امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52175
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۰
تعداد بازدید: 90
حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به ...

حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به ارائه گزارشی از جلسه عصر امروز هیئت رئیسه پارلمان پرداخت و اظهار داشت: در این جلسه نحوه اجرایی شدن برخی از مفاد آیین‌نامه داخلی خانه ملت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ما به دنبال ساماندهی امور صحن علنی و کمیسیون‌های تخصصی و کارآمدی و کارآیی بیشتر کمیسیون‌ها هستیم، افزود: ما به دنبال ایجاد ساز و کاری به منظور اجرایی شدن برخی از مفاد آیین‌نامه مانند مواد 92، 99 و برخی مفاد دیگر هستیم تا بدین ترتیب حضور و غیاب نمایندگان مجلس در صحن علنی و کمیسیون‌های تخصصی ساماندهی شود و نظم و تنظیمات کاری مجلس افزایش یابد.

سبحانی‌نیا با بیان اینکه اجرایی شدن این مفاد موجب مقیّد شدن نمایندگان مجلس نسبت به رعایت نظم و انضباط بیشتر در صحن علنی پارلمان می‌شود، تصریح کرد: این مواد پیش از این در آیین‌نامه داخلی مجلس ذکر شده و برای هیئت رئیسه پارلمان وظایفی را تعیین کرده بود اما باید عملیاتی شوند، در صورت عملیاتی شدن این مفاد، هیئت رئیسه به صورت ماهانه یا هفتگی از رؤسای کمیسیون‌های تخصصی گزارش‌هایی را درخواست خواهد کرد، البته این اقدامات در صحن علنی نیز دقیق‌تر انجام خواهد شد.

به گفته وی، این موضوع در آینده در یکی از جلسات غیرعلنی مجلس به نمایندگان اعلام می‌شود تا در جریان قرار گیرند و سپس نسبت به عملیاتی و اجرایی کردن این مفاد آیین‌نامه داخلی به منظور ایجاد نظم و انضباط بیشتر در زمینه حضور و غیاب نمایندگان در صحن علنی و کمیسیون‌های تخصصی اقدام شود.

این عضو هیئت رئیسه مجلس در ادامه از بررسی گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره نواقص قانون برنامه پنجم توسعه با توجه به شرایط اقتصادی کشور خبر داد و گفت: مقرر شد آقای محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس از طرف هیئت رئیسه جلسه‌ای را با مسئولان معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری تشکیل دهد تا نسبت به بررسی ایرادات وارده به قانون برنامه پنجم توسعه با توجه به شرایط جدید اقتصادی و همچنین سیاست‌های دولت یازدهم، اقدام و این ایرادات اصلاح شوند، باید در این جلسات ایرادات وارده نسبت به قانون فعلی برنامه پنجم احصاء شوند و سپس دولت نسبت به ارائه لایحه‌ای درباره اصلاح برخی از موارد لازم در این قانون اقدام کند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان از بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی در جلسه امروز این هیئت خبر داد و گفت: در این نشست گزارشی از سفر اخیر رئیس مجلس به ترکمنستان ارائه شد.

به گزارش فارس، مواد 90 تا 93 آیین‌نامه داخلی به شرح ذیل است:

ماده 90- نماینده‏اى که بیش از یکصد ساعت متوالى یا دویست و پنجاه ساعت غیر متوالی از اوقات رسمى جلسات مجلس و کمیسیون را بدون عذر موجه در یکسال غیبت نماید، مستعفى شناخته خواهد شد. همچنین نماینده‏اى که به‏علت ناتوانى جسمى و یا بیمارى بیش از چهار ماه در یکسال غیبت موجه داشته باشد بنا به درخواست سى نفر از نمایندگان و تصویب دوسوم نمایندگان حاضر مبنى بر عجز وى از ایفاى وظایف نمایندگى، سمت نمایندگى خود را از دست می‌دهد.

تبصره 1- تا یک هفته پس از اعلام رسمى مستعفى شناخته شدن نماینده، درصورتى که خود وى یا نماینده دیگرى به غیرموجه بودن غیبت اعتراض کند و آن را تسلیم هیأت رئیسه نماید، این اعتراض در اولین فرصت در مجلس مطرح مى‏شود و پس از صحبت حداکثر دو مخالف و دو موافق (هر یک به مدت پانزده دقیقه) در صورتى که مجلس به موجه بودن غیبت نماینده مورد بحث رأى داد، غیبت موجه شناخته خواهد شد.

یک نفر از هیأت رئیسه به‏عنوان موافق و نماینده مورد بحث به‏عنوان مخالف براى صحبت، حق تقدم خواهند داشت.

تبصره 2- درصورتى که نماینده مستعفى شناخته شده به غیرموجه بودن غیبت خود اعتراض کرده باشد ولى در موقع طرح نتواند و یا نخواهد در مجلس حضور یابد، مى‏تواند لایحه دفاعیه خود رابراى طرح در مجلس حداکثر تا موقع طرح، تحویل مجلس نماید. در این صورت این لایحه با حق تقدم در فرصت مقرر براى صحبت مخالفان توسط یکى از دبیران قرائت خواهد شد. مدت قرائت لایحه حداکثر نیم ساعت خواهد بود.

ماده 91- به غیبت و تأخیر غیرموجه حقوق تعلق نمى‏گیرد.

ماده 92- محاسبه ساعات غیبت در کمیسیون‏ها با رؤساى کمیسیون‏ها و در جلسات رسمى مجلس با هیأت رئیسه مى‏باشد و در هر دو صورت، اعلان رسمى غیبت با هیأت رئیسه مجلس خواهد بود. هیأت رئیسه موظف است غیبت و تأخیر غیرموجه نمایندگان در کمیسیون‏ها را هر ماه به اطلاع نمایندگان برساند.

ماده 93- غیبت، تأخیر غیرموجه نمایندگان پیش از پایان جلسه مجلس اعلان و درصورت مذاکرات مجلس ثبت خواهد شد.

تبصره- غیبت غیرموجه از دو جلسه کمیسیون در حکم غیبت از یک جلسه رسمى مجلس مى‏باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها