امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۵:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52315
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 156
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزرای امور خارجه گرجستان، بلغارستان، ژاپن، عمان و ترکیه روز دوشنبه در ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزرای امور خارجه گرجستان، بلغارستان، ژاپن، عمان و ترکیه روز دوشنبه در حاشیه برگزاری شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک جداگانه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کردند.

در این دیدارها راه‌های گسترش روابط دوجانبه، افزایش همکاری‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی و سایر موضوعات مورد علاقه مورد بررسی قرار گرفت و پیرامون تحولات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه اوضاع سوریه، افغانستان و مسئله هسته‌ای رایزنی به عمل آمد.

ظریف در دیدار وزیر امور خارجه گرجستان با اشاره به علقه‌ها و پیوندهای دو ملت ایران و گرجستان، گفت: ایران و گرجستان روابط خوبی دارند، اما لازم است با توجه به ظرفیت‌های متقابل، روابط و همکاری‌های فیمابین ارتقا یابد.

وی در این ارتباط به همکاری در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، انرژی و رایزنی در محافل بین‌المللی اشاره کرد و توانمندی و برخورداری از فناوری پیشرفته شرکتهای عمرانی ایران و ضرورت فعال‌تر شدن بخش‌های خصوصی دو کشور را یادآور شد.

وزیر امور خارجه گرجستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط سنتی ایران و گرجستان که قدمت آن به قرن‌ها می‌رسد، علاقمندی کشورش را برای تعمیق روابط با ایران و توسعه همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و توریزم اعلام کرد.

وی تجار و بازرگانان ایرانی را بسیار فعال خواند و خواستار افزایش سرمایه گذاری و انجام طرح‌های مشترک شد.

وزیر امور خارجه گرجستان ابراز امیدواری کرد با دیدار ظریف از گرجستان در آینده نزدیک موضوعات متنوع همکاری دو کشور مورد مذاکره قرار گیرد.

در این دیدار وضعیت دانشجویان ایرانی در گرجستان نیز مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش فارس، ظریف در دیدار وزیر امور خارجه بلغارستاننیز با اشاره به روابط دو کشور، آمادگی کشورمان را برای گسترش همکاری‌های فرهنگی و ورزشی و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی اعلام کرد.

وی در ارتباط با مسئله سوریه با تاکید بر ضرورت ترغیب به انجام مذاکرات سیاسی، تاکید کرد که این مسئله راه حل نظامی ندارد.

ظریف با اشاره به اینکه ایران بعنوان قربانی سلاح شیمیایی کاربرد این سلاح در هر جا و توسط هر کس را محکوم می‌کند، افزود: خلع سلاح شیمیایی باید جامع باشد چرا که دستیابی عوامل افراطی به اینگونه سلاح‌ها برای منطقه و جهان خطرناک است.

وزیر امور خارجه بلغارستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط سنتی خوب تهران – صوفیا، ابراز امیدواری کرد بزودی شاهد گسترش بیشتر روابط دو کشور باشیم.

وی با تشریح مواضع کشورش در خصوص بحران سوریه، به تلاش در جهت ایجاد صلح و ثبات در منطقه اشاره کرد.

وزیر خارجه بلغارستان همچنین از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور و تقویت همکاری‌ها و تبادلات فرهنگی و ورزشی فیمابین استقبال کرد.

ظریف در دیداری جداگانه با همتای ژاپنیخود، اهمیت روابط دو کشور و اهتمام به گسترش بیش از پیش مناسبات را خاطرنشان ساخت و مذاکرات اخیر فرستاده ویژه ژاپن در تهران را سازنده توصیف کرد.

وی افزود: روابط دو کشور تاریخی است و ما به این روابط درازمدت نگاه می‌کنیم و امیدواریم ژاپن هم همین نگاه را داشته باشد.

وزیر امور خارجه ژاپن نیز با تبریک انتصاب  ظریف بعنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت که ژاپن از پیام‌های دولت تدبیر و امید استقبال می‌کند.

وی با اشاره به روابط سنتی دو کشور، تمایل کشورش را برای تعمیق مناسبات فیمابین مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه ژاپن سفر مثبت اخیر فرستاده ویژه ژاپن به تهران و مذاکرات قبلی خود با مقامات ایرانی را بیانگر ارزشی دانست که ژاپن برای روابط با ایران قائل است و ابراز امیدواری کرد گفت‌وگوهای فیمابین استمرار یابد.

وی با تاکید بر اینکه دو دوست قدیمی موضوعات زیادی برای گفت‌وگو دارند، ایران را قدرت اصلی در خاورمیانه دانست و نقش مهم ایران در تحولات جاری از جمله سوریه را مورد تاکید قرار داد.

ظریف نیز مواضع و فعالیت‌های کشورمان برای کمک به حل بحران سوریه، خطرات افراط گرایی، و مسیله هسته‌ای را تشریح کرد.

به گزارش فارس، ظریف و یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان نیز در دیداری جداگانه از روند توسعه روابط دو کشور در کلیه زمینه‌ها از جمله حمل و نقل و خط ریلی ترانزیت چهارجانبه ایران، عمان، ترکمنستان و قزاقستان ابراز رضایت کردند.

در این ملاقات طرفین با بررسی آخرین تحولات منطقه بویژه سوریه، به خطرات بی ثباتی و افراط گرایی که در یک منطقه محصور نمی‌ماند اشاره کردند.

دیدار ظریف با احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز آخرین دیدار وزیر امور خارجه کشورمان در روز دوشنبه بود و طرفین آخرین وضعیت مناسبات و همکاریهای فیمابین را مورد بررسی قرار دادند.

ظریف در این دیدار با اشاره به سابقه روابط دو کشور، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای گسترش و تقویت همکاریها اعلام داشت.

وی با اشاره به ارتقاء سطح مبادلات دو کشور از 2 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار در سال، از تبادل هیات‌های بلندپایه در جهت افزایش بیش از پیش حجم تجاری و اقتصادی دو کشور استقبال کرد.

در این دیدار همچنین پیرامون آخرین تحولات منطقه بویژه سوریه رایزنی شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها