امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52128
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی بعدازظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه روسای سازمان انتقال خون که با حضور وزیر بهداشت در ساختمان ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی بعدازظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه روسای سازمان انتقال خون که با حضور وزیر بهداشت در ساختمان انتقال خون تهران برگزار شد گفت: در سال‌های اخیر دستاوردهای شگرفی در بخش‌های آموزشی و پژوهشی اجرایی و تضمین کیفیت خون در این سازمان حاصل شده به طوری که در زمره 5 کشور برتر در زمینه سلامت خون هستیم.

وی افزود: رکورد اهدا خون داوطلبانه با عدد 27 به ازای هر هزار نفر وضعیت خوبی است که قابلیت ارتقاء هم دارد و سازمان انتقال خون توانسته از ظرفیت ایثارگرانه مردم و استفاده از راهبرد اهدا داوطلبانه مستمر خون به جای اهداء خون سنتی بهره‌جوید.

وی خود حذفی دائمی در فرایند ارتقاء سلامت خون را یکی دیگر از کارهای مهم برشمرد و افزود: زنجیره انتقال خون از رگ خون دهنده تا مصرف‌کننده متفاوت است و ما متولی خاصی در امر کیفیت، پایش و نظارت مصرف نداریم.

زالی از وزیر بهداشت خواست تا در این زمینه پروتکلی فراهم شود تا بتوانیم با عنوان پروتکل ملی در مصرف بهینه خون به عنوان یکی از مطالبات مهم مجموعه انتقال خون قدم برداریم.

رئیس سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: باید ساختارسازی‌های نوین را در عرصه درمان و مصرف بهینه خون در پیش بگیریم چرا که مصرف عمده بانک‌های خون در بیمارستان‌ها به صورت سنتی اداره می‌شود و حتی به نظر من بانک خون اسم غیرمسمایی است و باید به یک بخش مشاوره‌ای و پایش تبدیل شود.

وی حضور مناسب کمیته انتقال خون را یکی دیگر از نکات حائز اهمیت برشمرد و افزود: کمیته‌های انتقال خون در بیمارستان‌ها نتوانسته‌اند به وظایف اصلی خود عمل کنند و در کمتر از 30 درصد بیمارستان‌های تهران این کمیته‌ها حضور مؤثر داشته‌اند که باید مداخلات جدی در این زمینه صورت گیرد.

زالی در مورد اجرای طرح هموویژلانس (مراقبت از خون) در بیمارستان‌ها گفت: اگر چه کار شروع شده ولی برنامه هموویژلانس در کمتر از 27 درصد از بیمارستان‌ها عملی شده است. در عین حال می‌توان با ارتقاء آموزش پزشکی جامعه پزشکی را با اندیکاسیون‌های مصرف و فرآورده‌های خونی آشنا کرد.

وی گفت: مطالعات در دانشگاه علوم پزشکی نشان می‌دهد آثار عوارض ناخواسته در داوطلبین مستمر اهداء خون به یک هشتم کاهش پیدا می‌کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار