنای واقعی و تولید کتاب با زبان فارسی فخیم و فاخر توجه بسیاری دارد.

به گفته این مقام مسئول، انتشارات سمت در آینده نزدیک زمینی را در کنار ساختمان کنونی خود، خود را به فضای انتشارات افزایش خواهد داد تا در آن مکان تصاویر همه کسانی که از آغاز تاکنون با این انتشارات همکاری داشته‌اند با ذکر زیرنویس نصب شود.

حجت‌الاسلام احمدی ادامه داد: شاید کسانی که به چاپ کتاب در حوزه ریاضیات می‌پردازند در چاپ کتابهایشان خطای علمی وجود داشته باشد اما در حوزه علوم انسانی نمی‌توان به چاپ کتابی با خطای علمی پرداخت به همین منظور انتشارات سمت اثر سالمی را به مخاطبان خود ارائه می‌کند تا کتاب‌هایش باعث اختلاف قومی و فکری نشود چرا که ما نمی‌توانیم اختلاف مذهبی به وجود آوریم حتی برای اهل سنت نیز تلاش می‌کنیم با قلم خودشان کتابهایی را به چاپ برسانیم.

وی اضافه کرد: کار سمت کلام و بزرگ است و خوشبختانه فعالیت‌ها و تولید آثار آن نیز رو به افزایش است، در این راستا باید گفت که امتیاز کتاب‌های انتشارات سمت در وزارت علوم بالاترین امتیاز را به خود اختصاص داده است.

* حجت‌الاسلام احمدی: استفاده اندک از بودجه دولت برای چاپ کتاب‌های سمت

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، درباره بودجه این انتشارات، بیان داشت: ما در کارمان کمتر از بودجه دولت استفاده می‌کنیم یعنی شاید تنها بودجه‌ دولتی که در این انتشارات مورد استفاده قرار گرفته است، در حد ساختمان و تجهیزات آن هم نباشد.

وی اضافه کرد: انتشارات سمت 33 میلیون نسخه کتاب را در گذشته با قیمت صفحه‌ای 2 ریال و اکنون با 22 تومان زیر قیمت بازار به مخاطبان خود ارائه می‌کند که برای هر دانشجو هر نسخه‌ای بالای 1500 تومان کمک ارائه می‌شود.

* ارائه 60 میلیارد تومان سوبسید ناپیدا به دانشگاه‌ها توسط انتشارات سمت

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی انتشارات سمت از بدو تأسیس تاکنون حدود 60 میلیارد تومان زیر ناپیدا به دانشگاه‌ها ارائه داده‌اند اما تاکنون درباره این یارانه ناپیدا هیچ خبری را انتشار نداده است.

وی افزود: ارائه یارانه ناپیدا به دانشگاهیان دارای یک تأثیر سیاسی است یعنی هم دانشجوی انقلابی و هم غیرانقلابی وقتی کتابهای سمت را خریداری می‌کند متوجه می‌شود که نظام کاری را برای او انجام داده است.

به گفته این مقام مسئول، کارهای انتشارات سمت جنبه کار سیاسی خاص دارد یعنی برخی‌ها تصور می‌کردند که اگر نظام شاهنشاهی سرنگون شود چاپ کتابهای شاهنامه هم برچیده می‌شود و یک نظام طالبانی بر سر کار خواهد آمد در صورتی که ما کتاب شاهنامه را توسط استاد کزازی در 9 جلد منتشر کردیم که باید گفت نسل نظام شاهنشاهی همانند دایناسورها منقرض شده است.

حجت‌الاسلام احمدی بیان کرد: کتاب «نامه باستان» گاهی اوقات از کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا و کشورهای غربی به صورت 10 دوره یا 20 دوره برای کتابخانه‌هایشان و ایرانیان مقیم آن کشور از انتشارات سمت خریداری می‌شود که این مهم نیز نشان از تأثیر سیاسی است.

وی اضافه کرد: این نظام، یک نظام اخلاقی، ریشه‌دار و عاقلی است که نمی‌خواهد تاریخ کشورش را از دست بدهد.

* هجوم مجموعه‌ای از سارقان فرهنگی به چاپ کتب دانشگاهی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است که برخی از مافیای حوزه نشر، شرکت‌ها و فروشگاه‌ها را در معرض تاراج قرار می‌دهند یعنی کتابهای این انتشارات را به صورت زیرزمینی با همان محتوا منتشر می‌کند که واقعاً در معرض هجوم مجموعه‌ای از سارقان فرهنگی قرار داریم که یک لقمه آماده فرهنگی را در اختیار گرفته و با استفاده از فناوری‌های روز و دیجیتال به تولید آثار مشابه می‌پردازند.

در ادامه این مراسم، حسین هاجری معاون پژوهشی سازمان سمت، بیان داشت: این سازمان دارای 3 وظیفه اصلی نظیر نیازسنجی، تدوین و انتشار کتاب و ارزشیابی و تجدیدنظر است.

وی درباره ارزشیابی و تجدیدنظر، بیان کرد: در این بخش دو نوع تجدیدنظر وجود دارد که تجدیدنظر عادی برای همه کتاب‌ها صورت می‌گیرد و بازخورد آنها از دانشجویان و دانشگاهیان حذف می‌شود.

هاجری ادامه داد: آنچه که برای بازنگری در حوزه تحولات علوم انسانی در سالهای اخیر ایجاد شده است، گمان می‌کنیم که بخشی از گروه انسانی وارده از غرب هستند که دارای فرایندهایی بوده و بررسی‌هایی از سوی شورای تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم در حال انجام است که وقتی سرفصل‌های آنها بازنگری شد انتشارات سمت به تولید منابع خواهد پرداخت.

هاجری ادامه داد: هر برنامه‌ای که در وزارت علوم تصویب شده و به دانشگاه‌ها اعلام می‌شود انتشارات سمت گام به گام با آنها حرکت کرده و کتابهای جدید خود را منتشر می‌کند.

* حجت‌الاسلام ابوالقاسمی: واردات همه منابع علوم انسانی از غرب تنها غلوی بیش نیست

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد ابوالقاسمی معاون امور بین‌الملل انتشارات سمت، بیان داشت: حدود 35 رشته در سازمان سمت وجود دارد که بر اساس آنها به تولید کتاب می‌پردازند که باید گفت: شاید حدود 5 رشته تحصیلی آنها واردات باشد.

وی اضافه کرد: نمی‌توان گفت که همه علوم انسانی و منابع آن واردات از غرب هستند چرا که در این راستا مقداری غلو شده است.

حجت‌الاسلام ابوالقاسمی ادامه داد: در حوزه بین‌الملل انتشارات سمت حدود 40 کتاب منتشر شده است که 16 کتاب آن به زبان روسی و در حوزه عربی نیز بیش از یکصد عنوان کتاب در این انتشارات در دست اقدام است.

به گفته وی، حداقل 5 عنوان کتاب از آثار انتشارات سمت در کتابهای روسی زبان در حال تدریس است، همچنین برای رشته‌های مختلف کارشناسی ارشد و دکترا در حال تدوین است که برای کشورهای عربی حدود 40 عنوان کتاب در نظر گرفته شده که 14 تای آنها تألیف جدید است که در اختیار کشورهایی نظیر عراق، لبنان و تونس قرار می‌گیرد.

حجت‌الاسلام ابوالقاسمی بیان کرد: بیش از 80 عنوان کتاب انتشارات سمت قابلیت ترجمه را داشته و در آینده نزدیک نیز ترجمه و در اختیار کشورهای جهان قرار می‌گیرند حتی دانشگاه واشنگتن برای رشته‌های شیعه‌شناسی و اسلام‌شناسی از معاونت امور بین‌الملل انتشارات سمت کتابهایی را درخواست کردند.

* سعیدی: بزرگترین تهدید نشر کشور، افزایش گروه‌های مافیایی و زیرزمینی است

در پایان این مراسم، محمدرضا سعیدی معاون اجرایی سازمان سمت، اظهار داشت: این انتشارات تقریباً بعد از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیروهای خود را برای تولید کتابهای دانشگاهی بسیج کرد تا نیازهایی که در دانشگاه‌ها رصد شده را تأمین کند.

وی اضافه کرد: متأسفانه گروه‌های زیرزمینی و مافیایی کار تکثیر و عرضه کتابهای غیرمجاز را انجام می‌دهند که پیگیری‌هایی در این خصوص صورت گرفته است اما متأسفانه آنقدر کار آنها گسترش یافته است که برای مبارزه با آنها نیازمند همت ملی هستیم.

سعیدی ادامه داد: افزایش گروه‌های مافیایی و زیرزمینی بزرگترین تهدید نشر کشور محسوب می‌شود که حذف یارانه کاغذ نیز باعث تشدید این کار شده است.

وی در پایان گفت: انتشارات سمت کاغذ مورد نیاز خود را از بازار آزاد آن هم با مسافت زیاد تهیه می‌کند اما تلاش دارند تا کتابهای خود را با نازلترین قیمت در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها