امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۰:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52066
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم پاسداشت هفته دفاع مقدس در وزارت ارشاد صبح امروز با حضور علی جنتی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم پاسداشت هفته دفاع مقدس در وزارت ارشاد صبح امروز با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و لاله افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی در سالن سینمایی این وزارتخانه برگزار شد.

وزیر ارشاد فرارسیدن هفته دفاع مقدس را به خانواده شهدا، جانبازان و همه ایثارگران، رزمندگان دیروز و مردان بی‌ادعای امروز و به خصوص آنان که در وادی فرهنگ و هنر گام برمی‌دارند، تبریک گفت و افزود: رستگاری دنیا و بهشت جاودان را برای همه آنها آرزومندم. مجاهدانی که حضرت علی(ع) درباره آنها فرمود «جهاد یک دری از درهای بهشت است که خدا فقط آن را برای اولیای خاص خود گشوده است».

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن اشاره به اینکه رزمندگان با حماسه‌های خویش فرهنگی از ایثار و شهادت آفریدند، گفت: رزمندگان با حماسه‌های خویش فرهنگی از ایثار و شهادت آفریدند که نظیر آن را پس از واقعه عاشورا کم شاهد بودیم. بسیاری از شاعران سروقامت ایران پای این فرهنگ جان به جان آفرین تسلیم کردند تا این درخت قطبی‌قامتی به بلندای تاریخ بیافریند. دفاع مقدس رساترین عبارت در قاموس ایستادگی ملت ایران است عبارتی که در حصار تنگ زمان نمی‌گنجد و نخواهد بود. فصلی بی‌زوال از تاریخ انقلاب که هرگوشه آن گنجینه‌‌ای از عشق و شهادت در راه خدا، ایثار در راه وطن، فروتنی برای ملت و میهن است.

جنتی ادامه داد: امروز فرهنگ پربار ایثار و شهادت جزئی از زندگی جاری ایران شده است مردم فرزندان خود را با آموزه‌های این فرهنگ بالنده می‌کنند.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد ضمن بیان اینکه رزمندگان دفاع مقدس دیروز الم رزم و امروز الم جزم در دست دارند، تصریح کرد: رزمندگان دیروز مرزها و امروز رمزها را می‌گشایند. دیروز بر دشمن خاک ظفر یافتند و امروز بر دانش افلاک، که همه امروز حاصل حماسه دفاع مقدس است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: خاطره دلاورمردی رزمندگان هرگز زوال نمی‌پذیرد. هنوز نخل‌های بی‌سر خرمشهر به نشانه پایداری ایستاده‌اند و سرود استقامت زمزمه می‌کنند. هنوز سروهای صلابت در کوران بادهای خصمانه سرسبز و پرطراوت هستند. هنوز فرهنگ ایثار و شهادت ساری و جاری است و با جان فرزندان این سرزمین عجین شده است.

به گفته وی خاطرات آن روزها ورد زبان مردم است. یکی از سنت‌های بزرگ ما هم بزرگداشت هفته دفاع مقدس و تجلیل از دلاورمردانی است که جان‌برکف شوریدند و از نوامیس و استقلال دفاع کردند.

جنتی تاکید کرد: بنده خود از اولین روزهای جنگ از نزدیک شاهد پیشروی نیروهای عراقی در خوزستان، بمباران فرودگاه‌ها، مراکز رادیو و تلویزیون و مصدومیت رزمندگان در خرمشهر و آبادان بودم شاهد سقوط خرمشهر بودم و تلاش دشمن برای جدایی خوزستان از خاک ایران را می‌دیدم.

وی افزود: سال 59 از ابتدا تا انتها مدیر مرکز صدا و سیما در اهواز بودم که روز 31 شهریور در مرکز آبادان بودم و بزرگترین فرستنده 800 کیلوواتی اهواز-آبادان مورد حمله قرار گرفت و پس از آن شاهد پیشروی دشمن به درون خاک‌مان و بمباران شهرها، روستاها، مناطق مسکونی، کارخانجات صنعتی بودم.

وی با ذکر خاطره‌ای افزود: روزی در دفتر کارم در اهواز خمپاره‌ای به سقف این دفتر اصابت و سقف بر سرمان فرو ریخت. ناچار دفتر را ترک کردیم که شاهد تلخ‌ترین روز زندگی‌ام روزی بود که شنیدم خرمشهر سقوط کرد و بچه‌های مظلوم ایران با کمال مظلومیت با سلاح‌های سبک مجبور شدند خرمشهر را تحویل دشمن بدهند. روزی که ارتش هنوز انسجام نداشت و سپاه با سلاح‌های سبک می‌جنگید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصریح کرد: آن روزها می دیدم که صدای استغاثه بلند بود. برای اینکه چند آرپی‌جی به دست آورند اما کسی نبود به این استغاثه پاسخ دهد.

عالیرتبه‌ترین مقام وزارت ارشاد اضافه کرد: پالایشگاه آبادان که بزرگترین پالایشگاه کشور بود مورد هجوم قرار گرفت و پس از چندی اثری از تولید در آن دیده نشد و خطوط تولید نفت مدام مورد هجوم بود. جزیره خارک بارها بمباران شد و کشتی‌های نفتکش روزانه مورد هجوم بودند.

وی افزود: پل‌هایی که راه‌آهن تهران را به خرمشهر وصل می‌کرد بارها و بارها مورد حمله دشمن قرار گرفت تا راه ارتباطی قطع شده و پشتیبانی به رزمندگان ضعیف شود. شرایط بسیار سخت بود. درآمد نفتی کاهش یافته و تامین مایحتاج عمومی به شدت دشوار بود و کالاهای اساسی جیره‌بندی می‌شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عنوان کرد: تا سال 66 استاندار خوزستان بودم. تنها کمک و پشتیبانی تامین مراکزی برای قرارگاه‌ها بود و در عین حال دائما مراکز صنعتی و تجاری بمباران می‌شد. در همین روزهای جنگ رهبر انقلاب که در آن زمان مشاور فرماندهی کل قوا بودند در مرکز پادگان لشکر 91 زرهی اهواز همه فرماندهان نظامی اعم از بسیج، سپاه و ارتش گرد او را گرفته بودند مرتب خبر بد می‌آوردند و می‌گفتند دشمن در حال ورود به کشور است. در حالی که نیروهای مسلح ما انسجام کافی برای مقابله با این دشمن آماده را نداشت. رهبر انقلاب به فرماندهان فرمودند برای من درد دل نکنید. طرح برای مقابله بیاورید.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، می‌خواهم برایتان خاطره‌ای از مرحوم سرلشکر زهیرنژاد یکی از فرماندهان برجسته جنگ عنوان کنم. او همواره می‌گفت مهم نیست خرمشهر و آبادان برود شما محور دزفول را داشته باشید زیرا دشمن در پی قطع آن و جداسازی خوزستان از کشور است.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با تاکید بر اینکه دشمن تلاش می‌کرد دزفول را که شهر مقاومت بود گرفته و مقاومتش را از بین ببرد، عنوان کرد: شاید بیش از 120 موشک اسکات (9 متری) به این شهر شلیک شد و صدها نفر کشته شدند اما به هر حال مقاومت قهرمانانه ملت ایران باعث شد دشمن به عقب رانده شود. وقتی که نیروهای بسیج و مردمی وارد میدان شدند معادله به هم خورد. حصر آبادان شکسته شد و پیشروی ها آغاز و در نهایت خرمشهر آزاد شد. به خصوص در استان خوزستان همه خاک سرزمین‌مان را پس گرفتیم و در ادامه به سوی دشمن پیشروی کردیم. تا جایی که رزمندگان فاو را فتح و در آن مستقر شدند.

وی افزود: پس از آن همه دشمنان اسلام و کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای به وحشت افتادند. چون سیاستی که آمریکا و اروپا داشتند این بود که جنگ ایران و عراق ادامه‌دار باشد و برنده نداشته باشد فرسایشی شود ولی به مجرد اینکه رزمندگان فاو را فتح کردند کمک‌های آمریکا شروع شد و اطلاعاتی که از ماهواره به دست می آوردند مستقیما به صدام ارائه می‌شد. نقشه‌های عملیاتی را لو داده و فرانسه میراژهای خود را به صدام داده بود. آلمان هم از طریق شرکت‌های خود بمب شیمیایی به عراق می‌داد و جالب اینکه رزمندگان ما که مورد اصابت این بمب‌ها قرار گرفته بودند مدت‌ها بعد توسط آلمان‌ها مداوا شدند. (کلن، خانه بنیاد مستضعفان)

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تاکید بر اینکه ملتی که پشت سر امام ایستاد و با نفس قطبی امام احیا شد، آنچنان از خود دفاع کرد که استقلال و تمامیت ارضی و عزت کشور توانست حفظ شود،‌گفت: امام روزی جام زهر را سر کشید و قطعنامه را پذیرفت و با خدا معامله کرد. خدا هم آبرویش را حفظ کرد؛ اگر نبود که صدام پس از آتش بس به فکر اشغال کویت افتاد. ما نه از طریق سازمان ملل و نه نیروی نظامی نمی‌توانستیم آنها را از کشور بیرون کنیم. اما امام اراده کرد صدام به فکر اشغال کویت بیفتد و به آن سرنوشت دچار شود و کویت عربستان که زمانی به او کمک می‌کردند خود مورد تعرض قرار گرفته است.

جنتی با بیان اینکه این مسئله اوج عظمت ملت ایران بود، اظهار داشت: این مسئله اوج عظمت ایران بود که توانست به چنین قله‌ افتخار و عزتی دست یابد. خدا اراده کرده بود این ملت را به خاطر خلوص و روحیه شهادت و ایثار و بسیجیانی که بی‌ادعا وارد میدان شده بودند پیروز کند و امروز در فضای افن مادی‌گری همین نیروهای برجسته انقلاب و دفاع مقدس هستند که پاسدار واقعی انقلابند. نه تازه‌به دوران رسیده‌هایی که جنگ را ندیده و سختی‌های آن را نچشیده‌اند.

وزیر ارشاد پیرامون نقش هنرمندان هم توضیح داد: نقشی که هنرمندان اعم از شاعران، خوانندگان، مداحان، فیلمسازان و سایر فعالان رشته‌های هنری در ترغیب و تشویق رزمندگان بخصوص در جبهه و ثبت دستاوردهای دفاع مقدس داشتند برهیچ کس پوشیده نیست که کشور خود را مدیون هنرمندانی می‌داند که از آغازین روزهای جنگ تا انتها همچنان در جبهه‌ها حضور داشتند، خبرنگارانی که رشادت‌ها را ثبت و به ملت منتقل می کردند افرادی که اشعار حماسی سروده و مردم را تشویق به حضور در جبهه می‌کردند و ... .

آقای محمد گلریز یکی از افرادی است که از آغاز انقلاب تا به امروز آنچه اجرا کرده در خدمت انقلاب، اسلام و دفاع مقدس بوده و ده‌ها هنرمند دیگر که نقش برجسته‌ای در دفاع مقدس داشتند که باید همه را گرامی داشت.

وزیر در پایان سخنان خود،  یکی از مهمترین رسالت‌های ارشاد را حمایت و حفاظت از این فرهنگ ارزشمند و هنرمندانی که در این ساحت گام برمی‌دارند دانست و گفت:‌ باید هنرمندان را حمایت و از این میراث ارزشمند حفاظت کرد. میراثی که متعلق به آیندگان است و بی‌کم و کاست باید به نسل آینده منتقل شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها