امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52342
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۱
تعداد بازدید: 76
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،‌ متن یادداشت دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی ...

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،‌ متن یادداشت دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی به مناسب آغاز هفته دفاع مقدس به شرح زیر است: 

سی و یکم شهریورماه سالروز آغاز جنگ تحمیلی است. 33 سال از آغاز این حماسه جاودان و 25 سال از پایان آن سپری شده است. اما بی‌شک کشف و درک زمینه‌ها، ابعاد وتاثیرات این واقعه بزرگ و تاریخ‌ساز، نیازمند زمانی است به بلندای روح اهورایی فرمانده و همت بلند حماسه سازان این رخداد شگرف. این روز جاودان را گرامی می‌داریم با یاد و نام ستاره‌های درخشانی که تلألو انوار بی‌مثالشان به بلندای ابدیت بر کنگره‌های عرش کبریایی نور افشانی می‌کند و ما خاکیان فرو مانده در تصویر بی‌فروغ خویش، بی‌درک فلسفه گمنامی‌شان در خاک، هرگز توفیق دیدارشان در افلاک را نخواهیم داشت.

شاید این سوال در ذهن بسیاری از مردم ما بویژه جوانانی که در سال‌های دفاع مقدس هنوز متولد نشده بودند و آن دوران پر افتخار را درک نکرده‌اند وجود داشته باشد که اصولاً چرا هرساله روز سی و یکم شهریورماه را که مصادف با آغاز تجاوز رژیم بعث به کشور ماست به پاسداشت می‌نشینیم؟ به صورت طبیعی این روز که در ظاهر، یاد‌آور صحنه‌های تلخ تجاوز و تخریب است، نباید واجد جنبه‌های خوشایند و ارزشمند در اذهان مردم کشور ما و شایسته بزرگداشت باشد.

بی شک دستاوردهای حاصل از هشت سال دفاع مقدس و دفاع قهرمانانه در برابر تجاوزگران و حامیان آن‌ها را باید به عنوان روشن‌ترین پاسخ به سوال ذکر شده مورد توجه قرار داد. امروز همگان به این واقعیت پی برده‌اند که تحمیل جنگ از سوی رژیم بعث به کشور ما، برای آغازگر جنگ حاصلی جز شکست، خفت و هلاکت و برای ما فرجامی جز پیروزی، عزت و سعادت نداشته است. از این‌رو پاسداشت سی ویکم شهریور را باید، نکوداشت عزت جاودانه و امنیت پایدار حاصل از مقاومت وجهاد دانست و عمل به آن اقدامی در مسیر نکوداشت یاد و نام قهرمانان بی‌مانند این حماسه تاریخی است.

اگرچه در طول سال‌های پس از پایان دفاع مقدس، مطالعات گسترده‌ای از سوی مراکز علمی داخلی و خارجی پیرامون جنبه‌ها وکارکردهای نظامی، دفاعی و فرهنگی این رخداد بی‌نظیر صورت پذیرفته و نتایج و یافته‌های آن در قالب مقالات و کتب متعدد چاپ و منتشر شده است لیکن در این مقال تلاش خواهم کرد تا از زاویه‌ای دیگر و مبتنی برارزیابی راهبرد هوشمندانه و هنرمندانه امام(ره) درخصوص بهره‌گیری از ذخایر ارزشی و هنجاری و تبدیل آن به سرمایه اجتماعی در خدمت امنیت ملی به بررسی حماسه جاودان دفاع مقدس بپردازم.

در این نوشتار کوتاه همچنین مروری هرچند گذرا بر شاخصه ای اجتماعی فرماندهی حضرت امام(ره) در دفاع مقدس و بازتاب آن در امنیت ملی خواهم داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن‌‌ماه سال 57، حضرت امام با آسیب‌شناسی رفتارهای امنیتی رژیم پهلوی که در توهم امنیت مطلق، فرآیند تامین امنیت را به صورت اختصاصی در اختیار نیروهای نظامی و انتظامی گذارده بود، ضمن درک عمیق از تهدیدات داخلی و خارجی و همچنین مقدورات کشور در حوزه امنیت‌سازی، رویکرد نوینی را که من آن را تعامل اجتماعی و مشارکت جمعی در امنیت‌سازی نام نهاده‌ام پایه‌گذاری کرد و آن را به هنجاری فراگیر در جامعه مبدل نمود.

فرمان تشکیل بسیج مستضعفین قبل از آغاز جنگ تحمیلی را باید نماد عینی رویکرد نوین حضرت امام(ره) در حوزه امنیت‌سازی و بهره‌گیری از ذخایر هنجاری و آرمانی جامعه در این خصوص نام نهاد. در حقیقت امام راحل با کشف این واقعیت که سرمایه‌گذاری روی ظرفیت‌هایی که به صورت بالقوه امکان بروز رفتارهای ضدامنیتی در آن‌ها وجود دارد، می‌تواند آن‌ها را به سرمایه‌های اجتماعی در اختیار امنیت ملی مبدل نماید، گام در راهی نهاد که حاصل آن دفع تهدیدات و استقرار امنیت پایدار، درون زا وکم هزینه در کشور بود.

پایه‌گذاری خردمندانه این رویکرد از سوی حضرت امام(ره) موجب شد که مفاهیمی چون حفاظت از نظام سیاسی، منابع وحوزه‌های حیاتی اقتصادی، تمامیت ارضی، ارزشهای اعتقادی و فرهنگی به سرعت از سوی لایه‌های مختلف اجتماعی به عنوان ارزش‌ها و بنیان‌های اساسی کشور قلمداد شود و تهدید علیه آن‌ها مساوی با تهدید علیه امنیت ملی محسوب گردد و در این مسیر همگان خود را متعهد و مکلف (نه موظف) به حفاظت و پاسداری از آن بدانند. خلاصه این رویکرد حضرت امام را می‌توان پایان عصر وظیفه‌گرایی و ورود به عرصه تکلیف‌گرایی و فعال‌سازی عمل اجتماعی در حوزه تامین امنیت ملی عنوان کرد. بدین ترتیب هرم وارونه امنیت ملی در رژیم ستمشاهی بسرعت حالت طبیعی خود را بازیافت و بر قاعده وسیع، باثبات و مستحکم حمایت و رفتار فعال اجتماعی قرار گرفت.

بی شک دفاع پیروزمند ملت ایران در برابر جبهه متحد استکبار در جریان جنگ تحمیلی به عنوان شاخص‌ترین اقدام نظام منبعث از انقلاب اسلامی در حوزه تامین امنیت ملی را باید بینه‌ای روشن بر صحت و حُسن این رویکرد ماندگار امام خمینی(ره) دانست. جنگ تحمیلی در شرایطی آغاز شد که دشمن با اطمینان از شرایط غیرآماده ارتش وعدم انسجام و کارآمدی سپاه، اهدافی را در سه سطح حداقلی، میانه و حداکثری تعیین و میزان دستیابی به آن را با معیار قدرت سلاح و سرعت تانک‌هایش شاخص‌گذاری نمود.

عراق و حامیانش براساس معیارهای معمول نبرد و بر پایه ارزیابی مؤلفه‌های قدرت متعارف و آشکار ایران تحقق اهداف خود را در بازه زمانی بسیار کوتاه دست یافتنی می‌دانستند حال آنکه ظهور مؤلفه‌های قدرت پنهان حاصل از راهبرد حضرت امام که مشارکت جمعی در امنیت‌سازی بود و آنان هیچ گونه وقوف و اشرافی بر آن نداشتند به اصلی‌ترین عامل تعیین‌کننده در صحنه‌های نبرد مبدل گشت و شکست و هزیمت دشمن را رقم زد. زمانی که تجاوز دشمن آغاز شد امام(ره) با تکیه بر باورهای دینی و بیان «الخیر فی ما وقع» تجاوز دشمن را به عامل تقویت و انسجام سرمایه‌های اجتماعی مبدل نمود و با ایجاد زنجیره مقاومت در سرتاسر خطوط نبرد، از خرمشهر تا پیرانشهر را به دژ ایستادگی در برابر تجاوز دشمن مبدل کرد. در این مسیر

کلید واژه‌های سحر انگیز امام، دلهای شیفته سربازانش را غرق در ایمان، شوق، امید و عشق می‌کرد و اعجاز او در دمیدن روح خودباوری و تعهد در آنان دژهای مستحکم دشمن را چون تارهای عنکبوت در برابر اراده آن‌ها سست و ناپایدار می‌نمود. ذکر خاطره‌ای از تاثیر کلام امام در تغییر معادلات جنگ به خوبی می‌تواند معجزه کلام ایشان را به تصویر بکشد. زمانی که در تاریخ 9/7/59 به امام(ره) گزارشی مبنی بر قصد ارتش عراق برای پیشروی به سمت اهواز از محور حمیدیه و کوشک ارائه شده بود، از قول ایشان پیام کوتاهی در یک جمله به بنده اعلام شد: به فلانی بگویید: مگر اهواز جوان ندارد؟ انعکاس این جمله کوتاه به جوانان سلحشور حاضر در جبه‌های نبرد، سرآغاز شکل‌گیری شور عظیمی در جبهه‌ها و رقم خوردن افتخارات زنجیره‌ای در جبهه جنوب با انجام شبیخون معروف حمیدیه شد.

این خاطره تنها نمونه‌ای کوچک از سرمایه عظیم حاصل از تفکر و بیان امام در مسیر قدرت‌سازی با بهره‌گیری از ذخایر اجتماعی کشور بود که در نهایت توانست ضمن انهدام ماشین جنگی دشمن شرایط ارزنده‌ای را برای تفوق کامل رزمندگان اسلام در کلیه خطوط نبرد فراهم نماید.

در این مسیر شکل‌گیری اعتماد متقابل میان لایه‌های مختلف اجتماعی و امام به عنوان نماد حاکمیت بر مدار اخلاق، عاطفه و مسئولیت متقابل منجر به ایجاد تعهدی فرهنگ‌ساز در مسیر عملیاتی‌سازی منویات امام از سوی جوانان پاک باخته مرید ایشان شد و از این رهگذر حل و رفع پیچیده‌ترین معادلات امنیتی را ممکن ساخت. مهمترین مصداق این تعهد در زمان جنگ، تبدیل نمودن اندیشه دفاعی امام(ره) به مدل اجرایی و عملیاتی بود. در حالی که تفکرات مختلفی از سوی کارشناسان نظامی درخصوص ادامه جنگ به صورت کلاسیک یا جنگهای نامنظم و... مطرح می‌گردید، فرماندهان انقلابی سپاه و ارتش همراه با مسئولین جهاد سازندگی توانستند بر مبنای اندیشه دفاعی امام، سپاه را به سازمانی توسعه یافته و سیال، ارتش را به ارتش حزب الله و جهاد سازندگی را به ساختاری پویا برای پشتیبانی موثر از یگانهای عملیاتی تبدیل نمایند.

سربازان خمینی در طول 8 سال دفاع مقدس فراز و نشیب‌ها، تابستان‌ها و زمستان‌ها، پیروزی و شکست، عید و عاشورا، رمضان و فطرهای فراوانی را تجربه کردند و از این رهگذر به گنجینه ارزشمندی از تجارب و نماد عینی توانمندی ملتی بزرگ و تاریخ‌ساز مبدل شدند. باور قلبی آموزه‌های دینی، ایمان خالص وتدبیر رزمندگان گمنامی که بالاترین افتخار آنان سربازی خمینی بود توانست سرمایه عظیمی را فراهم سازد که امروز آن را فرهنگ بسیجی و جهادی می‌نامیم. فرهنگی که امروز به پشتوانه آن، پیچیده‌ترین مخاطرات داخلی و خارجی را پشت سرگذارده و بحق آن را سازوکار عبور از میدان‌های سخت می‌دانیم. پایه گذاران این فرهنگ امروز در قاب زمستانی ایام، تصویری

سپید موی وخمیده قامت اما دلی دریایی و غروری مقدس دارند. امام از منظر باورهای اعتقادی و رویکردهای امنیت ملی فرمودند: «نگذارید پیشکسوتان جهاد و شهادت در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند» و این تکلیف دینی و ملی ماست.

امروز دیگر از غرش توپها و هواپیماها و بوی باروت وآژیر آمبولانس ها ومارش پیروزی در عملیات‌ها و حجله شهدا بر سر کوچه‌ها خبری نیست اما آیا به راستی این‌ها نشانه واقعی پایان جنگ و تهدید است؟ هرگز! چه جنگی سخت‌تر و دهشتناک‌تر از هجومی ناعادلانه برای عقب نگه داشتن یک ملت مستقل و سد کردن مسیر پیشرفت و توسعه آن وجود دارد؟ تحریم و فشار اقتصادی و تلاش برای تضعیف اراده سترگ ملت برای پیشرفت و توسعه در حقیقت ادامه شلیک همان توپها و خمپاره‌ها به جبهه سعادت و سربلندی ملت ایران است. این یعنی بازهم جنگ، بازهم تهدید وباز هم مقاومت برای پیروزی.

و ما به تاسی از آن پیر سفرکرده بازهم می‌گوییم: «الخیر فی ما وقع» چراکه رهبرمان فرمودند: افق روشن است. تجربه موفق مشارکت مردم در عرصه تامین امنیت در قالب نهاد کارآمد بسیج در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و بویژه دفاع مقدس ضمن تأیید اندیشه حضرت امام به خوبی نشان داد که پویایی امنیت در جهان در حال توسعه بیش از آن که ماهیتی ابزاری و سخت داشته باشد دارای جوهره‌ای نرم، اجتماعی و عاطفی بوده و تنها از طریق تقویت و تحکیم زمینه‌های اجتماعی داخلی قابل تامین می‌باشد. چه آن‌که شرایط داخلی نهایتاً کانون محوری آسیب‌پذیری در برابر تهدیدهای خارجی بوده وکشورهای در حال توسعه از جمله ایران، اگر خواهان مقابله با عوامل تهدیدها هستند می‌بایست از مسیر ارتقای زمینه‌های وفاق اجتماعی داخلی منحرف نشوند.

امروز و در شرایطی که دولت جدید در شرایط بسیار پیچیده سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی زمام امور کشور را در دست گرفته است و رهبر معظم انقلاب نیز همگان را به پشتیبانی و حمایت از آن فراخوانده‌اند باید برای دستیابی به افق روشن، تنها به بهره‌گیری از آموزه‌های فرهنگ بسیجی و جهادی بیندیشیم. در فرهنگ بسیجی همکاری با رویکرد سهم‌خواهی و ارجح نمودن منافع حزبی به منافع ملی وگوشه نشینی و بی‌تفاوتی جایی ندارد.

امروز باید دغدغه همگان با هر سلیقه، اعتقاد، نگرش سیاسی و حزبی این باشد که چگونه می‌توانیم دولت را برای عبور از عرصه‌های سخت پیش رو یاری دهیم تا دستیابی سریع‌تر به افق‌های روشن با موفقیت مستمر در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و خارجی فراهم گردد.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها