امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52163
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۱
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با توجه به اینکه ساختمان‌های مکه و مدینه در یک شکل و یک نوع خدمات و یک درجه ساخته نمی‌شود لذا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با توجه به اینکه ساختمان‌های مکه و مدینه در یک شکل و یک نوع خدمات و یک درجه ساخته نمی‌شود لذا پس از اجاره هتل‌ها تمامی ساختمان‌ها با جداولی که از سوی سازمان حج و زیارت تعیین شده توسط افراد با تجربه در امر مسکن حجاج مورد ارزیابی قرار گرفته و درجه قیمتی آنها مشخص می‌شود.

نحوه تقسیم بندی و تخصیص ساختمان‌ها به چه صورت است؟

در سراسر کشور تعداد 17 ایستگاه پروازی آماده ارائه خدمات به حجاج است. با توجه به شرایط فرودگاهی و تعداد تفکیکی حجاج استان‌ها و شهرستان‌ها و میزان تقاضای هر استان در رابطه با گروه‌های قیمتی اعلام شده تقسیم بندی ظرفیت کاروان‌ها بین دفاتر حج و زیارت انجام می‌شود. بطور معمول ترتیبی اتخاذ می‌شود تا حد امکان از کلیه گروه‌های قیمتی در استان‌ها وجود داشته باشد. پس از تخصیص ظرفیت به استان‌های سراسر کشور کاروان‌ها با قرعه کشی در این ظرفیت‌ها قرار می‌گیرند.

اختلاف قیمتی در ساختمانهای حج به چه دلیل است؟

با توجه به اینکه ساختمان‌های مکه و مدینه در یک شکل و یک نوع خدمات و یک درجه ساخته نمی‌شود لذا پس از اجاره هتل‌ها تمامی ساختمان‌ها با جداولی که از سوی سازمان حج و زیارت تعیین شده توسط افراد با تجربه در امر مسکن حجاج مورد ارزیابی قرار گرفته و درجه قیمتی آنها مشخص می‌شود. اما قطعاً سعی می‌شود هزینه اخذ شده از حجاج برابر خدمات ارائه شده باشد. در نهایت هزینه اسکان مکه با هر گروه قیمتی با هزینه اسکان مدینه با گروه قیمتی تعیین شده نرخ هزینه اسکان حجاج در عربستان را مشخص می‌نماید.

علت دوری ساختمان‌های مکه به حرم چیست؟

با توجه به اینکه حجاج ایرانی با کاروان بندی و سازمان دهی از پیش تعیین شده به حج مشرف شده و در طول موسم حج نیز خدماتی چون توزیع غذای بهداشتی و طبخ متمرکز، حمل و نقل درون شهری و برون شهری به آنها ارائه می‌شود لذا امکان اجاره ساختمان در حلقه اولیه اطراف حرم میسر نمی‌باشد. از طرفی مقررات برخی از هتل‌های اطراف حرم بدلیل بین المللی بودن و قوانین خاص آنها و ترافیک محدوده حرم، نرخ اجاره بسیار بالای ساختمان‌ها در موسم حج در مکه مکرمه و عدم امکان ارائه خدمات برنامه ریزی شده باعث می‌شود تا مسئولین امر نسبت به اجاره هتل‌های مناسب و استاندارد در حلقه دوم اطراف حرم نمایند. مضافاً اینکه در سال‌های اخیر دولت سعودی اقدام به طرح توسعه حرم در مکه و مدینه نموده که این موضوع نیز باعث شده تا اکثر کشورها حجاج خود را به مناطقی با فاصله چند کیلومتری منتقل نمایند.

تخصیص ظرفیت متراژی به هر زائر چه میزان است؟

برابر استاندارد تعریف شده در عربستان سعودی برای هر زائر در مکه مکرمه حدود 4 متر مربع و در مدینه منوره حدود 4،50 متر مربع فضا تخصیص داده می‌شود. به‌جهت اینکه تمامی حجاج بیت الله الحرام در ایام حج بتوانند محل اسکان خود را تامین کنند عدول از این فضا میسر نبوده وتمامی حجاج موظف به رعایت این متراژ هستند.

قیمت‌های اسکان در مکه و مدینه چرا افزایش می‌یابد؟

قیمت اجاره بهای ساختمان‌ها در مکه و مدینه در نتیجه رقابت بین کشورها برای اجاره ساختمان‌ها و عرضه و تقاضا تعیین می‌شود ولیکن در چند ساله گذشته بطور معمول درصد افزایش قیمت‌ها بسیار ناچیز و بعضاً در مجموع تا حد 2 درصد افزایش داشته است. در سال‌جاری آنچه که باعث افزایش نرخ حج شده موضوع اختلاف ارزش دلار و حذف دلار دولتی از عملیات حج، اختلاف هزینه بلیط هواپیما نسبت به سال گذشته و احتمالاً اختلاف هزینه خرید تدارکات و تغذیه است.

البته تا دو سال قبل ساختمان‌هایی که برای حجاج اجاره می‌شد بدون خدمات هتلی بوده و در این سال‌های اخیر سعی شده ساختمان‌ها با خدمات هتلی اجاره شود.

در موسم حج اتاق خانم‌ها و آقایان جدا است. رعایت بهداشت محیط اسکان و تغذیه در طول سفر حائز اهمیت است. رعایت اصول زندگی جمعی، همزیستی و مدارا با همسفران بخصوص هم اتاقی‌ها دارای امتیازت و خصوصیات اخلاقی، روحی و هماهنگی‌های خاصی هستند که طعم سفر را شیرین‌تر خواهد کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها