امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52359
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در لاهور، «علامه سید جواد نقوی» طی سخنانی که در «مرکز تحقیقات اسلامی بعثت» در لاهور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در لاهور، «علامه سید جواد نقوی» طی سخنانی که در «مرکز تحقیقات اسلامی بعثت» در لاهور پاکستان ایراد کرد، نظریاتی درباره تحولات سوریه اظهار داشت که متن سخنرانی وی به شرح ذیل است:

جنگ سوریه چه تفاوتی با سایر جنگها دارد که توجه دنیا به آن معطوف شده است؟ جنگ‌های زیادی مانند جنگ عراق و افغانستان در منطقه اتفاق افتاده اما هیچ یک از این جنگ‌ها مانند سوریه توجه کشورهای مختلف را به خود معطوف نکرده است.

رسانه‌ها نقش موثری در جنگ سوریه دارند. بیشتر مردم دنیا به ویژه کشورهای مسلمانان اطلاعات درستی از جنگ سوریه ندارند زیرا رسانه‌ها و بیشتر امکانات در اختیار غربی‌ها است و کشورهایی که از نظام سلطه حمایت می‌کنند، اجازه نمی‌دهند تحولات سوریه درست اطلاع‌رسانی شود.

قدرت‌های زیادی در سوریه با یکدیگر در حال پیکار هستند؛ به طور مثال، کشورهای غربی، کشورهای عربی و یهودی‌ها (اسرائیل) یک بخش از مثلث جنگ را تشکیل می‌دهند.

بخش دیگر این جنگ، مقاومت اسلامی است که ایران، حزب‌الله و دولت سوریه آن را تشکیل می‌دهند و بخش دیگر جنگ را نیز چین و روسیه تشکیل می‌دهند.

جنگ سوریه جنگ تازه‌ای نیست بلکه بخشی از سناریوی جهانی است که از مدت‌ها پیش آغاز شده بود. کشورهای قدرتمند برای تسلط بر دنیا تلاش می‌کنند و هر کس در این راه مانع آنان شود به نابودی کشانده می‌شود؛ به عبارتی، تا زمانی که به طور موازی قدرت‌هایی در مقابل قدرت‌های جهانی وجود داشته باشند موضوع جهانی‌سازی و قدرت مطلق شدن امکان‌پذیر نیست بنابراین سرکوب قدرت‌های مخالف یکی از اهداف کشورهایی است که به دنبال قدرت مطلق در دنیا می‌باشند.

با اینکه گروه‌های زیادی در برابر قدرت‌های جهانی مقاومت می‌کنند اما مهمترین خطر برای این قدرت‌ها رشد یک ایدئولوژی و تفکر خاص است.

بدین ترتیب، مهمترین مانع در برابر غربی‌ها، سوریه و گروه‌هایی هستند که با پیروی از تفکر و ایدئولوژی مقاومت از این کشور حمایت می‌کنند.

تفکر و ایدئولوژی شیعه به ویژه انقلاب اسلامی ایران بزرگترین مانع در برابر قدرت‌های جهانی است. از سوریه به عنوان قلب یاد می‌شود زیرا این کشور دارای همان جایگاهی در جهان است که قلب در بدن انسان دارد.

گذشته همه ادیان به سوریه بر‌می‌گردد و این سرزمینی به نوعی برای همه ادیان الهی از قداست و اهمیت زیادی برخوردار است. سوریه منبع بزرگ انرژی در دنیا است. با اینکه آمریکا و روسیه نیز دارای ذخایر انرژی هستند با این وجود این منابع فقط نیاز داخلی کشورهای مورد نظر را تأمین می‌کند اما بیشتر کشورهای دنیا از طریق مسیر سوریه به منابع انرژی متصل هستند.

یکی از ویژگی‌های سوریه در اختیار داشتن مسیرهای آبی است. همانطور که می‌دانید بیشتر کره زمین را آب تشکیل می‌دهد و مسیرهای آبی برای تجارت و جنگ از اهمیت زیادی برخوردارند. کارشناسان معتقدند هر کس مسیرهای آبی را در اختیار داشته باشد خشکی نیز از آن وی خواهد بود.

از نظر مثلث غرب، کشورهای عربی و یهودی‌ها (اسرائیل)، جنگ سوریه نبرد نهایی برای تسلط بر جهان است به همین علت این کشورها تمام توان خود را برای پیروزی در سوریه به کار گرفته‌اند اما از نظر مقاومت، جنگ سوریه نبرد نهایی نیست اما اهمیت زیادی دارد و بر روی آینده تأثیر‌گذار خواهد بود بنابراین نباید در این جنگ شکست خورد.

* نظری بر عقاید سلفی‌گری

بیشتر از صیهونیست یهودی، صیهونیست مسیحی از گذشته بر تحولات منطقه تأثیر گذار بوده‌اند که من همیشه از آن به عنوان سلفیت یهودی یاد می‌کنم.

سلفی‌های عرب معتقدند نسل اول مسلمانان پیرو واقعی اسلام هستند و نسل‌های بعدی با تغییر و تحول در دین آن را تغییر داده‌اند بنابراین سلفی‌ها فقه را قبول ندارند و اهمیتی برای ابو‌حنیفه قائل نیستند. «ابن تیمیه» احیا کننده تفکر سلفی در جهان اسلام است که فقط صحابه پیامبر و تابعین نسل دوم اسلام معتقد است و بقیه را قبول ندارد. سلفیت در عربستان به وسیله آل سعود و در سایر کشورها مانند پاکستان رواج پیدا کرد اما از نظر عقیده پیروان این مکتب از یک تفکر پیروی می‌کنند.

نسل اول و دوم اسلام اهمیت زیادی برای جهاد قائل بودند به همین علت سلفی‌ها هم حتی بیشتر از عبادت خدا به جهاد معتقدند و جهاد علیه پیروان هر مکتبی را که تفکر آنان را نپذیرد واجب می‌دانند و برایشان فرقی نمی‌کند که پیروان این مکتب مسلمان باشند یا غیر مسلمان.

صیهونیست مسیحی یا سلفیت مسیحی نیز کسانی را که در جنگ‌های صلیبی شرکت کردند دین‌دار واقعی می‌دانند و معتقدند نسل‌های بعدی از مسیر اصلی منحرف شده‌اند بنابراین این دسته از مسیحی‌ها هم از نوعی تفکر جهادی پیروی می‌کنند.

جنگ‌های صلیبی در فلسطین اتفاق افتاد و مسیحیان با لشکر کشی عظیم خود نتوانستند «اورشلیم» را از مسلمانان پس بگیرند بنابراین شکست در این جنگ به عنوان خاطره‌ای تلخ در ذهن آنان باقی مانده و در صدد جبران این شکست هستند. به عقیده مسیحیون افراطی تا زمانی که فلسطین و سوریه به دست آنان نیفتد دین مسیحی یک دین جهانی نخواهد شد.

طبق کتاب مکاشفات یوحنا، نبرد نهایی مسیحیان در تپه‌ای به نام «آرماگدون» انجام می‌شود و مسیحیان بعد از پیروزی بر لشکر پیامبر دروغین (معاذالله پیامبر اسلام) بر جهان پیروز خواهند شد و یهودی‌ها نیز به دین مسیحیت ایمان می‌آورند. محل آرماگدون در برخی کتب فلسطین و در برخی دیگر سوریه ذکر شده است.

همچنین جنگ آینده بین عربستان و ایران خواهد بود اما لازم نیست این جنگ در عربستان صورت گیرد بلکه ممکن است در هر سرزمین دیگری اتفاق بیفتد و ما شاهد هستیم که این جنگ در سوریه اتفاق افتاده است.

اگر عربستان یا ایران از جنگ سوریه کناره‌گیری کنند این جنگ به پایان می رسد.

بعد از جنگ جهانی حکومت بیشتر سرزمین‌های عربی به قبایل عرب سپرده شد. این یک اقدام هدفمند بود و غربی‌ها با برنامه‌ریزی قبلی این کار را انجام دادند و در حال حاضر از حکومت‌های عربی بهره می‌برند اما هر یک از حکومت‌های عربی بعد از این که مأموریتش به پایان رسید تبدیل به مهره سوخته شده و از بین برده می شود که این موضوع از تحولات اخیر کشورهای عربی واضح و روشن است. تنها دولت عربی که هنوز مأموریت خود را برای غربی‌ها و آمریکا به پایان نرسانده حکومت آل سعود در عربستان است. تا زمانی که انقلاب اسلامی ایران از بین نرود مأموریت آل سعود به پایان نرسیده و حکومت عربستان پابرجا خواهد بود.

«ملک‌عبدالله» بیمار است و قدرت چندانی ندارد. قدرت اصلی در عربستان به دست «بندر بن سلطان» فرمانده ارتش عربستان است و نقش مهمی در جنگ سوریه دارد. وی به مدت 30 سال به عنوان سفیر عربستان در آمریکا خدمت می‌کرد و پیش‌بینی می‌شود به جای ملک عبدالله پادشاه عربستان شود.

بندر بن سلطان جزو شاهزادگان سرمایه‌دار عربستان است. وی در بیشتر شرکت های آمریکایی سرمایه‌گذاری کرده و با سازمان‌های اطلاعاتی دنیا همکاری می‌کند. بندر بن سلطان فردی ماجراجو است و علاقه زیادی به سیاست و جنگ دارد. وی بدون هیچ منع قانونی و هر زمان که خواسته باشد می‌تواند راهی پاکستان شود. وی علاقه زیادی به «وزیرستان» دارد و سفرهای زیادی به این منطقه از پاکستان داشته است. هیچ مقام پاکستانی به اندازه بندر بن سلطان به وزیرستان سفر نکرده است.

یکی از اهداف این شاهزاده عرب تشکیل یک گروه تکفیری شبه‌نظامی در برابر حزب‌الله لبنان است.

مسیحیان سلفی نام خود را «مسیحی تدبیری» گذاشته‌اند و با سلفی‌های به اصطلاح مسلمان که تکفیری هستند همکاری می‌کنند. کشورهای مختلف دنیا یک ارتش قانونی و رسمی دارند و یک ارتش غیر‌رسمی. به طور مثال، فرانسه ارتش غیر رسمی خود را در جزیره‌ای نزدیک آفریقا تشکیل داده است. انگلیس، آمریکا و فرانسه برای تشکیل ارتش‌های غیر رسمی جنایتکاران خطرناک‌ را با هزینه زیاد از زندان آزاد می‌کنند و به کمک این تروریست‌ها ارتشی تشکیل داده و از آن برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌نمایند.

بندر بن سلطان نیز خواهان تشکیل یک ارتش غیر رسمی برای عربستان است. بن سلطان جنایتکاران و تروریست‌ها را از سراسر دنیا جمع‌آوری کرده و آموزش این افراد را به پاکستان سپرده است زیرا پاکستانی‌ها مهارت زیادی در آموزش اینگونه افراد دارند. افراد مورد نظر در اردن، ترکیه و قطر تحت آموزش هستند و با اعزام به سوریه تجربه تازه‌ای به دست آورده همچنین مهارت‌های خود را به نمایش می‌گذارند.

گر‌چه سوریه به مرکز فعالیت ارتش بندر بن سلطان تبدیل شده اما اعزام شبه‌نظامیان به سوریه محدود نمی‌شود بلکه چه از نظر نظامی و چه سیاسی فعالیت‌های زیادی در ترکیه و مصر در جریان است.

در همین حال، عربستان هزینه جنگ سوریه را تقبل کرده است. از طرفی بندر بن سلطان با رئیس‌جمهور روسیه ملاقات کرد و از وی خواست با اقدامات آمریکا مخالفت نکند و از جنگ سوریه کناره‌گیری کند، در عوض عربستان حاضر است علاوه بر کمک مالی به اقتصاد روسیه تمام سلاح‌های روسی را که در انبارهای این کشور موجود است خریداری کند. بن سلطان همچنین اعلام کرد که عربستان حاضر است هزینه راه‌اندازی تمام کارخانه‌های روسیه را که تعطیل شده پرداخت کند. اما با وجود تلاش‌های بندر بن سلطان روسیه کناره‌گیری از جنگ سوریه را نپذیرفت.

علت علاقه‌مندی عربستان به جنگ سوریه این است که بقای این کشور بستگی به پیروزی در این جنگ دارد. اگر مثلث کشورهای غربی، کشورهای عربی و یهودی‌ها در جنگ سوریه شکست بخورند چند کشور نفوذ خود را در جهان از دست می‌دهند و شاید حکومت این کشورها از بین برود. این کشورها عبارتند از عربستان، ترکیه و قطر.

اگر کشورهای مورد نظر به ادامه جنگ مطمئن نباشند فعالیت خود را در سوریه به طور موقت به حالت تعلیق در می‌آورند و در غیر این صورت به این جنگ ادامه خواهند داد.

* کانتینرهای آمریکایی که در پاکستان مفقود می‌شوند

پاکستان نقش مهمی در جنگ سوریه دارد اما مردم و سیاستمداران این کشور به اندازه‌ای درگیر مسائل داخلی هستند که کمتر به این موضوع اهمیت می‌دهند با این حال فرمانده نیروهای ویژه پاکستان اعلام کرده که 19 هزار کانتینر آمریکایی در کراچی ناپدید شده‌اند و این کانتینرها حامل سلاح‌های پیشرفته برای افغانستان بودند.

سفارت آمریکا اعلام کرده که هیچ یک از کانتینرهای این کشور مفقود نشده و همه به سلامت به مقصد خود رسیده‌اند و یک حزب سیاسی در کراچی که در این کار دست داشته نیز موضوع ناپدید شدن کانتینرهای آمریکایی را انکار می‌کند.

هم کسانی که می‌گویند 19 هزار کانتینر آمریکایی در پاکستان ناپدید شده است درست می‌گویند و هم آمریکایی‌ها که عنوان می‌کنند کانتینرها به مقصد رسیده‌اند زیرا سلاح های مورد نظر به جایی که آمریکا می‌خواست ارسال شده است اما این کار مخفیانه انجام شده است.

بنابراین سازمان‌های پاکستانی نسبت به این اقدام مشکوک شدند و بیان می‌کنند 19 هزار کانتینر آمریکایی ناپدید شده است. در گذشته هم فقط 10 درصد سلاح‌هایی که به اسم افغانستان به پاکستان می‌آمد به این کشور ارسال می‌شد و بقیه در اختیار شبه‌نظامیان داخلی قرار می‌گرفت.

انبار سلاح آمریکا نزدیک شهر راولپندی که ارسال سلاح به شبه نظامیان بود طوری منفجر شد که راولپندی و اسلام‌آباد در ورطه نابودی قرار گرفت. علت منفجر کردن این انبار پایان مأموریت ارسال سلاح از این طریق بود. همه تصور می‌کردند که هند یا آمریکا به پاکستان حمله کرده‌اند. موشک ها و سلاح‌ها بدون منفجر شدن در مناطق مختلف راولپندی فرود می‌آمد که باعث ترس و وحشت مردم می‌شد اما هیچ فیلم یا کلیپی از این حادثه در دست نیست.

ولی من از نزدیک شاهد این ماجرا بودم و دیدیم که انبار سلاح «اوجری» منفجر شد. خبرنگاری از یک مقام پاکستانی سوأل کرد که اگر هند و پاکستان وارد جنگ شوند اسلام‌آباد از سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد؟ که این مقام پاکستانی در پاسخ گفت: ما سلاح هسته‌ای را برای سرگرم کردن نسل جوان خود تولید نکرده‌ایم و به طور قطع از آن استفاده خواهیم کرد. بنابراین کانتینرهای آمریکایی به طور ناخواسته مفقود نشده بلکه در اختیار برخی گروه‌های شبه نظامی و ارتش غیر‌رسمی پاکستان قرار گرفته است و هدف آمریکا هم همین بوده است.

* هدف ایران، عربستان و روسیه و چین در موضوع سوریه

شرکت ایران در جنگ سوریه به خاطر ایدئولوژی این کشور قابل توجیه است. در واقع، ایران و حزب‌الله به منافع اقتصادی و سیاسی نمی‌اندیشند و فقط به دنبال حفظ ایدئولوژی خود هستند.

حزب‌الله یک ارتش خالص اسلامی است و لبنانی بودن، ایرانی بودن یا هر چیز دیگری برای این گروه اهمیت ندارد. هدف فقط حفظ ایدئولوژی شیعه است برای همین مقاومت تا به حال دوام آورده است و جنگ سوریه از اهمیت زیادی برای این گروه برخوردار است و تمام توان خود را به کار خواهد گرفت.

علت علاقمندی روسیه به جنگ سوریه این است که آمریکا تبدیل به قدرت مطلق در جهان نشود و همین موضوع باعث شده تا حتی اتحادیه اروپا نیز به مخالفت با آمریکا بپردازد و پارلمان انگلیس با همکاری لندن- واشنگتن مخالفت کنند. با این اقدام فرانسه فرصت خوبی بدست آورده که جایگزین انگلیس شود البته مردم فرانسه نسبت به شرکت در جنگ سوریه مخالف هستند. آلمان به طور واضح از جنگ سوریه کناره‌گیری کرده است.

علت مخالفت کشورهای اروپایی با آمریکا سهیم بودن در قدرت جهان است واین کشورها نمی‌خواهند آمریکا تبدیل به قدرت مطلق شود.

علت علاقمندی روسیه به جنگ سوریه فروش سلاح نیست زیرا جنگ سوریه یک جنگ چریکی است. ارتش سوریه هم مجبور است با جنگ‌های خیابانی و چریکی با شبه نظامیان مقابله کند و در چنین جنگ‌هایی بر خلاف جنگ کلاسیک کمتر از سلاح به ویژه سلاح سنگین استفاده می‌شود بنابراین تنها هدف روسیه جلوگیری از تبدیل شدن آمریکا به قدرت مطلق است.

علت علاقه‌مندی چین به جنگ سوریه حفظ منافع اقتصادی است، زیرا اگر آمریکا در جنگ سوریه موفق شود و قدرت سیاسی و نظامی بدست آورد بر بازار اقتصادی نیز مسلط می‌شود و این موضوع برای چین غیرقابل پذیرش است.

در همین حال، کشورهای عربی غیر از اردن و کویت که درگیر مشکلات داخلی هستند نیز از بندر بن سلطان یا به عبارتی، از عربستان حمایت می‌کنند.

ارتش سوریه توانست با کمک حزب‌الله نیروهای چریکی شبه‌نظامیان را از بین ببرد و «القسیر» و همچنین «حمس» مرکز تجمع تروریست‌ها را آزاد کند. بنابراین ارتشی که در آستانه پیروزی قرار دارد نیازی به استفاده از سلاح شیمیایی ندارد. کسانی دست به چنین اقداماتی می‌زنند که در حال شکست خوردن باشند علاوه بر آن در منطقه‌ای از بمب شیمیایی استفاده شده که تحت کنترل تروریست ها بوده نه ارتش سوریه.

حزب‌الله به علت تجربه در جنگ‌های خیابانی و چریکی نقش مهمی در پیروزی ارتش سوریه دارد. چون بیشتر افراد چریکی و آموزش دیده تروریست‌ها از بین رفته‌اند و افراد عادی که به طمع دریافت پول در جنگ سوریه شرکت می‌کنند توانایی به پیروزی رساندن مثلث کشورهای غربی، کشورهای عربی و یهودی‌ها را ندارند بنابراین آمریکا سعی دارد با حمله به سوریه تروریست‌ها را به پیروزی برساند و مدام به بهانه‌های مختلف حمله به این کشور را توجیه می‌کند.

همانطور که اسرائیل نتوانست در جنگ 33 روزه قدرت حزب‌الله را ببیند، آمریکا و متحدانش نیز پیش‌بینی نمی‌کردند این گروه بتواند تا این حد بر جنگ سوریه تأثیر‌گذار باشد.

رفتار دوگانه آمریکا قابل فهم نیست از یک طرف این کشور انتظار دارد که پاکستان علیه گروه‌های تروریستی وارد عمل شود و گروه‌هایی چون «شبکه حقانی» را از بین ببرد و از سوی دیگر برای حمایت از تروریست ها در سوریه قصد حمله به این کشور را دارد.

طبق قوانین جنگی، وقتی ارتشی ضعیف شود باید کمک نظامی و مالی به این ارتش افزایش یابد. 3 ماه پیش کشورهای اروپایی و آمریکایی حرف از کمک به شبه‌نظامیان می‌زدند اما در حال حاضر صحبت از حمله به این کشور است که نشان می‌دهد تروریست‌ها در سوریه شکست خورده‌اند.

جنگ سوریه جنگ نهایی نیست و امید به خدا پیروزی از آن پیروان حق خواهد بود.

انشاء‌الله فتنه جنگ سوریه به پایان می‌رسد اما این جنگ فقط مربوط به سوریه نیست بلکه مربوط به جهان اسلام می‌باشد. وضعیت عراق از سوریه بدتر است و بیشتر از سوریه، عراق از جنگ سوریه آسیب می‌بیند و حملات تروریستی در این کشور افزایش یافته که رهبر انقلاب هم به این موضوع اشاره کردند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها