امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۱:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52270
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۳
تعداد بازدید: 41
محمدعلی صمدی نویسنده و پژوهشگر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره سرانه مطالعه در کشور عنوان ...

محمدعلی صمدی نویسنده و پژوهشگر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره سرانه مطالعه در کشور عنوان کرد: مشکل در سرانه مطالعه به متون قابل مطالعه بر می‌گردد و متاسفانه متن قابل مطالعه کمی داریم. تعداد عناوین کتاب‌های منتشر شده در سال عموما کتاب‌های تجدید چاپی و کتاب‌های درسی و کمک آموزشی هستند و تعداد محدودی از آنها چاپ اولی و از اولویت‌های جامعه هستند.

وی افزود: به عنوان یک فرد اهل بازار کتاب که سالانه بخش زیادی از درآمدم را صرف خرید کتاب می‌کنم، ‌می‌بینم کتاب‌های جدیدی که در فرد ایجاد علاقه کند بسیار محدود است و این کتاب‌ها در واقع متناسب با یکسال نیستند و در میان کتاب‌های منتشر شد تنها تعداد محدودی قابل مطالعه و پیشنهاد دادن به دیگران هستند.

این پژوهشگر با بیان اینکه در کشور ما تنوع مطلب بر روی یک موضوع کم است،‌ تصریح کرد: اگر بر یک موضوع چندین عنوان کتاب هم باشد اما بیشتر مطالب تکراری هستند و همه آنها در دو عنوان کتاب خلاصه می‌شوند. شاید بسیاری با حرفم مخالف باشند اما به نظرم کتابی در بازار نیست که بتوان خواند و توانست به دیگران معرفی کرد.

صمدی به وجود موج مطالعه در کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: در برخی از کشورها برای برخی از کتاب‌ها موج تبلیغی راه می‌افتد و تعداد کثیری از مردم این کتاب را خریداری و مطالعه می‌کنند. به طور نمونه با موجی که برای کتاب «هری پاتر» را افتاد بیش از 4 میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسید. اما چنین موجی در کشور ما وجود ندارد و اگر هم این موج باشد کاذب است. به طور نمونه موجی برای کتاب «دا» ایجاد شد و تعداد کثیری از مردم این کتاب را خریداری کردند اما در واقع بیشتر خریداری شد تا مطالعه.

وی با بیان اینکه موضوع سرانه مطالعه، بخشی از اخلاقی ملی است، گفت: موضوع سرانه موضوعی نیست که به یک یا چند نهاد مرتبط باشد و کل بخش‌های فرهنگی همه دستگاه‌های کشور باید نسبت به این ارزش اجتماعی اهمیت داده و اقدامات موثری انجام دهد، البته منظور از فرهنگ‌سازی در این زمینه تنها کتاب دست گرفتن در خیابان و مترو و ... نیست.

این نویسنده در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حال حاضر فقط دغدغه مقام معظم رهبری کتابخوانی است و ناشران هم دغدغه برگشت هزینه‌های خود را دارند.

صمدی که سال‌ها در مدارس تدریس کرده است، عنوان کرد: یکی از مشکلات عمده در کشور ما سیستم‌های آموزشی است که در مدارس و دانشگاه‌ها راهی برای افزایش سرانه مطالعه نیست و برنامه‌ریزی‌ها به شکلی است که محصلان به دنبال افزایش اطلاعات نیستند و از نظر مادی و معنوی این مسئله را پیگیری نمی‌کنند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها