امروز : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 30
۲۰:۲۱
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 521
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۵۴
تعداد بازدید: 581
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در 3 ماه اول سال جاری میلادی از تاجیکستان 268 هزار و 655 نفر مهاجرت کاری داشته‌اند که از این تعداد ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در 3 ماه اول سال جاری میلادی از تاجیکستان 268 هزار و 655 نفر مهاجرت کاری داشته‌اند که از این تعداد حدود 228 هزار نفر مرد و 39 هزار نفرشان زن می‌باشند.

این درحالی است که در این مدت از خارج کشور 146 هزار شهروند تاجیکستان به وطن بازگشته‌اند که از این تعداد حدود 117 هزار نفر مرد‌ و 28 هزار نفر زن می‌باشند.

مسؤلان خدمات مهاجرت می‌گویند براساس تصمیم حکومت تاجیکستان از اول آگوست سال 2008 در همه گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های این جمهوری ورود و خروج شهروندان به طور دقیق به ثبت می‌رسد.

تقویت همکاری صندوق بین‌المللی پول و تاجیکستان

«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان با «جاناتان دان» رئیس صندوق بین‌المللی پول ملاقات کرد.

رئیس جمهور تاجیکستان در این دیدار بر توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و غیره تأکید کرد.

در این ملاقات بنابر توصیه صندوق بین‌المللی پول، بر اصلاحات اقتصادی در تاجیکستان با توجه به وضعیت داخلی و منطقه‌ای تأکید شد.

در این دیدار همچنین لزوم آماده سازی یک طرح جدید برای همکاری بین دولت تاجیکستان و صندوق بین‌المللی پول برای 3 سال آینده مطرح شد.

قزاقستان سازمان کمک‌های بشردوستانه تأسیس می‌کند

بنابر گزارش وب سایت نخست‌وزیر قزاقستان، «الکسی ولکوف» معاون وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که «آستانه» در حال بررسی ایجاد سازمان کمک‌های بشردوستانه به کشورهای دیگر است.

وی تصریح کرد که اکنون کشورش درصدد تأسیس سازمان مستقلی برای اختصاص این کمک‌های بشردوستانه تحت عنوان «کمک.ک.ز» می‌باشد.

معاون وزیر خارجه قزاقستان با اشاره به تلاش کشورش برای قرار گرفتن «آلماتی» به عنوان منطقه دیپلماسی چندجانبه در منطقه همچون «وین»، «بانکوک» و «ژنو»، تصریح کرد که با این اقدام برای توسعه افغانستان و قفقاز جنوبی کمک‌هایی انجام خواهد شد.

مدیر مرکز منطقه‌ای UNDP : سطح توسعه انسانی در قزاقستان بالاست

«الیور آدم» مدیر مرکز منطقه‌ای «UNDP» اظهار داشت که قزاقستان یک کشور توسعه‌یافته است که نه تنها از اقتصاد خود پشتیبانی می‌کند بلکه به اقتصاد سایر کشورهای همسایه نیز کمک می‌کند.

وی افزود: قزاقستان پس از استقلال از نظر شاخص توسعه انسانی نتایج خوبی به دست آورد تا حدی که بالاتر از کشورهای مشترک‌المنافع و برخی کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

مدیر مرکز منطقه‌ای UNDP در ادامه تصریح کرد که قزاقستان از نظر سطح توسعه انسانی در بین 122 کشور مقام هفدهم را داراست و به لحاظ سطح درآمد و آموزش بالاتر از سایر کشورها قرار دارد.

وی افزود: با این وجود، هنوز قزاقستان به بهبود سطح امید به زندگی و افزایش رشد و تحول نیاز دارد.

وزیر دفاع قزاقستان وارد تاجیکستان می‌شود

«علی بیک جاکسی بیک‌اف» وزیر دفاع قزاقستان در رأس هیئتی از وزارت دفاع این کشور اواخر هفته جاری وارد تاجیکستان خواهد شد.

منابع خبری اعلام کردند که در دیدار وی با «خیرالله‌اف» وزیر دفاع تاجیکستان گسترش همکاری‌های نظامی و دفاعی بررسی خواهد شد و قزاقستان آمادگی خود را برای تحصیل دانشجویان نظامی تاجیک در دانشکده نظامی قزاقستان اعلام خواهد کرد.

طراح آرم پرچم تاجیکستان در گذشت

«ظهورجان حبیب‌الله‌اف» نقاش زبردست تاجیکستان در سن 82 سالگی در اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

وی طراح و نقاش زمان اتحاد شوروی است و نقاشی‌ها و طرح‌های وی دارای معانی زندگی و طبیعت زیبای تاجیکستان است.

آثار وی در موزه‌های آسیا، روسیه، و اروپا به نمایش درآمده است.

وی طراح آرم پرچم تاجیکستان است که بیان‌کننده زندگی، تلاش و استقلال در این کشور است.

«زندگی در پامیر»، «عطش» و «بهار تاجیکستان» از آثار زیبای این هنرمند تاجیک می‌باشد.

تاجیکستان و بلژیک تفاهم‌نامه همکاری در زمینه بهداشت امضا کردند

در سفر رئیس جمهور تاجیکستان به بلژیک، وی با «دیرک لامبرتس» مسئول مؤسسه درمان و بهداشت این کشور دیدار کرد.

در این دیدار، لامبرتس ضمن اظهار خرسندی از همکاری با تاجیکستان، آمادگی کشورش را برای آموزش کادر پزشکی و تکنیسین‌های مؤسسات پزشکی تاجیکستان اعلام کرد.

در این دیدار، «امامعلی رحمان» نیز بر گسترش همکاری با بلژیک در زمینه بهداشت و درمان تأکید کرد و در پایان این دیدار یک تفاهم‌نامه همکاری بین تاجیکستان و بلژیک در این زمینه به امضا رسید.

«پوتین» پروتکل کمک نظامی به اعضای «پیمان امنیت جمعی» را امضا کرد

در چارچوب نشست وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در مسکو، امروز (21 فروردین) ولادیمیر پوتین پروتکل کمک نظامی و فنی روسیه به کشورهای عضو این سازمان را امضا کرد.

در این پروتکل آمده است که در صورت تهدید و تجاوز به کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، روسیه، کمک‌های نظامی، فنی و تکنولوژی خود را به این کشورها ارائه خواهد داد.

بودجه این کمک‌ها از طریق بودجه فدرال تأمین خواهد شد.

وزرای دفاع سازمان پیمان امنیت جمعی، امروز در مسکو گرد هم آمدند و در خصوص کمک‌های چندجانبه و دوجانبه و عملکرد سازمان در حوزه نظامی تبادل‌نظر کردند.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها